autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
 Polska / Beskid Żywiecki / strona 1 / 3 powrót do strony głównej kategorii przejście do kolejnej strony
 Rycerka Górna Kolonia - Wielka Racza - Przełęcz Przegibek - Rycerzowa Wielka - Muńcoł - Ujsoły
Trasa:
Rycerka Górna Kolonia 672 m n.p.m. – Wielka Racza 1236 m n.p.m. / Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy 1230 m n.p.m. – Hala Mała Racza - Przełęcz pod Orłem 1048 m n.p.m. – Przełęcz Śrubita 994 m n.p.m. – Hala Śrubita – Kikula 1105 m n.p.m. – Przełęcz Przegibek 990 m n.p.m. / Schronisko PTTK na Przegibku 1000 m n.p.m. – Majcherowa 1105 m n.p.m. – Rycerzowa Wielka 1226 m n.p.m.– Przełęcz Halna 1147 m n.p.m.– Hala Rycerzowa  1117 m n.p.m. / Bacówka PTTK na Rycerzowej – Przełęcz Kotarz 975 m n.p.m. – Kotarz 1108 m n.p.m. – Muńcuł (Muńcoł) 1165 m n.p.m. – Hala Szczytkówka – Ujsoły
Szlaki:P
asmo:  Beskid Żywiecki

Cel: Wielka Racza / Przegibek / Rycerzowa Wielka / Muńcoł

Dni: 3

Start: Rycerka Górna Kolonia / pętla autobusowa


Meta: Ujsoły centrum

Czasy przejść:
Dzień I  / cel:  Wielka Racza
Rycerka Górna Kolonia (końcowy przystanek PKS) – Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy – czas przejścia: 2 godziny / szlaki:  
Dzień II  /  cel:  Rycerzowa Wielka
Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy – Przełęcz pod Orłem - Jaworzyna - Kikula - Przełęcz Przegibek - Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek - Przełęcz Przegibek - Majcherowa - Rycerzowa Wielka - Bacówka PTTK na Hali Rycerzowej - czas przejścia: 4 godziny 40 minut / szlaki:   /
Dzień III  /  cel:  Muńcoł
Bacówka PTTK na Hali Rycerzowej - Przełęcz Kotarz - Kotarz - Muńcuł - Ujsoły PKS - 2 godziny 50 minut / szlaki:   /

Łączne czasy przejść: 9 godzin  30 minut

Opis i charakterystyka tasy:

Jeden z najpiękniejszych szlaków w tej części Beskidu Żywieckiego. Szlak wiodący wzdłuż granicy państwowej, obfitujący w tak charakterystyczne dla tegoż pasma, rozległe hale, łąki i polany. Wreszcie szlak pozwalający odwiedzić dwa najwyższe szczyty worka Raczańskiego – Wielką Raczę 1236 m n.p.m. (najwyższy szczyt Beskidów Kysuckich ), oraz drugą pod względem wysokości Rycerzową Wielką – 1226 m n.p.m. Szlak ze wszech miar wart odwiedzenia i choć momentami potrafi on dobrze dać w kość, poprzez długie, ostre podejścia, każdą naszą wylaną kroplę potu po stokroć wynagrodzą nam widoki jakie nam on zapewni.

Dzień I:
Rycerka Górna Kolonia 672 m n.p.m. – Wielka Racza 1236 m n.p.m. / Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy (nocleg) - 2 godziny / szlaki:


Trasę rozpoczynamy od dotarcia do pętli autobusowej w Rycerce Górnej Koloni. W miejscu tym kończą swoje kursy PKS, jest to najdalsze miejsce w jakie można dotrzeć w tym rejonie za pomocą publicznych środków transportu. Osoby zmotoryzowane mogą dostać się nieco wyżej, w rejon położonego kilometr wyżej parkingu na leśnej polanie. Zważając jednak na długość szlaku, oraz miejsce jego końca byłoby to rozwiązanie bardzo niepraktyczne, dlatego wskazane jest jednak skorzystanie z środków transportu publicznego.
                                       
Z pętli autobusowej zmierzamy w kierunku widocznego mostku na strumieniu. Chwilę potem wchodzimy pomiędzy rozrzucone po obu stronach drogi prywatne gospodarstwa. Szlak kieruje nas w stronę wąskiej kotliny, której stoki w większości są zalesione. Po kilkunastu minutach docieramy w rejon wspomnianego parkingu. Tuż powyżej niego, po prawej stronie szosy, która przechodzi tutaj w drogę szutrową, zobaczymy biegnącą wzdłuż stoku kotliny, ostro wznosząca się w górę, drogę leśną. Jest to właśnie początek naszego żółtego szlaku na Wielką Raczę.
Start na szlak - pętla autobusowa w Rycerce Górnej Kolonii Widok z żółtego szlaku na Wielką Raczę na szczyt Kołyska
Szlak od początku narzuca nam ostre wymagania, co jest naturalną konsekwencją dużej różnicy wysokości pomiędzy szczytem docelowym, a stosunkowo krótkim odcinkiem jaki go od niego nas dzieli. Szlak będzie w większości prowadził rzadkim lasem świerkowym, stopniowo przechodzącym w las mieszany. Po około 45 minutach dotrzemy w rejon widokowej przesieki, otwierającej widok na szczyt Kołyska (1115 m n.p.m.), oraz Jaworzynę (1173 m n.p.m.). W dalszej części swego przebiegu szlak wciąż mozolnie nabierając wysokości będzie nas prowadził głównie lasem.

Po około godzinie i 45 minutach docieramy w bezpośredni rejon kopuły szczytowej Wielkiej Raczy. Zmieni się też otaczająca nas szata roślina, skarłowaciałe świerki będą mieszać się lasem liściastym. Szlak lawirując pomiędzy zaroślami, wyprowadzi nas wąską ścieżką na ostatnie ostre podejście, po pokonaniu którego staniemy u samych drzwi Schroniska PTTK na Wielkiej Raczy. 
Ostatnie metry przed Schroniskiem na Wielkiej Raczy Przed Schroniskiem PTTK na Wielkiej Raczy
Budynek schroniska jest niezwykle malowniczo położony, kilkanaście metrów poniżej właściwego szczytu Wielkiej Raczy (1230 m n.p.m.) . Obiekt oferuje noclegi w pokojach: 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12 osobowych. W okresie letnim należy się jednak liczyć ze znacznym oblężeniem obiektu, w związku z czym jeśli zależy nam na miejscu w pokoju, wskazana jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna. W przypadku wyczerpania miejsc w pokojach, obiekt oferuję  zwyczajową „glebę”. W schronisku znajduje się również oferujący znakomite potrawy bufet, przechowalnia bagażu, oraz świetlica. Na wyróżnienie zasługuje również fakt że personel schroniska wydaje nieograniczone ilości wrzątku – nieodpłatnie.
Taki mieliśmy widok z pokoju w schronisku na Wielkiej Raczy
Mijając schronisko, wchodzimy po kamiennych płytach na trawiasty, w pełni odkryty, przez co wyjątkowo malowniczy, właściwy szczyt Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.). Znajduję się tam wysokości kilku metrów, drewniana platforma widokowa. Roztacza się z niej wyjątkowa okazała panorama, głównie na szczyty Słowackiego Beskidu Kikuckiego, pasmo Worka Raczańskiego, dalsze szczyty Beskidu Żywieckiego, oraz charakterystyczne poszarpane zęby Małej Fatry. W pobliżu granicy państwowej, po stronie słowackiej, znajduję się kilkumetrowy krzyż, ustawiony i poświęcony w maju 2010 roku. Poniżej Wielkiej Raczy, po słowackiej stronie znajduję się duży kompleks narciarski.
Panorama z platformy widokowej na Szczycie Wielkiej Raczy (w kierunku Beskidu Żywieckiego, oraz Małej Fatry)
Na szczycie Wielkiej Raczy, po Słowackiej stronie znajduję się ustawiony w tym miejscu w maju 2010 roku pamiątkowy krzyż
Dzień II:
Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy – Przełęcz pod Orłem 1048 m n.p.m. - Jaworzyna 1173 m n.p.m. - Kikula 1105 m n.p.m. - Przełęcz Przegibek 990 m n.p.m. - Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek 1000 m n.p.m. - Przełęcz Przegibek 990 m n.p.m. - Majcherowa 1105 - Rycerzowa Wielka 1226 m n.p.m. - Bacówka PTTK na Hali Rycerzowej 1117 m n.p.m. (nocleg) - 4 godziny 40 minut / szlaki:
/  /  

Wyruszając ze schroniska przechodzimy przez drewnianą bramę, kierując się na czerwony szlak. Szlak będzie nas wiódł wzdłuż granicy państwowej, łagodnie sprowadzając w kierunku Hali Małej Raczej. Wchodząc na obrzeże hali otworzy się przed nami niezwykle malowniczy, urzekający widok na pasmo Worka Raczańskiego, oraz Małą Fatrę. Widoki takie, wraz z przepastnymi, ukwieconymi, polanami i halami, będą czymś charakterystycznym dla dalszej części tego szlaku.
Zachód słońca nad szczytem Wielkiej Raczy Start na czerwony szlak ze schroniska na Wielkiej Raczy
Mijając halę wchodzimy w rzadki, poprzecinany polanami las. Szlak na tym odcinku nadal sprowadza  łagodnie w dół. Jednak już kilka minut potem szlak rozpocznie podejście pod szczyt Orzeł (1120 m n.p.m.).  Tuż przed samym szczytem ścieżka omija samą kulminację szczytu, trawersując masyw otwartym, widokowym terenem z lewej strony. Po pokonaniu szczytu, szlak wprowadzając nas z powrotem w świerkowy las, z domieszką drzew liściastych sprowadza nas dość ostro w dół, na w pełni zalesione, słabo wyodrębnione siodło – Przełęcz Śrubita (994 m n.p.m.) - gdzie znajduję się jedno z kilku dostępnych na tym szlaku „zielonych”
przejść granicznych.
Hala Mała Racza Hala Śrubita
W miejscu tym zasadniczo na dłuższy czas rozchodzą się dotychczas się przeplatające szlaki, nasz polski czerwony i słowacki niebieski. Szlaki ponownie spotkają się na dłużej po około półtorej godzinie na kolejnym przejściu granicznym - „Przegibek”. Polski szlak odbija w lewo, w większości trawersując mijane szczyty, prowadząc ich zboczami, polanami, oraz halami. Słowacki szlak natomiast prowadzi wzdłuż granicy państwowej, przebiegającej na tym odcinku głównie poprzez szczyty. Chętni mogą więc poruszać się dalej słowackim szlakiem, lub pozostać przy polskim czerwonym. Wybierając szlak słowacki należy się liczyć z większa ilością, bardziej meczących podejść, oraz problematycznym oznakowaniem, które często po prostu nie istnieje.
Galeria z trasyLink do pełnej galerii z tej trasy przejście do kolejnej strony
powrót do strony głównej tras Mój kanał informacyjny RSS prawa autorskie opracowanie: S.Nikiel opis do pobrania jako PDF
strona głównao mniepodziękowaniagaleriafilmyartykułypoezjaprozaszlakiporadnik górołazau mniesprzętrecenzjeKonkursyschroniskaTwórczość wydanazasoby-linkikontakt