„Góry – moje miejce na ziemi” edycja III

17 grudnia, 2018 0 By nikiel

„Góry to nie miejsce na mapie, góry to stan ducha i filozofia całego życia.”

Słowa te napisane przeze mnie, powstałe na kanwie wielu lat życia z górami w sercu, mam szczerą nadzieję nie oddają ich przesłania i sensu tylko dla mnie, ale każdego z ludzi zakochanych w górach. W istocie bowiem góry to nie tylko punkt na mapie, nie tylko formacja geologiczna, lasy, czy skały. Tak, każde z tych imion będzie właściwe, lecz żadne z nich pojedynczo nie odda złożoności tego czym w istocie są góry, a są przecież lasami, tysiącami zapachów ziół, kwiatów, rozgrzanej słońcem ziemi… to znów wiatrem pędzącym po halach i skalnych turniach Tatr, niebem błękitnym, to znów płonącym pożogą zachodu słońca, chylącego się do snu za pofalowanym morzem, tonących w błękitach wieczoru szczytów… wreszcie góry to my wszyscy którzy w nie powracamy, którzy czerpiemy z tej nieprzebranej czary piękna, zapisując go w sercu, gdzie rośnie, rozkwita, zmieniając nas nie tylko w tą chwilę gdy tegoż doznajemy, ale całe nasze życie. Nasze podejście do wyzwań dnia codziennego, naszą hierarchię ważności, stosunek do tego co w życiu naprawdę jest ważne. W istocie bowiem góry, gdy zagoszczą w naszym sercu przestają być już tylko miejscem, a stają się sensem i stanem ducha i serca.

Wszystko to znalazło swe odbicie w kończącej się właśnie III edycji, dorocznego konkursu fotograficznego „Góry  moje miejsce na ziemi”. Cała złożoność tego czym są góry, ich piękno, w skali tej najmniejszej i oddającej ich ogrom, jak i nas samych w interakcji z nimi… Do konkursu napłynęło łącznie 693 fotografie 270 autorów, a każde z nadesłanych zdjęć budowało ten niezwykły i skomplikowany obraz, ukazując góry nie tylko polskie, lecz prawie całego świata… Himalaje, Hindukusz, Pamir, Kaukaz, Taury, Dolomity, Alpy, czy wreszcie nasze polskie Beskidy, Tatry i Bieszczady. Serdecznie dziękuję Wszystkim za udział, za nadesłanie tylu wspaniałych prac. Tym co niezmiennie mnie cieszy wciąż rosnąca liczba zgłoszeń ze strony osób niepełnoletnich, którzy będą przecież bezpośrednimi spadkobiercami tego piękna, które my dorośli im zaszczepiamy. 

Wyniki konkursu… z całą pewnością jest to najtrudniejszy etap dla nas jurorów, nader trudno bowiem wyłonić zdjęcia które najbardziej przekrojowo oddają tą złożoność piękna gór, jak i naszego w nich miejsca. Po trudnych debatach jury wyłoniło wszystkie przewidziane regulaminem miejsca, oraz przyznało dwa dodatkowe wyróżnienia i jedno miejsce ex aequo.

nagrody główne:

  • MIEJSCE I – Marcin Grzegorczyn / za zdjęcie: „Poranne impresje”
  • MIEJSCE II – Michał Kasperczyk / za zdjęcie: „Zapiski ze Słonecznego Dziennika”
  • MIEJSCE III – Barbara Chowaniak-Kleszcz / za zdjęcie: „Do nieba niedaleko”
  • MIEJSCE III ex aequo – dvknow / za zdjęcie: „Zaduma”

wyróżnienia:

  • WYRÓŻNIENIE I – Anna Szerfenberg / za zdjęcie: Przekazywanie pałeczki
  • WYRÓŻNIENIE II – Marcin Grzybowski / za zdjęcie: „W objęciach Torres del Paine – Chile”
  • WYRÓŻNIENIE III – Barbara Saternus / za zdjęcie: „Nagroda”

wyróżnienia specjalne / dodatkowe:

  • WYRÓŻNIENIE SPECJALNLE JURY – dla najmłodszej laureatki konkursu, za przekaz zawarty w zdjęciu, dobór tematu, oraz technikę wykonania – Monika Michalska / za zdjęcie: „Przedni Staw Polski”
  • WYRÓŻNIENIE SPECJALNLE JURY – dla najlepszego zdjęcia wykonanego za pomocą telefonu komórkowego: Wojciech Wilczyński / za zdjęcie: „Iść w stronę słońca”

nagroda publiczności:

  • NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Adam Wilczewski / za zdjęcie: „Pamir oczami Kirgiza” / ILOŚĆ OTRZYMANYCH GŁOSÓW: 386

W imieniu własnym, jak i całego jury konkursowego, składam serdeczne gratulacje wyróżnionym nagrodami osobą w konkursie, oraz dziękuję Wszystkim za tak liczny udział w nim udział.  Pamiętajcie że mając w góry w sercu, powracając w ich progi, niosąc w sobie ich piękno, czerpiąc z ich siły, Wszyscy jesteście zwycięzcami. Dziękuję Wam również za podzielenie się tym pięknem z innymi – pięknem zapisanym przez pryzmat własnego do gór stosunku, pięknem przekazywanym na dziesiątki sposobów, być może właśnie dzięki Wam ktoś kto wcześniej nie znał piękna i siły gór, zapragnie go poznać – dziękuję.

Podziękowania
Na koniec chciałbym jeszcze złożyć serdeczne podziękowania Jurorom, Piotrowi Dzikiemu, oraz Szymonowi Baronowi, za ich pracę i wkład w przebieg konkursu. Dziękuję również partnerom medialnym konkursu, dzięki wsparciu których konkurs mógł dotrzeć do tak szerokiego grona, dziękuję za Wasze zaangażowanie, wkład w promocję konkursu, oraz udaną współpracę:

Szczególnie serdeczne podziękowania pragnę przekazać Pani Teresie Podgórskiej, oraz portalowi Dziennik Leśny, za przekazanie nagród książkowych, płyt z filmami, oraz nagraniami odgłosów puszczy i zwierząt, wzbogacających pulę nagród konkursowych:

Serdecznie dziękuję również Polskiemu Towarzystwu Tatrzańskiemu oddział Bielsko-Biała, za objęcie konkursu honorowym patronatem medialnym: