Tabletka po — co warto o niej wiedzieć

Tabletka po — co warto o niej wiedzieć

6 września, 2023 0 By nikiel

Antykoncepcja awaryjna, to metoda stosowana w celu zapobiegania ciąży po niezabezpieczonym stosunku dopochwowym lub w przypadku niepowodzenia tradycyjnej antykoncepcji. W zależności od rodzaju antykoncepcji awaryjnej może ona być skuteczna do 5 dni po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Tabletka po najskuteczniejsza jest jednak w ciągu pierwszych 12-24 godzin.

Kiedy może być zastosowana tabletka po?

  • Jeśli odbyłaś stosunek płciowy bez użycia jakiejkolwiek metody antykoncepcji,
  • Jeśli podstawowa metoda antykoncepcji zawiodła (np. prezerwatywa pękła),
  • Jeśli zostałaś zmuszona do odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

 

Jak działa tabletka po?

Antykoncepcja awaryjna składa się z jednego z dwóch hormonów zawartych w pigułkach antykoncepcyjnych — progestageny. Uwalnianie tego hormonu do organizmu pomaga powstrzymać jajniki przed uwolnieniem komórki jajowej i zagęszcza śluz szyjkowy, aby zapobiec połączeniu się plemników z komórką jajową w macicy.

Progestagen rozrzedza również błonę śluzową macicy, aby uniemożliwić zapłodnionej komórce jajowej przyczepienie się do macicy.

 

Czy tabletka po może spowodować aborcję?

Nie, antykoncepcja awaryjna nie powoduje aborcji. Pigułka po, nie jest pigułką aborcyjną. Jeśli jesteś już w ciąży, antykoncepcja awaryjna nie zakończy jej.

 

Jak stosować antykoncepcję awaryjną?

Zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, należy przyjąć tabletkę po tak szybko, jak to możliwe po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Im wcześniej rozpocznie się stosowanie antykoncepcji, tym skuteczniej zapobiega ona ciąży.

 

Czy antykoncepcja awaryjna jest skuteczna?

Tabletka po jest najskuteczniejsza w ciągu pierwszych 24 godzin po stosunku bez zabezpieczenia. Prawdą jest, że im szybciej zaszyjesz pigułkę, tym lepsze będzie jej działanie.

W zależności od marki środka antykoncepcyjnego może ona być skuteczna maksymalnie do 5 dni (120 godzin) po stosunku bez zabezpieczenia. Warto jednak pamiętać, że jej skuteczność jest nieznacznie zmniejszona od 72 godziny, czyli 3. dnia po stosunku bez zabezpieczenia, ale nadal zaleca się jej stosowanie.

 

Jakie zalety możemy przypisać antykoncepcji awaryjnej?

Tabletka po jest skuteczną i bezpieczną zapasową metodą zapobiegającą ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia,

Dodatkowo tabletka po nie wpływa na możliwość późniejszego zajścia w ciążę, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Jakie są wady lub zagrożenia dla zdrowia związane z antykoncepcją awaryjną?

  • Tabletka po nie zapewnia ochrony przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową,
  • Tabletka po nie jest przeznaczona do regularnego stosowania i nie jest tak skuteczna jak inne formy antykoncepcji.

 

Porozmawiaj ze swoim lekarzem o innych długoterminowych opcjach, które mogą być dla Ciebie odpowiednie. Podczas stosowania antykoncepcji awaryjnej mogą wystąpić pewne negatywne skutki uboczne. Najczęstszymi skutkami ubocznymi są nudności i wymioty.

Jeśli obawiasz się nudności lub wymiotów, możesz zażyć lek przeciw nudnościom na około godzinę przed przyjęciem tabletek. Przed przyjęciem tabletki można również zjeść przekąskę lub wypić szklankę mleka, aby zmniejszyć nudności.

Inne działania niepożądane mogą obejmować: tkliwość piersi, nieregularne krwawienia, bóle brzucha, zmęczenie, zawroty głowy lub bóle głowy.

 

Warto pamiętać, że antykoncepcja awaryjna, jest przeznaczona do stosowania jedynie w sytuacjach awaryjnych i nie powinniśmy jej nadużywać na co dzień. Dodatkowo nie chroni ona nas przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Jednak, kiedy zajdzie potrzeba, aby ją zażyć — nie zwlekaj. Czas jej przyjęcia jest kluczowym czynnikiem.