Vinicunca, czyli Tęczowa Góra w Peru – kolorowy skarb natury

Vinicunca, czyli Tęczowa Góra w Peru – kolorowy skarb natury

27 kwietnia, 2023 0 By nikiel

Peru – jakie miejsce przychodzi Ci do głowy, słysząc nazwę tego trzeciego co do wielkości kraju Ameryki Południowej? Pierwszym strzałem wielu osób byłoby pewnie Machu Picchu. Nic dziwnego – to od dawna najbardziej popularna atrakcja regionu. Jest jednak jeszcze jedno miejsce, które od kilku lat zyskuje na popularności. Miejsce, które do pewnego czasu swoje piękno skrywało pod śniegiem. Tęczowe Góry Peru, bo o nich tu mowa, z roku na rok przyciągają coraz większą rzeszę turystów. Sprawdź, co czyni je tak wyjątkowymi!

Położenie i powstanie

Tęczowa Góra, w Peru zwana przez lokalsów również Vinicuncą, znajduje się w prowincji Canchis, w jednym z najpopularniejszych regionów kraju, jakim jest Cusco. Leży w paśmie górskim Cordillera de Vilcanota. a jej wysokość to 5200 m n.p.m.

Góry te uformowały się w niezwykle wyjątkowy sposób około 24 milionów lat temu. Ruchy płyt tektonicznych, które miały wtedy miejsce, sprawiły, że warstwy osadów mineralnych nakładały się na siebie, tworząc różnokolorowe pasma. To, która warstwa znalazła się w danym miejscu, zależało przede wszystkim od jej ciężaru.

Przez wiele lat Góry Tęczowe Peru nie pozwalały ludziom cieszyć się swoim pięknem. Wszystko to za sprawą śniegu, którym były przykryte. Zmiany klimatyczne i wzrost lokalnej temperatury sprawiły, że biała warstwa, która ukrywała wyjątkowość góry przed światem, stopniała, ukazując jej barwy.

Góry Tęczowe w Peru są dowodem na to, że natura potrafi tworzyć niesamowite rzeczy. Barwy, które czynią to miejsce tak niezwykłym, są skutkiem odpowiedniego połączenia się minerałów i związków chemicznych, m.in. różnego rodzaju glin, tlenków, skał ilastych, wapnia, błota, piasku i skał osadowych, a także działania na nie wiatru, deszczu i wysokości.

Patrząc na Vinicuncę, można wyróżnić kilka podstawowych kolorów: czerwony, różowy, biały, żółty, brązowy, zielony.

Wycieczki

Odkąd Góry Tęczowe Peru zyskały na popularności, wiele lokalnych i zagranicznych firm zaczęło organizować wyprawy, które umożliwiają turystom eksplorowanie terenu. Opcji trekkingu jest całkiem sporo. Biura oferują przede wszystkim wycieczki jednodniowe, ale jeśli lubisz zmęczyć się trochę bardziej, możesz zdecydować się na dłuższą wyprawę.

Większość wyjazdów zorganizowanych wyrusza z Cusco, czyli miejscowości oddalonej od Tęczowej Góry o około 140 km. Cusco jest miejscem dość dobrze skomunikowanym z resztą kraju. Znajduje się tam lotnisko, dojeżdżają do niego również autobusy i pociągi.

Wycieczka jednodniowa

Jest to opcja najczęściej wybierana przez turystów. Decydując się na wyjazd zorganizowany, zazwyczaj biuro podróży zapewnia wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak odbiór z miejsca zakwaterowania, wyżywienie, przewodnika, itp.

Wycieczki na góry tęczowe najczęściej zaczynają się bardzo wcześnie rano, ponieważ sam dojazd z Cusco w okolice, gdzie zaczyna się trekking, trwa około 3 godzin. Do Góry Siedmiu Kolorów, jak również nazywana jest Vinicunca, prowadzi szlak o długości około 3 km. Dojście do niej to wędrówka trwająca 1,5-2 godz.

Wyprawy kilkudniowe

Jeżeli Andy peruwiańskie chciałbyś odkrywać nieco dłużej niż podczas kilkugodzinnej wycieczki, możesz zdecydować się również na wariant z nocowaniem w namiocie. Jest to opcja dwudniowa, która obejmuje wspinaczkę na Pitumarcę, a następnie trekking przez malowniczą dolinę, w której zobaczysz jedną z najwyższych na świecie upraw ziemniaków. Noc spędzisz w namiocie w Huampococha Tamto, a następnego dnia wyruszysz na trekking w kierunku Vinicunki.

Niektóre agencje organizują również dłuższe wycieczki. Istnieje możliwość wybrania się na trekking, podczas którego oprócz Tęczowej Góry, można także podziwiać m.in. górę Ausangate (6384 m n.p.m.) i jezioro Kayrawiri.

Bez względu na to, którą z powyższych opcji wybierzesz, Góry Tęczowe w Peru zapewnią Ci wiele malowniczych widoków, ale nie tylko. Podczas trekkingu prawdopodobnie spotkasz alpaki, lamy i wikunie andyjskie, które są bardzo charakterystycznymi zwierzętami tego kraju.

Jak przygotować się do trekkingu?

Szlaki prowadzące przez Tęczowe Góry Peru nie są zbyt wymagające, jednak warto pamiętać o tym, że trekking rozpoczyna się na wysokości ponad 4 tys. m n.p.m. Dla osoby, która nie jest przyzwyczajona do funkcjonowania w takich warunkach, może być to dość problematyczne. Zdarza się, że niektórzy uczestnicy wyprawy muszą zmierzyć się z chorobą wysokościową, która objawia się bólami głowy, dusznościami, wymiotami czy ogólnym zmęczeniem. Aby tego uniknąć, zaleca się, żeby przed wyprawą spędzić kilka dni w okolicy. Pozwoli to organizmowi zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Ważne jest także zabranie ze sobą wygodnych butów, ubrania na każdą pogodę, kapelusza i okularów przeciwsłonecznych oraz kremu z filtrem.

Dlaczego warto wybrać się na Vinicuncę?

Jeżeli masz ochotę pojechać w wyjątkowe miejsce, zupełnie inne niż te, które widujesz na co dzień, Góry Tęczowe w Peru będą do tego idealne. Zapewnią Ci niesamowite widoki, ciekawe przeżycia i niepowtarzalne kadry do zdjęć, do których będziesz mógł wracać przez długie, długie lata.