O mnie

Pisać samemu o sobie jest niezwykle ciężko. Nawet jeśli ma się wiele pasji. Od tego by tu zacząć? Jestem Nikiel i chciałbym przybliżyć Wszystkim moją osobę. Abyście chociaż trochę mnie poznali, wiedzieli, co lubię, co najbardziej mnie zajmuje w moich wolnych chwilach. Gotowi? Zaczynamy!

Jako pierwsze wymieniłbym słowo pisane, a nawet zawężając – poezję. To właśnie nią można wyrazić jak najwięcej i w najbardziej przepełniony emocjami sposób. Skojarzenia, porównania, metafory – to kwintesencja poezji. To właśnie uwielbiam w niej najbardziej. Lubię poezję zarówno polskich poetów czy poetek, jak i zagranicznych. Moją guru poezji jest niewątpliwie Sylvia Plath. Jej pełne najskrytszych emocji wiersze, obnażające jej największe sekrety, bolączki, czy problemy, poruszają mnie do głębi. Mógłbym czytać je na okrągło. Często powracam do jej najbardziej znanych wierszy, a tomik z antologią jej twórczości należy do moich ulubionych. 

Jeśli zaś chodzi o naszą rodzimą poezję to kocham oczywiście Halinę Poświatowską oraz Edwarda Stachurę. Co tu dużo mówić – ich twórczość i poruszanie w niej zagadnienia są bliskie mojemu sercu. To właśnie w ich poezji odnajduję siebie, znajduję ukojenie i zrozumienie otaczającego mnie świata. Sięgam po poezję zawsze po ciężkim dniu, w momencie problemów, czy trudnych sytuacji. Pozwala mi zajrzeć w głąb siebie i odnaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań.

Wolne chwile to jednak nie tylko czytanie poezji. Jestem romantykiem o nostalgicznej naturze. Nie mogło więc być inaczej – kocham polskie góry i wędrówki po nich. Lubię zarówno samotnie przemierzać wybrane przez siebie szlaki, jak i w towarzystwie bliskich mi osób. Jedno jest pewne – góry to miejsce, gdzie oddycham pełną piersią, czuję się wolny. Żaden sport nie uczy tak dużej wytrwałości jak chodzenie po górach. To walka z własnymi przeciwnościami, lękami, pokonywanie stawianych sobie wyzwań i realizacja celów. A kiedy cel się spełni – radość jest wprost nie do opisania. Wędrówki górskie to moment, w którym można przemyśleć swoje życie. Dlatego tak bardzo cenię sobie te chwile. W górach człowiek widzi wszystko z innej perspektywy – niezwykle pomogło mi tu uporać się ze wszystkimi trudnościami, które napotykałem na swojej drodze. Wędrówka po szlakach turystycznych sprawia, że mamy dużo czasu, aby ułożyć sobie w głowie wszelkie sprawy, na które nie mamy czasu w codziennym biegu. 

Polskie góry to miejsce, w którym najlepiej odpoczywam. Od pracy, zgiełku wielkiego miasta. To niesamowity relaks dla mnie – osoby, która całe życie spędza w dużym mieście, pracując przy komputerze i przemierzając zadymione ulice. To cudowny kontakt z naturą, możliwość obcowania z nią w najczystszej postaci, nieskażonej ludzkim działaniem. 

Wędrówki po polskich górach nierozerwalnie łączą się z moją kolejną pasją, jaką jest fotografia. Fotografia podczas wędrówek jest nieodłącznym elementem. Pozwala w przyszłości wrócić chociaż na chwilę do miejsc, w których się było, w których przeżyło się niesamowite chwile. To niesamowita pamiątka. Jednak nie fotografuję tylko i wyłącznie podczas swoich górskich wycieczek. Ja fotografuję wszędzie, gdzie tylko mogę. Wszędzie, gdzie uda mi zobaczyć coś wartego uwiecznienia na papierze. 

Uwielbiam zatrzymywać urywki chwil, przepiękne momenty – dlatego moją pasją jest również wykonywanie zdjęć. To właśnie dzięki zrobionym własnoręcznie fotografiom wiem, jak piękny jest świat, jak z pozoru proste chwile są pełne uroki i niezapomnianych emocji. Kiedy mam wolną chwilę chwytam za aparat i idę przed siebie. Czasem z pozoru zwyczajny spacer przynosi przepiękne klatki fotografii: dzieci karmiące łabędzie, uśmiechnięta para, spadające liście. Kiedy fotografuję zapominam o wszystkich swoich problemach – liczy się tylko piękno otaczającego mnie świata. Często też proponuję znajomym i przyjaciołom sesje – to sposób na przepiękny prezent (chrzciny, komunia, ślub) oraz utrwalenie więzi między nami. Dla mnie robienie zdjęć, a potem wrzucanie ich na strony internetowe, wybieranie tych jedynych w swoim rodzaju ujęć to magiczny i niezwykły moment. Uwielbiam, kiedy moje zdjęcia są wywoływane i zdobią albumy, mieszkania, a nawet domy moich przyjaciół. Ta pasja pozwala mi jeszcze bardziej doceniać to, co mnie otacza, zwracać uwagę na szczegóły i widzieć piękno w pozornie zwyczajnych rzeczach. 

Moje trzy największe pasje: poezja, polskie góry i fotografia. Dzięki nim mogę każdego dnia odkrywać siebie na nowo, poznawać innych ludzi oraz zauważać przepiękne chwile w codziennym, niekiedy wydawać by się mogło nudnym życiu.