Wisła – noclegi i apartamenty w górach Beskidu Śląskiego. Poznaj muzea Wisły!

Wisła – noclegi i apartamenty w górach Beskidu Śląskiego. Poznaj muzea Wisły!

21 kwietnia, 2023 0 By nikiel

Wisła to prawdziwa turystyczna perełka województwa śląskiego. W cieplejszych porach roku chętnie odwiedzają ją miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek po okolicznych górach, zimą jest to prężnie funkcjonujący ośrodek narciarski. Czym jeszcze może się poszczycić Wisła? Apartamenty w tym mieście warto wynająć również po to, by odwiedzić tamtejsze muzea. A trzeba przyznać, że jest ich naprawdę sporo!

Apartamenty Wisła – noclegi w górach w pięknym otoczeniu

Wisła to jedna z najpiękniejszych miejscowości województwa śląskiego, położona w powiecie cieszyńskim, niedaleko granicy z Czechami. To właśnie tam swoje źródło ma największa polska rzeka – z Baraniej Góry wypływają potoki Biała i Czarna Wisełka, które później łączą się, przyjmują wody potoku Malinka i tworzą rzekę Wisłę.

Turyści odpoczywający w Wiśle mają do dyspozycji około 100 km szlaków – zarówno pieszych, jak i rowerowych. Zimą funkcjonuje tam 18 wyciągów narciarskich. Atutem miasteczka są również komfortowe, nowoczesne apartamenty Wisła ­­­– pod tym względem miasto nie ustępuje większym śląskim kurortom. W takich miejscach jak Wisła Spokojna odpocząć można w naprawdę doskonałych warunkach.

Warto jednak pamiętać, że noclegi w górach Beskidu Śląskiego to interesująca opcja również dla… miłośników historii, kultury i sztuki. W Wiśle funkcjonuje sporo galerii i muzeów, w których można ciekawie spędzić czas bez względu na pogodę.

Noclegi Wisła – poznaj Muzeum Beskidzkie

Gdy wynajmuje nowoczesne pokoje Wisła w dobrych cenach, koniecznie odwiedź tamtejsze Muzeum Beskidzkie. Znajduje się ono w piętrowej, kamienno-ceglanej dawnej karczmie, wybudowanej w 1794 r. Muzeum otwarto tam w 1964 r. – jest to obecnie najważniejsza placówka prezentująca eksponaty związane z życiem i kulturą górali Beskidu Śląskiego.

Można w nim oglądać regionalne stroje ludowe, narzędzia rolnicze, maszyny tkackie, eksponaty związane ze stolarką i rolnictwem. Dodatkowo w muzeum znajduje się wystawa prezentująca prace malarskie lokalnych artystów, w tym Ludwika Konarzewskiego i Czesława Kuryatto. W 2010 r. obok otwarto Enklawę Budownictwa Drewnianego, czyli rodzaj skansenu z kuźnią, dawną chałupą, pasieką pszczelarską i chatą pasterską.

Wisła – noclegi w mieście Adama Małysza

Jednym z najbardziej znanych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie mieszkańców Wisły jest Adam Małysz – były skoczek narciarski, medalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Noclegi Wisła centrum z pewnością warto wykorzystać na wizytę w poświęconym osobie tego doskonałego sportowca muzeum – znajdują się tam najważniejsze trofea wywalczone przez Małysza, pamiątki z zawodów i kolekcja jego sprzętu narciarskiego.

Jeśli kogoś zainteresuje ta tematyka, powinien odwiedzić również Muzeum Narciarstwa, zlokalizowane w ośrodku „Ziemowit”. Tam z kolei można oglądać bogatą ekspozycję zabytkowego i współczesnego sprzętu narciarskiego, począwszy od nart z końca XIX wieku, przez rakiety do chodzenie na śniegu i narty należące do Adama Małysza czy Piotra Fijasa.

Wisła – noclegi centrum i Muzeum Magicznego Realizmu

Bardzo ciekawym miejscem na mapie Wisły jest Muzeum Magicznego Realizmu – można tam oglądać ponad 300 grafik, obrazów i rzeźb czołowych twórców polskiego surrealizmu. Muzeum zlokalizowane jest w tzw. willi Ochorowiczówce, należącej niegdyś do Juliana Ochorowicza – psychologa, filozofa, poety, fotografika, pioniera psychologii eksperymentalnej i hipnologii. Jego postać przybliża poświęcona mu wystawa.

Górskie trasy piesze i rowerowe, wyciągi narciarskie, interesujące muzea i komfortowe apartamenty – Wisła to doskonałe miejsce na urlop w Beskidzie Śląskim!