autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
Polska / Beskid Śląski                                      strona 1 / 2 Galeria z trasy powrót do strony głównej kategorii
Przełęcz Salmopolska - Jaworzyna – Smrekowiec - Trzy Kopce - Świniarka - Orłowa - Ustroń Polana
Trasa:
Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż) 934m n.p.m. - Jaworzyna 799m n.p.m. - Smrekowiec 835m n.p.m. -  Gościelów 810m n.p.m. - Trzy Kopce 810m n.p.m. - Świniarka 705m n.p.m. - Orłowa 813m n.p.m. - Ustroń Polana PKP
Szlaki:

Podejście pod szczyt Smrekowiec 835 m n.p.m., widok w kierunku Malinowa, oraz Magury Wiślańskiej  
strona 1 strona 2 strona następna
Kraj / pasmo:  Beskid Śląski

Cel: Orłowa

Dni: 1

Start: Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż)


Meta: Ustroń Polana / dworzec kolejowy / przystanek PKS-BUS

Czasy przejść:
Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż) - Jaworzyna - Smrekowiec -  1 godzina / szlak:
Smrekowiec -  Gościelów - Trzy Kopce – 40 minut / szlak: 
Trzy Kopce - Świniarka - Orłowa – 1 godzina 25 minut / szlak: 
Orłowa - Ustroń Polana PKP – 1 godzina 10 minut / szlak:

Łączne czasy przejść: 4 godzin 15 minut

Opis i charakterystyka tasy:

Wycieczkę rozpoczynamy od dotarcia na Przełęcz Salmopolską. Zachęcam tutaj ponownie do skorzystania z dostępnej komunikacji publicznej, ze względu na miejsce mety położone w zupełnie innym rejonie. Dostępne  połączenia są dość wygodne i regularne, dotarcie na start i powrót nie powinien nastręczać większych trudności, wyjątkiem jest sama Przełęcz Salmopolska. Z miasta Bielsko – Biała kursują regularne połączenia (również w dni wolne od pracy) obsługiwane przez PKS Bielsko, na samą Przełęcz Salmopolską, jednak ilość tych połączeń jest dość mała.

Nie obsługują tego połączenia natomiast prywatni przewoźnicy, których BUS-y kończą kursy poniżej przełęczy na Salmopolu. W przypadku startu z Salmopolu, do całkowitego czasu przejścia szlaku należy doliczyć dodatkowe pół godziny potrzebne na podejście na przełęcz (szlak żółty ten sam którym podążać będziemy z przełęczy).  Zarówno dojazd na Przełęcz Salmopolską, jak i powrót z Ustronia Polany, obsługują nie tylko PKS-y, ale i prywatne BUS-y, dodatkowo z Ustronia Polany kursują pociągi pasażerskie, jednak ta forma komunikacji może być dość kłopotliwa, gdyż ilość dostępnych połączeń jest raczej skromna.

Po dotarciu na Przełęcz Salmopolską, przed wyruszeniem w dalszą drogę warto zatrzymać się na chwilę przed kilkunastometrowym, drewniannym krzyżem, widocznym po lewej strony szosy (patrząc od strony Szczyrku), znajdującego się tuż pod krawędzią lasu, przy czerwonym szlaku w kierunku Malinowskiej Skały. Sama historia powstania krzyża jest nie do końca poznana, wiąże się z nim wiele interesujących legend, jedna z nich głosi iż krzyż postawili tutaj zwaśnieni wcześniej chrześcijanie i ewangelicy, na znak przymierza. Inna bardziej zdaje się wiarygodna iż został on ustawiony tutaj na pamiątkę przejścia przez Przełęcz Salmopolską, Cieszyńskich Konfederatów Barskich z litewskiej dywizji Szyca w 1771 roku, którzy po przegranej bitwie w Szczyrku, ścigani przez Moskali, cofali się na Śląsk. Krzyż od dawna malowany jest na biało, stąd nazwa „Biały Krzyż”, która tak głęboko zakorzeniła się w powszechnej świadomości że często jest używana jako synonim poprawnej nazwy geograficznej – Przełęcz Salmopolska.

Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż) Start na znakowany słoneczkami szlak w kierunku Chatki pod Potrójną
Spod krzyża kierujemy się w dół, obrzeżem szosy, by po około siedemdziesięciu metrach dotrzeć do skrzyżowania głównej szosy biegnącej w kierunku Wisły z wąską szutrową drogą, skręcającą w lewo, w kierunku lasu, tam też zaczyna się nasz żółty szlak. Zainteresowani mogą też podejść do ulokowanej po przeciwnej stronie szosy, na szutrowym placu choinki szlaków.
1. 2. 3.
1. Zabytkowy kilkunastrometrowy „Biały Krzyż” na Przełęczy Salmopolskiej
2. Chrystus na „Białym Krzyżu”
3. Szutrowa droga, która prowadzi początek żółtego szlaku z Przełęczy Salmopolskiej
Podążając za żółtymi znakami w kierunku Jaworzyny przez pierwsze kilkadziesiąt metrów trzymać będziemy się wspomnianej szosy, następnie szlak opuści ją, odbijając w prawo w zarośla, na wąską, ostro opadającą ścieżkę. Ścieżka lawirując pomiędzy drzewami wkrótce przetnie się z serpentynami głównej szosy prowadzącej z przełęczy Salmopolskiej, tutaj uwaga! Wskazana jest wzmożona czujność, na tym odcinku oznakowanie szlaku jest dość słabe i momentami mylne. Wychodząc na krawędź szosy, przekraczamy ją prze kilka metrów podążając wzdłuż niej, by następnie zakręcić w prawo w las. Dalszy przebieg żółtego szlaku nie nastręcza już problemów logistycznych, ścieżka jest dobrze oznakowana.

Przez kilku minut szlak będzie znów dość mocno opadał, następnie złagodnieje, otwierając przed nami po lewej stronie piękną panoramę na pasmo Wielkiej Czantorii, Soszowa, oraz Stożka. Widok ten będzie nam towarzyszył w znacznej części dalszego przebiegu szlaku. Po prawej za rzadkimi świerkami zobaczymy od lewej: Gościelów, dalej Trzy Kopce Wiślańskie, oraz Orłową. Chwilę potem szlak zacznie się wznosić, wpierw łagodnie, następnie coraz intensywniej, by wyprowadzić na na mało wybitny szczyt Jaworzyna 799 m n.p.m. otwierający się po lewej stronie na malowniczą panoramę pasma Stożka, Sosozwa, oraz Baraniej Góry.
Po kilkudziesięciu metrach szlak opuszcza drogę, wprowadzając na leśna ścieżkę Widok na Trzy Kopce Wiślańskie z początku szlaku (rejon przełęczy Salmopolskiej)
Podejście pod Jaworzynę 799 m n.p.m. Malownicza panorama z Jaworzyny w kierunku Baraniej Góry,
Stożka i pasma Soszowa
Ruszając dalej szlak prowadząc pomiędzy młodnikami, przecinając dwie polany, stale się wznosząc, doprowadzi nas po około godzinie od opuszczenia przełęczy Salmopolskiej w rejon szczytu Smrekowiec. Natrafimy tam na skrzyżowanie, oraz choinkę szlaków. Od naszego żółtego szlaku odbije, prowadząc przez sam szczyt Smrekowca 835 m n.p.m. szlak zielony, do Wisły Malinki Skocznia. Jeśli dysponujemy zapasem czasu, warto podejść kilkanaście metrów do góry za zielonym szlakiem na szczyt, skąd ponownie otwiera się piękna panorama. Wracając na szlak żółty skręcamy za znakami w prawo w kierunku Trzech Kopców Wiślańskich.
1. 2. 3. 4.
1. Autor na częściowo zalesionym szczycie Jaworzyny 799 m n.p.m.
2. Podejście pod Smrekowiec
3. Podejście pod Smrekowiec – widok wstecz w kierunku Jaworzyny i Malinowa
4. Ostatni odcinek podejścia pod szczyt Smrekowca 


Rozwidlenie szlaków pod Smrekowcem – nasz żółty szlak zakręca tutaj w prawo Dysponując zapasem czasu warto podejść na położony kilkanaście metrów
wyżej szczyt Smrekowca za zielonymi znakami, widok ze szczytu
oferuje piękną panoramę na szczyty Beskidu Śląskiego
Szlak będzie prowadził zboczem wzgórza, pomiędzy młodnikiem świerkowym, obfitując przez cały czas w niezapomniane widoki, na dolinę gminy Brenna, oraz otaczające ją szczyty, po prawej stronie zza pierwszoplanowych szczytów wyłoni się masyw Skrzycznego. Dalsza charakterystyka szlaku, prowadzącego w znacznej mierze w otwartym terenie, sprawi iż będzie on nieustannie obfitował w niezwykłe widoki, co jest cechą charakterystyczną dla tej trasy i determinującego jej duże walory estetyczne. Ścieżka to będzie łagodnie opadać, to się wznosić, jednak na tym odcinku nie czekają nas specjalnie męczące podejścia, poza ostatnim  fragmentem tej części wycieczki – podejścia pod same Trzy Kopce Wiślańskie. Będzie to niezbyt długie, ale dość intensywne podejście, początkowo rzadkim lasem mieszanym, następnie na powrót prowadzące obszerną polaną, skąd będzie już widać szczyt, z charakterystycznym daszkiem drewnianej wiaty (gdzie znajduje się punkt gastronomiczny).
Widok ze Smrekowca w kierunku pasma Kotarza
Rozległa malownicza polana na szczycie Gościelów 810 m n.p.m.
Tuż przez widocznym już szczytem Trzech Kopców Wiślańskich Szczyt Trzech Kopców Wiślańskich 810 m n.p.m. / po prawej widoczne wejście do czynnego sezonowo punktu gastronomicznego
W ten sposób po około 40 minutach od startu spod szczytu Smrekowiec, znajdziemy się na szczycie Trzech Kopców 810 m n.p.m. (łączny czas z przełęczy Salmopolskiej to około 1 godziny 40 minut). W rejonie szczytu natrafimy na punkt gastronomiczny, gdzie można się posilić i napić, tutaj uwaga, punkt ten działa wyłącznie w okresie letnim. Poniżej szczytu natrafimy na węzeł i choinkę szlaków, w miejscu tym opuszczamy też nasz dotychczasowy żółty szlak, który w dalszym przebiegu prowadzi do Wisły Uzdrowisko, przechodząc na szlak niebieski, prowadzący w kierunku Orłowej (na tabliczce Równica przez Orłową).
strona 1 strona 2 strona następna
Opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel
zdjęcia wykonano aparatem: Fujifilm FinePix Hs20 EXR / NOKIA C6.00
strona 1 / 2 trasę zaaktualizowano: 28.09.2012. Galeria z trasy
Oceń-skomentuj Mój kanał informacyjny RSS prawa autorskie
opis do pobrania jako PDF
strona głównao mniepodziękowaniagaleriafilmyartykułypoezjaprozaszlakiporadnik górołazau mniesprzętrecenzjeKonkursyschroniskaTwórczość wydanazasoby-linkikontakt