autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
Polska / Beskid Mały                                        strona 1 / 2 Galeria z trasy powrót do strony głównej kategorii
Kocierz Basie - Chatka pod Potrójną - Łamana Skała - Smrekowica - Leskowiec - Schronisko PTTK pod Leskowcem - Rzyki Jagódki
Trasa:
Kocierz Basie - Chatka pod Potrójną - Przełęcz pod Przykrą 757 m n.p.m. - Na Przykrej - Łamana Skała 929 m n.p.m. - Rozstaje Anula (Rozstaje pod Mlada Horą) 910 m n.p.m.- Smrekowica 901 m n.p.m. - Na Beskidzie 863 m n.p.m. - Potrójna 847 m n.p.m. - Hala Rzycka (Była) - Leskowiec 922 m n.p.m. - Schronisko PTTK pod Leskowcem 890 m n.p.m. - Mydlarze - Wantoły - Rzyki Jagódki
Szlaki:

Widok ze szczytu Leskowca 922 m n.p.m. na pasmo Policy, Przełęcz Krowiarki i Babią Górę  
strona 1 strona 2 strona następna
Kraj / pasmo:  Beskid Mały

Cel: Łamana Skała / Leskowiec

Dni: 1

Start: przystanek (ostatni na tej trasie) PKS Kocierz Basie


Meta: przystanek PKS/BUS (ostatni na tej trasie) Rzyki Jagódki

Czasy przejść:
Kocierz Basie / Przystanek PKS – Chatka pod Potrójną - 50 minut / szlak:  
Chatka pod Potrójną - Przełęcz pod Przykrą – 20 minut / szlak: /
Przełęcz pod Przykrą – Na Przykrej - Łamana Skała – 25 minut / szlak: 
Łamana Skała – Rozstaje Anula (Rozstaje pod Mlada Horą) - Smrekowica - Na Beskidzie - Potrójna - Hala Rzycka (Była) - Leskowiec - 1 godzina 30 minut / szlak: 
Leskowiec – Schronisko PTTK pod Leskowcem – 15 minut / szlak: 
Schronisko PTTK pod Leskowcem – Mydlarze - Wantoły - Rzyki Jagódki - 50 minut / szlak:  

Łączne czasy przejść: 4 godzin 10 minut

Opis i charakterystyka tasy:

Obfitujący w rozległe i piękne widoki, o wyjątkowych walorach przyrodniczych, szlak, wiodący w większości Małopolskim Szlakiem Papieskim, przez teren rezerwatu przyrody Madachora, oraz malownicze skałki Łamana Skała. Szlak niewymagający i stosunkowo krótki, ze wszech miar wart odwiedzenia.

*    *    *

Trasę zaczynamy od dotarcia na końcowy przystanek PKS we wsi Kocierz Basie. Ze względu na zupełnie inne, położone po drugiej stronie pasma miejsce, w którym zakończymy szlak, wskazane jest skorzystanie z środków transportu publicznego, w tym konkretnym przekładzie PKS-ów kursujących do tej miejscowości z Żywca. Uwaga! Połączenia te są wyjątkowo rzadkie w dni wolne od pracy.

Znajdując się już na przystanku, stojąc plecami w kierunku z którego przyjechaliśmy, po lewej zobaczymy prowadzącą wzdłuż domów wąską asfaltową drogę, wznoszącą się w kierunku lasu. Właśnie na nią należy się skierować. Szlak którym będziemy początkowo się poruszać jest znakowany w nieco nietypowy sposób, co wynika z faktu iż został on wytyczony i oznakowany przez Gospodarzy Chatki pod Potrójną, naszego pierwszego celu (uwaga - szlak ten może nie być zaznaczony na starszych mapach turystycznych).
Kliknij na zdjęciu aby je powiększyć
Kocierz Basie / przystanek końcowy PKS Start na znakowany słoneczkami szlak w kierunku Chatki pod Potrójną
Tuż po wejściu na wymienioną drogę, na skrzyżowaniu z szosą którą właśnie opuszczamy, po lewej natrafimy na tabliczkę z informacją "Potrójna 50 min" oraz wizerunek żółtego słoneczka. Tak właśnie został oznakowany niniejszy szlak i za tymi "słoneczkami" od teraz będziemy podążać. W miejscu tym mała wskazówka, pomimo iż szlak w większości jest poprawnie oznakowany, jest na nim kilka miejsc, szczególnie na początku, gdzie jest stosunkowo rzadko, a momentami mylnie oznakowany, stąd wskazane jest zachowanie dużej czujności.
Kliknij na zdjęciu aby je powiększyć
Start na znakowany słoneczkami szlak w kierunku Chatki pod Potrójną "Słoneczko" - tak znakowany jest szlak z Kocierza Basie do Chatki pod Potrójną
Po około 150 metrach, mijając ostatni dom, asfalt się skończy, a my wchodzimy na gruntową, kamienistą, leśną drogę. Przez cały czas podążamy na wprost, do góry. Po kilku minutach droga zakręca rozwidlając się, a nasz szlak znakowany słoneczkami skręca w prawo. Po przejściu zakrętu, opuszczamy drogę, skręcając w zarośla po lewej. Szlak ostro w tym miejscu wyrywa do góry, prowadząc wąską ścieżką wśród zarośli. Ścina on w ten sposób serpentyny drogi, którą opuściliśmy.
Kliknij na zdjęciu aby je powiększyć
1. 2. 3.
1. Pomimo że szlak jest dość dobrze oznakowany w kilku momentach jest niejasny / tutaj rozwidlenia na którym należy skręcić w prawo
2. Zza jednym zakrętów, po około 15 minutach od startu z przystanku PKS szlak opuszcza drogę i wprowadza w zarośla, gdzie czeka nas krótkie, lecz ostre podejście
3. Malownicza polana obok szlaku do chatki (rejon polany Stonków)
Po kilku minutach szlak łagodnieje, wprowadzając nas w mieszany las, stopniowo pnąc się do góry. Po kolejnych kilkunastu minutach w przeważającej części łagodnego acz ciągłego podchodzenia trafiamy ponownie na leśna drogę w rejonie widocznych w dole zabudowań gospodarczych na polanie Słonków. W miejscu tym trafiamy również na żółto znakowany szlak prowadzący z Czarnego Gronia do chatki.
Kliknij na zdjęciu aby je powiększyć
Rozstaje przy polanie Stonków Polana Stonków
Drawniany krzyż tuż przed Chatką pod Potrójną Tuż obok Chatki pod Potrójną
Ostatni odcinek szlaku do chatki prowadzi wspólnie z wymienionym żółtym szlakiem. Ścieżka ponownie wprowadzi nas w las, powoli się wznosząc. Kilka minut później miniemy po lewej drewniany krzyż, chwilę potem po prawej zobaczymy na drzewie strzałkę "Chatka", a zaraz potem jej dach, widoczny pomiędzy drzewami.
Kliknij na zdjęciu aby je powiększyć
1. 2.
3. 4.                                              5.                                                  6.
1. Widoczne ze szlaku zabudowania Chatki pod Potrójną
2. Chatka pod Potrójną
3. Team przed chatką
4. Przed "Przełęczą pod Potrójną"
5. Przełęcz pod Potrójną - 757 m n.p.m.
6. Tablice informacyjno-edukacyjne rezerwatu "Madohora" na przełęczy
Ruszając z chatki podążamy ponownie za żółtymi znakami, kierując się na Przełęcz pod Przykrą  757 m n.p.m. Dotarcie do niej zajmie nam nie więcej niż 20 minut. Przełęcz jest słabo wyodrębniona i zalesiona. Natrafimy tam na węzeł szlaków, gdzie włączamy się w czerwony "Małopolski Szlak Papieski", kierując się na Groń Jana Pawła II (przez Leskowiec).

Z przełęczy, poruszając się głównie lasem mieszanym, nieznacznie podchodząc, po kilku minutach docieramy do szczytu "Na Przykrej", chwilę potem wśród rzednącego lasu, po lewej  otworzy się widok na rozległą polaną, gdzie znajduję się wyciąg i ośrodek narciarski "Czarny Groń". Z miejsca tego roztacza się malownicza panorama na okoliczne szczyty Beskidu Małego, oraz położone u jego stóp miasto Andrychów i ościenne gminy. Jako ciekawostkę można tu dodać iż jeśli jesteśmy w sytuacji awaryjnej i szybko musimy zejść z gór, podążając wzdłuż wyciągu po stoku, w około 20 minut dotrzemy do żółtego szlaku, który sprowadzi nas do wsi Rzyki Praciarki, skąd kursują regularne połączenia MZK i BUS-ów w kierunku Andrychowa.
Kliknij na zdjęciu aby je powiększyć
1. 2. 3.
4. 5. 6.
1./2. Ośrodek i wyciąg narciarski "Czarny Groń"
3. Tuż za Przełęczą pod Potrójną, znajduję się granica rezerwatu "Madohora"
4./5. Po wejściu do rezerwatu Madohora natrafimy na martwy świerkowy las
6. Tabliczka informacyjna na szczycie Łamanej Skały 929 m n.p.m.
W miejscu tym znajdziemy się na krawędzi rezerwatu przyrody "Madahora" o czym informują odpowiednie tablice edukacyjne. Wracając na szlak rozpoczynamy krótkie, acz dość intensywne podejście. Otoczenie ulegnie zmianie, dominujące drzewa liściaste ustąpią miejsca coraz liczniejszym świerkom. Po drodze miniemy pierwsze z kilku wyłaniających się z zarośli efektownych skałek.  Chwilę potem natrafimy na właściwą granicę rezerwatu, oznaczoną kolejnymi tablicami informacyjnymi. Tuż za tablicami wejdziemy w martwy świerkowy las. Szlak będzie nadal prowadził do góry, mijając częściowo zarośnięte skałki po prawej. Po pokonaniu zarośniętego szczytu, szlak sprowadzi nas na zalesione siodło. Przed nami ostatnie krótkie podejście na widoczna już Łamaną Skałę 929 m n.p.m.. Jej szczyt, w pełni zalesiony, znajduję się na częściowo wyeksponowanych skałkach.
Pierwsze z wielu skałek w rejonie polany Dusica (przed Łamaną Skałą) W pełni zalesiony szczyt "Łamanej Skały"
Z Łamanej Skały ścieżka sprowadza nas powoli w dół, ponownie też zmienia się struktura lasu, dominować na powrót zaczynają drzewa liściaste. Wkrótce miniemy też niewielką polanę otwierającą panoramę na odległą Babią Górę. Idąc dalej po kilkunastu minutach docieramy do skraju rozległej polany, która równocześnie wyznacza granicę rezerwatu Madahora. Od tej chwili szlak w znacznej mierze będzie prowadził otwartym, lub pół otwartym terenem (niskim, bądź rzadkim lasem). Polana otwiera ponownie przed nami malownicze widoki na Beskid Mały, w tym niedaleki szczyt Gancarz, a po prawej na pasmo Policy, oraz Babiej Góry. Niedługo po tym jak wkroczymy na polanę natrafimy na węzeł szlaków noszących nazwę rozstaje Anula, nazywane inaczej "Rozstaje pod Mlada Horą" 910 m n.p.m., również w tym miejscu można w razie konieczności skrócić szlak, schodząc żółtym szlakiem (tym samym który przecina się ze stokiem wyciągu ośrodka narciarskiego "Czarny Groń") do Rzyk Praciarki.
Kliknij na zdjęciu aby je powiększyć
1. 2.
3. 4.                                                  5.
1./2. Malownicza polna w rejonie rozstai "Anula"
3./4. Rozstaje "Anula"
5. Znajdujące się na drugim końcu polany rozstaje "Pod Smrekowicą"
Po kolejnych kilku minutach, docierając do przeciwległego końca polany natrafiamy na kolejne skrzyżowanie szlaków, zwanych "Skrzyżowanie pod Smrekowicą", znajdującego się na wysokości 901 m n.p.m.. W miejscu tym szlak wprowadzi nas w niski, niewielki, z przewagą świerka las, by już po kolejnych kilku minutach wyprowadzić nas na kolejną polanę. Szlak będzie wił się pomiędzy niewielkimi skałkami, wprowadzając nas na efektowny punkt widokowy, w pobliżu szczytu Smrekowica 901 m n.p.m., po którego minięciu łagodnie zakręcając i opadając wprowadzi nas ponownie do lasu. Czeka nas teraz krótkie, lecz stosunkowo ostre podejście pod w pełni zalesiony szczyt "Na Beskidzie" 863 m n.p.m..
Jedne z kilku skałek, tutaj w połowie drogi pomiędzy "Na Beskidzie" a "Potrójną" Skałki z płytką jamą, przed "Potrójną"
Szlak wijąc się, w większości delikatnie opadając, wiodąc terenem o podobnej charakterystyce jak wcześniej, po kolejnych kilkunastu minutach od opuszczenia "Na Beskidzie" doprowadzi na kolejny w znacznej mierze zalesiony szczyt "Potrójna" 847 m n.p.m. Dotarcie do tego miejsca z Łamanej Skały nie powinno nam zająć więcej niż 35 - 45 minut. Po drodze miniemy skałki o ciekawej formacji, z niewielką pieczarą w podstawie.
Kliknij na zdjęciu aby je powiększyć
 
1. 2. 3. 4. 5.
1. Szczyt Potrójnej
2. Stanowisko rosnącej przy szlaku sosny i Limby w rejonie Hali Rzyckiej (inaczej Byłej)
3. Sosna nietypowe drzewo dla tej części Beskidów
4./5/ Hala Rzycka (inaczej Była)
Kolejny odcinek szlaku, wciąż będzie wiódł nas grzbietem pasma, prowadząc początkowo, łagodnie w dół, naste pnąc się powoli do góry, zacznie nabierać wysokości. Po drodze miniemy kilka malowniczych polan, aż dotrzemy do rosnących tutaj Sosen, gatunku dość nietypowego dla tego typu gór, jest to jednak tylko pierwsza z ciekawostek jaka przed nami, wkrótce potem natrafimy na stanowisko rosnącej w miejscy tym Limby, gatunku wysokogórskiego, w Polsce spotykanego przede wszystkim w Tatrach. Odcinek ten nosi również nazwy "Szlaku Buków", ironicznie w tej akurat części zdominowany przede wszystkim przez wymienione Sosny, Limbę, oraz świerki. Po drodze miniemy tabliczkę z napisem informującym iż znajdujemy się na terenie "Hali Rzyckiej" otwartej częściowo z prawej strony na pasmo Babiej Góry.
Podejście pod Leskowiec - tuż za widocznym lasem znajduję się szczyt Ostatnie metry przed polaną szczytową Leskowca
strona 1 strona 2 strona następna
Opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel
zdjęcia wykonano aparatem: Fujifilm FinePix Hs20 EXR /  Nikon S300 
strona 1 / 2 trasę zaaktualizowano: 17.07.2012. Galeria z trasy
Oceń-skomentuj Mój kanał informacyjny RSS prawa autorskie
opis do pobrania jako PDF
strona głównao mniepodziękowaniagaleriafilmyartykułypoezjaprozaszlakiporadnik górołazau mniesprzętrecenzjeKonkursyschroniskaTwórczość wydanazasoby-linkikontakt