autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
Beskid Śląski: Przełęcz Salmopolska, Przeł.Karkoszczonka, Klimczok, Szyndzielnia powrót do strony kategorii
Trasa:
Szczyrk Salmopol - przełęcz Salmopolska 934 m.n.p.m. - Grabowa 905 m.n.p.m. - Kotarz 965 m.n.p.m. - Beskid Węgierski 912 m.n.p.m. - Hyrca 929 m.n.p.m. - Beskidek 850 m.n.p.m. - przełęcz Karkoszczonka 736 m.n.p.m. - przełęcz Kowiorek (siodło pod Klimczokiem) schronisko PTTK Klimczok 1040 m.n.p.m. - szczyt Klimczoka 1117 m.n.p.m. - Szyndzielnia 1026 m.n.p.m. - polana Dębowiec - Olszówka Górna przystanek MZK
Szlaki:
Pasmo: Beskid Śląski (Beskid Węgierski)

Dni: 1

Start: Przełęcz Salmopolska / pętla autobusowa

Meta: Olszówka Górna / przystnake MZK linii numer 8


Czasy przejść:
  • Szczyrk Salmopol - Przełęcz Karkoszczonka - szlak czerwony - czas przejścia: 2 godziny 30 minut
  • Przełęcz Karkoszczonka - Klimczok - szlak czerwony - czas przejścia: 1 godzina 30 minut
  • Klimczok schronisko PTTK - Szczyt Klimczoka - Szyndzielnia schronisko PTTK - szlak czerwony - czas przejścia 50 minut
  • Szyndzielnia schronisko PTTK - polana Dębowiec (schronisko PTTK) - przystanek MZK linii nr.8 -szlak czerwony - czas przejścia: 2 godziny
Łączne czasy przejść:
  • Łączny czas przejścia całej trasy bez uwzględnienia dłuższych przerw w schroniskach: 7 godzin
  • Łączny czas przejścia całej trasy z uwzględnieniem 40 minutowych przerw w schroniskach (bez postoju w schronisku na Dębowcu) - około 9 godzin
Charakterystyka trasy:
Niewymagająca, choć stosunkowo dość długa trasa, prowadząca przez malownicze tereny Beskidu Śląskiego. Trasa poza kilkoma łagodnymi, ma tylko dwa ostrzejsze podejścia, z przełęczy Karkoszczonki do schroniska PTTK Klimczok i pod sam szczyt Klimczoka, poza tym prowadzi nas łagodnie głównie grzbietami, z niewielką deniwelacją i przewyższeniami. To czyni ją odpowiednią dla wypadów rodzinnych i dla słabiej przygotowanych fizycznie osób, choć należy wziąć pod uwagę samą długość trasy, która może się okazać za długa dla zbyt młodych turystów.

Można jednak skrócić trasę o blisko dwie godziny rezygnując z pieszego zejścia z Szyndzielni na rzecz zjazdu kolejką gondolową, co może, szczególnie dla dzieci okazać się miłym przeżyciem. Należy jednak wówczas pamiętać o godzinach pracy kolejki, które są zmieniane sezonowo, dlatego zawsze warto wcześniej sprawdzić aktualny rozkład jazdy i cennik biletów, na stronie głównej kolejki: www.kolej-szyndzielnia.pl Idąc z przełęczy Salmopolskiej początkowo poruszamy się zalesionym odcinkiem szlaku, jednak szybko pojawiają się przesieki, rozległe polany i hale, ukazujące piękną panoramę na całe pasmo Skrzycznego.

Od szczytu Hyrcy, w kierunku południowym pojawia się przed nami również panorama na pasmo Klimczoka i Błatniej. Po minięciu szczytu Hyrcy (z charakterystycznym nieczynnym wyciągiem narciarskim), i przejściu kolejnych 1300 metrów, po prawej stronie szlaku, tuż obok niego znajduje się malowniczo położona kapliczka z ławeczkami, która jest urokliwym miejscem na odpoczynek. Prowadzi do niej leśna droga dojazdowa, odchodząca w tym miejscu od naszego szlaku. Po dojściu do przełęczy Karkoszczonka w przypadku wystąpienia takiej potrzeby można zakończyć szlak, schodząc do Szczyrku Biłej (przystanek PKS), skąd jednak transport publiczny kursuje stosunkowo rzadko, więc lepiej podejść do Szczyrku Centrum, skąd o wiele łatwiej znaleźć połączenie zarówno PKS jak i prywatnych BUS-ów, w kierunku Bielska.

Na przełęczy Karkoszczonka, tuż obok szlaku, znajduję studenckie schronisko - Chata Wuja Toma, o bardzo miłej atmosferze. Idąc dalej w kierunku Klimczoka trzeba się przygotować na ostre podejście wyprowadzające nas na Siodło pod Klimczokiem (przełęcz Kowiorek), blisko schroniska PTTK Klimczok. Od schroniska czeka nas ostatnie ostre, lecz krótkie, podejście pod szczyt Klimczoka, z którego roztacza się piękna panorama. W pogodne mroźne dni, gdy powietrze jest odpowiednio przejrzyste, można ze szczytu zobaczyć urzekającą panoramę Tatr. Widok obejmuje swym zasięgiem w znacznym stopniu Beskid Śląski i Żywiecki. Z Klimczoka, szlak sprowadza nas w dół w kierunku Szyndzielni i znajdującego się tam schroniska PTTK.

Dalej pozostaje nam do przejścia krótki odcinek do górnej stacji kolejki gondolowej, lub w przypadku zejścia pieszego, łatwe choć nużące zejście w kierunku polany Dębowiec. Uwaga! W okolicach przełęczy Dylówki, szlak rozwidla się - od głównego szlaku czerwonego którym się poruszamy, bierze początek szlak niebieski, sprowadzający krótszym wariantem, z pominięciem polany Dębowiec, na końcowy przystanek linii MZK numer 8. Szlak czerwony prowadzi główną szeroką drogą (droga dojazdowa do schroniska na Szyndzielni), niebieski natomiast skręca w prawo, prowadząc wąską leśną ścieżką, o dużym spadku. Jeśli wybraliście szlak czerwony po około 40 minutach znajdziecie się na polanie Dębowiec. Znajduje się tam schronisko PTTK, jednak jest ono czynne tylko do godziny 17 : 00.

Z przed schroniska roztacza się piękna i szczególnie efektowna po zmierzchu panorama miasta Bielska - Białej. Z polany Dębowiec, można zejść drogą dojazdową na końcowy przystanek autobusu nr.8, lub kontynuować zejście szlakiem czerwonym, wówczas po około 15-20 minutach, schodząc obok letniego toru saneczkowego, nasza wycieczka, kończy się w rejonie Baru Dębowiec, blisko przystanku MZK linii numer 8 i parkingu strzeżonego, znajdującego się tuż przy pobliskim kempingu. Szlak czerwony idzie dalej, wzdłuż ulicy Gen. Andersa do centrum Bielska. Uważam niniejszy szlak za warty odwiedzenia, choćby ze względu na piękne górskie panoramy.

Dostępność trasy:
Szlak dostępny jest właściwie w każdej pogodzie i warunkach, możliwy do przejścia zarówno zimą jak i porą letnią, choć zimą trzeba doliczyć odpowiedni zapas czasu, gdyż często odcinek od przełęczy Salmopolskiej do przełęczy Karkoszczonki, jest słabo lub wcale nie przetarty.

Dojazd:
Z Bielska kursują regularne połączenia PKS, oraz BUS prywatnych linii "Żądło" należy zwrócić uwagę aby autobus dojeżdżał na samą przełęcz Salmopolską, w przeciwnym razie czeka nas 45 minutowy spacer z Salmopolu na przełęcz Salmopolską. Po zejściu do Mikuszowic, szlak kończy się na przystanku linii MZK numer 8, która kursuje dość często, średnio poza kilkoma przerwami co 15 - 30 minut. Autobusem tym możemy dostać się do centrum Bielska - Białej. Biorąc pod uwagę że szlak zaczynamy i kończymy w zupełnie innym miejscu, nie polecam dojazdu własnym samochodem, do Szczyrku, o wiele lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie samochodu w centrum Bielska - Białej, na którymś z parkingów strzeżonych, lub pod Dębowcem (gdzie kończy się szlak), gdzie również znajduje się parking strzeżony.

Uwagi:
Zawsze należy pamiętać o sprawdzeniu aktualnych informacji, typu rozkład jazdy PKS, MZK Bielsko - Biała, oraz cennika i godzin pracy kolejki gondolowej na Szyndzielnię. Poniżej podaję linki do stron na których jest to możliwe:
Kolejka Gondolowa na Szyndzielnię: http://www.kolej-szyndzielnia.pl/
Rozkład jazdy MZK Bielsko - Biała: http://www.mzkb-b.internetdsl.pl/main.htm
Rozkład jazdy PKS Bielsko - Biała: http://www.pks.bielsko.pl/rj/
Rozkład jazdy BUS-ów 'Żądło': http://kolarstwo-szczyrk.prv.pl/rozklad_jazdy/bus_do_b-b.html

Koszty:
Niniejsze ceny mają jedynie charakter orientacyjny, jako że często ceny biletów PKS, czy BUS, ulegają zmianie, podobnie i cena kolejki gondolowej na Szyndzielnię. Koszt biletu zwykłego PKS z dworca głównego PKS Bielsko - Biała, do Szczyrku przełęcz Salmopolska, wynosi około 5,5 zł, a prywatnego BUS-a, odjeżdżającego z przystanku MZK, przy dolnej płycie dworca PKS, około 3 zł. Cena biletu MZK Bielsko - Biała: 2,40 zł normalny i 1,20 ulgowy. Koszt dojazdu z Bielska do Szczyrku i z powrotem do centrum Bielska, można więc zamknąć kwotą 6 - 8 zł dla dorosłego.
powrót do strony głównej tras Mój kanał informacyjny RSS prawa autorskie opis do pobrania jako PDF
strona głównao mniepodziękowaniagaleriafilmyartykułypoezjaprozaszlakiporadnik górołazau mniesprzętrecenzjeKonkursyschroniskaTwórczość wydanazasoby-linkikontakt