KOLONIE DLA DZIECI – CZAS BEZTROSKICH ZABAW

KOLONIE DLA DZIECI – CZAS BEZTROSKICH ZABAW

4 maja, 2021 0 By nikiel

Lato już się zbliża wielkimi krokami! Czas pomyśleć o koloniach dla dzieci. To czas naprawdę beztroskich, świetnych zabaw z rówieśnikami, odkrywania nowych miejsc i zawiązywania się nowych przyjaźni. Kolonie dla dzieci to czas radości!

Jak i kiedy rezerwować kolonie oraz gdzie ich szukać?

Kolonie dla dzieci znajdziemy najłatwiej w internecie. Należy sprawdzić danego organizatora czy widnieje w oficjalnym spisie organizoatorów turystyki i czy ma odpowiednie pozwolenie- czyli wpis u Marszałka Województwa. Jak już organizator jest sprawdzony, możemy też sprawdzić, czy dany turnus kolonii jest zgłoszony w Kuratorium Oświaty.

Kolonie (https://www.kogis.pl/kolonie) dla dzieci najlepiej rezerwować jak najwcześniej, czyli jeszcze jesienią lub zimą, ale gdy to się nie udało, to wczesna wiosna też jeszcze będzie dobrym czasem. W kwietniu zwykle przypada szczyt zapisów – na maj i czerwiec czasem nie zostaje już zbyt wiele miejsc. Kolonię dla dzieci możemy zarezerwować przez internet, telefonicznie, a opłacić kartą kredytową lub zwykłym przelewem bankowym.

Jaką kolonie dla dzieci wybrać i jaki temat wyjazdu?

Liczba rodzajów kolonii i tematyk może przyprawić o zawrót głowy. Dobrym wyjściem jest wybranie dużego organizatora kolonii dla dzieci i poproszenie go mailem o przesłanie oferty wg naszych wymagań. Często klienci tak robią – przesyłają opis i czekają, aż pracownik biura podróży przedstawi im kilka propozycji. W mailu należy podać pożądany termin wyjazdu, wiek dziecka z datą urodzenia, zainteresowania dziecka, pożądane miejsca lub kierunki. Warto podać też miasto wyjazdu czy inne preferencje (np. dieta wegetariańska). Szybko w informacji zwrotnej dostaniemy wtedy mailem oferty kolonii dla dzieci dostosowane do naszych wymagań.

Jechać samemu, z bratem, czy z kolegą?

Najmłodsze dzieci często wyjeżdżają z rodzeństwem lub koleżanką – jest to dobre rozwiązanie na pierwsze kolonie dla dzieci. Wyjazd na wakacje z ulubionym kumplem lub kuzynem to fajna sprawa, jeśli dzieci się lubią i tego chcą. Nastolatki często już umawiają się na wyjazdy całymi grupkami znajomych. Większość uczestników jednak wyjeżdża na kolonie dla dzieci samotnie. Nie jest to nic nadzwyczajnego, a kadra czuwa nad integracją wszystkich osób.

Ile kosztują kolonie dla dzieci?

Wyjazd wakacyjny dla dziecka waha się w granicach od 1700 zł do 2700 zł. Przeciętne kolonie to koszt około dwóch tysięcy złotych. W cenie kolonii dla dzieci jest zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie NNW, napoje, wstępy do zwiedzanych obiektów, opieka kadry pedagogicznej i kierownika, ratownik na plaży, opieka medyczna i realizacja programu. W cenę kolonii dla dzieci najczęściej nie jest wliczony dojazd. Czasem są w ofercie też dodatkowe atrakcje lub fakultety do dokupienia. Niektóre biura oferują też dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji (dla chętnych). Jednak należy pamiętać, że rodzice mają możliwość skorzystania z kilku różnych źródeł finansowania kolonii dla dzieci (bony turystyczne, dofinansowanie z zakładu pracy i inne).

W jakim wieku dzieci jeżdżą na takie wyjazdy?

Najczęściej na kolonie dla dzieci jeżdżą uczestnicy w wieku od dziewięciu do czternastu lat. Jednak są też organizowane obozy młodzieżowe a także kolonie dla dzieci najmłodszych, czyli dla maluszków (od pięciu do ośmiu lat). Każdy znajdzie więc odpowiednią grupę wiekową. Obozy zagraniczne są dedykowane młodzieży od lat trzynastu i mają zupełnie inną specyfikę, niż kolonie krajowe (dzieci dużo mniej są pilnowane, a bardziej liczy się na ich samodzielność, przydaje się też nauka języka).

Korzyści, jakie dają kolonie dla dzieci

Wyjazd na wakacje jest zawsze fajną przygodą – tym bardziej, gdy w ciekawym miejscu czekają rówieśnicy i mnóstwo specjalnie przygotowywanych zabaw. Są ogniska, wycieczki, wyprawy, animacje i rozgrywki sportowe. Nie brak też kolonijnych dyskotek, konkursów talentów czy karaoke. Często dzieci mają też warsztaty tematyczne, na przykład taneczne, kulinarne, konstruktorskie czy musicalowe. Młodzież może poznać dużo osób z podobnymi zainteresowaniami i wiele się nauczyć. Takie kolonie dla dzieci z ciekawym programem to ogromna dawka dobrej energii na kolejny rok szkolny!