Smart Watch U8

Smart Watch U8

17 grudnia, 2018 0 By nikiel
Nazwa: inteligentny zegarek / SmartWatch
Model: U8
Linia: U-watch
Producent: b/d
Ekran dotykowy: pojemnościowy TFT
Rozmiar ekranu: 1.48 cala
Rozdzielczość ekranu: 120x120px
Bateria: 230mAh
Wyjmowalna bateria: NIE / zintegrowana
Czas ładowania: około 1 godziny
Czas maksymalny rozmów: do 3 godzin
Czas maksymalny odtwarzania muzyki: do 6 godzin
Czas czuwania: do 160 godzin
Wersja bluetooth: bluetooth v3.0
Zasięg transmisji bluetooth: do 10 metrów
Protokół bluetooth: A2DP + HFP 1.5 + HS P 1.2
Procesor: MTK6260A
Taktownie procesora: 533Mhz
Pamięć ROM/RAM: b/d
Slot karty pamięci: NIE
Slot karty SIM: NIE
Wyjścia / wejścia na obudowie: jedno / microUSB (do ładowania)
Dołączona ładowarka: NIE / ładowanie przez port USB komputera – laptopa
Warianty kolorystyczne: czerwony / czarny / biały
Materiały: stal, sylikon, tworzywa sztuczne
Gwarancja: TAK / 12 miesięcy
Kompatybilność z systemami: Android (dla pełnej kompatybilności od wersji 2.3 wzwyż), iOs
Język menu: wielojęzyczne
Język polski menu: w zależności od wariantu
Ilość ekranów głównych: 5
Rozmiary koperty: 4,6 x 4,2 x 1cm 
Waga całkowita (z paskiem): 45g
Pasek: sportowy – elastyczny / sylikonowy / zapiany klasycznie na sprzączkę
Przyciski fizyczne: TAK / jeden / blokada ekranu
Dedykowane przyciski dotykowe: TAK / trzy
Zawartość sprzedawanego zestawu: smartwatch U8, kabelek do ładowania microUSB / USB, narzędzie do wymiany paska smartwatcha (nie w każdym zestawie), uproszczona instrukcja obsługi w języku angielskim i chińskim
Funkcje smartwatcha U8:
anti-lost barometr / wyświetlający informacje o ciśnieniu powietrza, oraz jego temperaturze altymetr / tryb pomiaru wysokości względnej krokomierz stoper z funkcją międzyczasów kopiowanie książki kontaktów do zegarka, zarządzanie listą z jego poziomu wybierania i nawiązywanie połączeń wysyłanie i odbierania SMS-ów muzyka BT / tryb walkmana pozwalający na sterowanie utworami zapisanymi na telefonie, ich odtwarzaniem, zatrzymywaniem, wybieraniem, regulacją głośności kamera BT / tryb umożliwiający zdalne wyzwalanie migawki aparatu telefonu (do pełnej funkcjonalności wymaga zewnętrznej aplikacji) budzik kalendarz kalkulator monitor snu tryby ustawień / bateria, godzina, głośność, wybór języka, data, inne…
Smartwatch za kilkadziesiąt złotych?
Jeszcze do niedawna obco brzmiące nazwy high-endowych urządzeńelektronicznych jakimi są smartbandy, oraz smartwatche, były małoznanymi urządzeniami, kojarzone przede wszystkim z bardzo wysoką ceną iniepewna rolą, a właściwie niewielką potrzebą ich posiadania… wostatnich jednak latach sytuacja ta szybko zaczyna się zmieniać i otojesteśmy świadkami kolejnej małej rewolucji, gdy urządzenia te zniszowych stają się coraz bardziej znane i powszechne, a grono ichposiadaczy stale rośnie. Wzrost ich popularności jak w przypadkukażdego innego urządzenia elektronicznego spowodował obniżenie ichwcześniej zaporowych cen, acz niestety wciąż są to wysokie kwoty, wprzypadku nowych modeli, firmowych smartwatch-ów rzadkospadające poniżej 1000zł, jak choćby model firm: Samsung Gear S zaponad 1100zł, czy Sony 1287-4372 Quad Core za kwotę przekraczającą1350zł.

Tak zaporowa cena, połączona z rosnącym popytem spowodowała niszę wrunku, szybko zapełnianą przez mniejszych producentów,oferujących swoje alternatywne urządzenia za znacznie mniejszepieniądze, jak choćby smartwatche firm: Kruger&Matz, Goclever,Matna i inne, gdzie ceny zaczynają się od 150zł wzwyż. Czy może byćjeszcze taniej? Tak, w sukurs ponownie przychodzą bowiem ze swojąbardzo szeroką ofertą producenci z Chin, których szerokiwybór smartwatch-ów, oraz prostszych smartbandów,można nabyć na już wielokrotnie przytaczanej przeze mnie platformiehandlowej AliExpress, gdzie ilość dostępnych towarów w każdej zmożliwych branż jest oszołamiająca.

Producenci z Chin szybko zareagowali na rosnący popyt na tego typuurządzenia, wręcz go napędzając bardzo niskimi cenami za swojesmartwatche i smartbandy. Ceny tych urządzeń w zależności odzakupionego modelu, od tego jak jest to zaawansowane urządzenie, zjakiej jakości materiałów zostało wykonane, oraz jakiewykorzystano podzespoły, zaczynają się od… 10$ dlasmartbandów, oraz 16$ w przypadku smartwatch-ów,mówimy tu oczywiście o cenie ostatecznej jaką zapłacimy, przywykorzystaniu darmowej przesyłki oferowanej przez wielusprzedawców.

Do linii najtańszych smartwatch-ów należy właśnie model z seriiU-watch U8, będący w chwili obecnej zastępowany przez nowsze, w tym: U8Pro, U10, U10 Pro, U10L, U18 i inne, jest to więc dogodny moment byzakupić go za niewielkie pieniądze. Tak też skuszony chęcią bliższegopoznania możliwości oferowanych przez tak tanie smartwatche zakupiłem ujednego z chińskich sprzedawców model U8 za 16,9$, czyliokoło… 65zł (dla ceny dolara wynoszącej 3,85zł) wraz z przesyłką wwariancie darmowym.
Wchwili obecnej opisywany model U8 stopniowo jest wypierany przez nowszesmartwatche z serii U-Watch, tutaj od lewej: opisywany U8, U80, U8 Pro,U10L, U18 Wgwoli krótkiej informacji o darmowej przesyłce (free shipping),wybór tego wariantu przesyłki oznacza naszą zgodę na dłuższyczas realizacji zlecenia, wynoszącej w zależności od sprzedawcy, orazwykorzystywanego przez niego kanału spedycji od 15 do 34 dni, lub 34 do60 dni. Temat ten był szeroko opisywany w dwóch artykułach gdzieprzyglądaliśmy się zamiennikom akcesoriów do smartfony Sony Z2(„SonyXperiaZ2 – nowe możliwości flagowca”), oraz akcesoriarozszerzających fotograficzne możliwości smartfonów(„Zdjęcia makro ze smartfonu oraz tanie akcesoria -uzupełnienie”). Biorąc jednak pod uwagę bardzo niską ceną zasmartwatcha z całą pewnością warto poczekać nieco dłużej na jegodostarczenie, nie dopłacając, zazwyczaj nie małych pieniędzy za szybsząwysyłkę.

Czy warto? Co z naszą już zapłaconą przesyłką…
Zanim przejdę do omówienia samego modelu U8, jeszcze kilkasłów, dla osób które nie zapoznały się zwymienionymi powyżej artykułami, odnośnie samego bezpieczeństwazakupów na platformie AliExpress. Zdawać by się mogło że jest tosprawa wysoce ryzykowana, wpłacamy pieniądze z góry za towar,kupując u sprzedawcy oddalonego o tysiące kilometrów, co możeoznaczać że potencjalnie bezkarnego… może, ale jednak tego nieoznacza, o czym sam się już kilkukrotnie przekonałem. Jakość obsługi iochrony zakupów klienta na platformie stoi na bardzo wysokimpoziomie, a sprzedawcy w zakresie uczciwej obsługi są naderzdyscyplinowani. Trudno nawet ocenić przyczyny tak dużego zaangażowaniaz ich strony, prawdopodobnie wiąże się to z rygorystycznym regulaminemsamej platformy.

W każdym jednak razie w kupujący posiada „parasol” ochronyserwisu przez 60dni z możliwością jego przedłużenia o kolejne tyle, wczasie tym jeśli towar nie dotrze, dotrze uszkodzony, lub nie będzieodpowiadał opisowi aukcji, po złożeniu odpowiedniego oświadczenia, doktórego możemy (mile widziane) dołączyć zdjęcia towaruuszkodzonego, lub niepełnowartościowego, sprzedawca proszony jest okontakt i wyjaśnienie powstałej sytuacji, następnie bez względu na toczy nawiąże on z nami i platformą kontakt czy tez nie, otrzymujemyzwrot poniesionych kosztów, na co sprzedawca ma 14 dniroboczych. Zazwyczaj to kończy sprawę, jeśli tak się nie stanie, o czympoinformujemy serwis, ten zwraca nam środki, zamykając sprawę i samemujuż dochodząc zwróconych środków od sprzedawcy.

Nie tak dawno podczas zakupu kolejnego smartwatcha U8, miałem dobrąmożliwość przetestowania działania tegoż mechanizmu, a właściwieponowną możliwości, o czym więcej w wymienionych artykułach, tym razemwszystko przebiegło bardzo sprawnie, rzecz w tym że sprzedawcapoinformował mnie że menu zegarka jest dostępne w języku polskim, poczym jednak napisał, serdecznie przepraszając, że popełniono błąd ijest ono w języku angielskim. Obawiał się jednak do tego stopnianegatywnej opinii i zgłoszenia sprawy do serwisu że natychmiast poinformacji z mojej strony że wymagam języka polskiego, zwróciłmi środki. Jak więc widać zakupu u teoretycznie anonimowych, jakżeodległych nam sprzedawców, nie są bardziej niebezpieczne niż nanaszym rodzimym allegro, a powiedziałbym że nawet bezpieczniejsze iodbywające się w bardzo miłej atmosferze.

Zawartość zestawu, pierwsze wrażenia i budowa…
Po zakupie smartwatcha na platformie AliExpress i odczekaniu tym razemwyjątkowo krótkiego okresu czasu, bo „tylko” 12 dni,w skrzynce znalazłem żółtą paczuszkę. Wewnątrz natrafiłem nazawiniątko z folii bąbelkowej, co dobrze świadczyło o zabezpieczeniu iprzygotowaniu przez sprzedawcę przesyłki. Dopiero po jej otwarciu moimoczom ukazało się białe, estetyczne pudełko, opatrzone piktogramamioferowanych przez smartwatch funkcji, jak i zdjęciem jego samego.Całość sprawiała wrażenia wysokiej jakości, dobrze reklamując skrywanąprzez nie zawartość.

Smartwatch U8 otrzymałem w estetycznym opakowaniu, kojarzącym się z dobrej jakości produktem.
Pootwarciu pudełka nareszcie zobaczyłem swojego smartwatcha, choć nie takdo końca, gdyż i tu natrafimy na dodatkowe zabezpieczenia, zegarekzostał bowiem dodatkowo zawinięty w woreczek, a ekran i jegospód podklejony folia zabezpieczającą, acz tutaj uwaga, niekażdy ze sprzedawanych modeli jest tak zabezpieczony. Nim przejdziemydo tego co najważniejsze dla tej recenzji, czyli samego smartwatcha,zobaczmy co jeszcze skrywa się w pudełku. Po wyjęciu zegarka i zaślepkiz pianki w której był on umieszczony, znajdziemy jeszczekrótki kabelek USB/microUSB, metalowe narzędzie, mylnie czasem winternecie opisywane jako przeznaczone do otwierania zaślepki portuładowania (micro USB), oraz uproszczoną instrukcję obsługi w językuchińskim i angielskim. Jak napisałem w moim zestawie znalazłem metalowenarzędzie, które jest przeznaczone do wymiany paska smartwatcha.Jego obecność w zestawie nie jest jednak normą, czasem są one dodawanei reklamowane przez samych sprzedawców jak specjalny„gratis”.


Smartwatch byłstarannie zapakowany, z zewnątrz w folię bąbelkową, w kartoniku wdodatkowy woreczek, osadzony w piankowej kształtce. Zakupiony smartwatch U8 zawierał w zestawie prócz niego kabelek USB
/microUSB do ładowania / uproszczoną instrukcję obsługi w językuchińskim i angielskim,
oraz metalowe narzędzie do zmiany paskasmartwatcha. Czas nareszcie rozpakować sam smartwatch,zegarek po wyjęciu z woreczka, oraz usunięciu folii ochronnych, zrobiłna mnie od razu bardzo pozytywne wrażenie. Nie ma on nicwspólnego z obiegową opinia na temat chińskich produktów,wszystkie elementy smartwatcha U8 zostały starannie wykonane ispasowane, no może z wyłączeniem zaślepki, ale o tym za chwilkę.Zegarek posiada klasyczny, zbliżony do kwadratu kształt, kopertęwykonano z lekkiego stopu metali, malowane na trzy dostępne wariantykolorystyczne: czarny (opisywany), biały, oraz czerwony, wszystkie rogii ostre krawędzie delikatnie zaokrąglono. Na obudowie znajdziemy tylkojeden fizyczny przycisk, ulokowany na bocznej krawędzi koperty zegarka.Służy on do blokowania / odblokowywania ekranu. Po przeciwnej stronienatrafimy na gumową zaślepkę gniazda ładowania, skrywającą port microUSB, oraz szparę głośnika i po przeciwnej stronie mikrofonu. Samzaślepka mogła jednak zostać wykonana nieco lepiej, jest z bardzomiękkiej gumy, co sprzyja jej odkształcaniu, z czasem lekkiemuodstawaniu.


SmartwatchU8 dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych: białym, czerwonymi czarnym,
z paskami w takim samym kolorze jak koperta. Ekran modelu został dodatkowo zabezpieczony folią ochronną. Spód smartwatcha U8 zostałwykonany z raczej cienkiej, nierdzewnej blaszki, bez żadnychprzetłoczeń i tutaj mogło być nieco lepiej, acz trudno do czegośkonkretnie się przyczepić. W blaszce tej zamykającej kopertę,znajdziemy niewielki otwór, jest to wylot czujnika temperatury.Takie jego ulokowanie jest nader zaskakującym rozwiązaniem, jako że wpraktyce oznacza to że zegarek nie podaje temperatury otoczenia, leczco najwyżej powierzchni naszej skóry… jest to zupełnieniezrozumiałe i stanowi mankament modelu, gdyż faktycznie chcączmierzyć temperaturę trzeba by zegarek w tym celu zdejmować, acz i takmiałbym wątpliwości co do prawdziwości pomiaru.

Pomimo że model został wykonany starannie i z dobrej jakościmateriałów, martwi nieco brak dostępnych folii, czy nakładek ztzw. szkła hartowanego, zabezpieczających ekran przed zarysowaniem, tojednak bolączka nie tylko takich zegarków, ale wszystkichurządzeń dotykowych. Ekran nie został również wyposażony wwarstwę oleofobową, co skutkuję bardzo łatwym palcowaniem.


Równieżdolna część zamykająca kopertę smartwatcha, została zabezpieczonafolią, wykonano ją z dość cienkiej nierdzewnej blaszki.
W blaszce umiejscowiono wylot (otwór) czujnika… temperatury,co w praktyce oznacza że nie będzie on podawał temperatury otoczenia,lecz w najlepszym razie skóry ręki. Smartwatch U8 wyposażono w elastyczny i przyjemny w dotyku, sportowy pasek,zapinany klasyczną sprzączką, prawdopodobnie wykonany z sylikonu. Pasekw danym egzemplarzu zgodny zawsze jest z wybranym wariantemkolorystycznym. Wadą paska, która szybko się ujawniła, jesttendencja do łapania brudu, który następnie trudno jest usunąć,poza jednak tym mankamentem jest on wygodny i nie nasila wyraźniepocenia skóry w jego rejonie.


SmartwatchU8 ładowany jest port microUSB schowany pod gumową zaślepką, na rancietej strony koperty natrafimy jeszcze na otwór mikrofonu, orazgłośniczka. Pierwsze uruchomienie…
Przyznam się że nieco obawiałem się tego momentu, pomimo iżteoretycznie sprzedawca potwierdził że zegarek ma implementowany systemz wariantem polskiego języka menu, zawsze jednak jest ta iskierkaniepewności… teoretycznie instrukcja zalecała przed pierwszymuruchomieniem smartwatcha ładowanie go przez godzinę, ale oczywiścienie mogłem się powstrzymać przed jego włączeniem.

Przycisnąłem włącznik i ku mojej radości smartwatch ożył, ba, okazałosię nawet że pomimo długiej podróży, nie wiadomego okresuleżakowania u sprzedawcy, bateria była w 3/4 naładowana. Po włączeniusystem smartwatcha rozpoczął ładowanie, witając muzyką i ukazując napis„Good Morning”. Po kilku sekundach zegarek uruchomiłgłówny ekran modelu. W ustawionym trybie przywitał mnie ekranzawierający trzy podstawowe ikony w dolnej części ekranu:
ikona menu smartwatcha / pozwalająca na dostęp do wszystkich trybów pracy zegarka ikona budzika ikona bluetooth / pozwalająca na szybki dostęp do trybu połączenia ze smartfonem w części środkowej zegarek elektroniczny (wygląd do wyboru) na górnej belce, po prawej, ikona stanu naładowania baterii polewej na górnej belce powiadomienie o sparowaniu z urządzeniembluetooth, oraz powiadomienia ze smartfonu o połączeniach,wiadomościach SMS, MMS, czy Messenger

Ekrangłówny w wersji podstawowej smartwatcha U8, model posiada tylkojeden fizyczny przycisk, do odblokowywania / zablokowywania ekranu. Natym etapie smartwatch przywitał mnie menu w języku angielskim, szybkowięc przeszedłem w tryb ustawień i z ulga stwierdziłem że wśróddostępnych wersji językowej jest nasz rodzimy polski. Zdarza się żespolszczenie interfejsu jest jednak nie pełne, acz w przypadku mojegoegzemplarza jest ono z małymi zastrzeżeniami kompletne (czasem zdarzająsię źle odmienione słowa, czy przekręcone). Wróćmy teraz jeszczedo samego ekranu, na dolnej krawędzi natrafimy tam na trzy dotykoweprzyciski funkcyjne, patrząc od prawej:
back / powrót szybki dostęp do klawiatury numerycznej (wpisywanie numeru telefonu) szybki dostęp do trybów (kolejnych ekranów) pracy zegarka

Rzeczą zawszebudzącą obawę jest czy aby na pewno smartwatch który nad przyśląbędzie dysponował językiem polskim, warto o to zawsze pytać sprzedawcę,nie bazować
tylko na opisie, gdyż występują bardzo różnewarianty tego samego modelu. Wkolejnym kroku jak łatwo się domyślić rozpocząłem wędrówkę podostępnych trybach pracy smartwatcha. Szybko okazało się że zegarekposiada bardzo prosty do opanowania interfejs, nawet jeśli byłbypozbawiony języka polskiego. Całość interfejsu składa się z opisanegoekranu głównego, a następnie po wejściu w tryb dostępnychfunkcji mamy do dyspozycji pięć kolejnych ekranów przesuwanychpoziomo. Każdy z nich zawiera cztery ikony przyporządkowane określonymfunkcją zegarka, po wejściu w które uzyskujemy dostęp do ichfunkcji, lub dodatkowych ustawień, łącznie daje to więc około 20funkcji, acz niektóre oferują dodatkowe opcje: 
Ekran I:
tryb ustawień smartwatcha / godzina, głośność, wybór języka, data, inne… dostęp do funkcji anti-lost (włączanie i jej wyłączanie) informacja o stanie baterii oraz dostęp do trybów jej pracy ustawienia dzwonków zegarka Ekran II:
barometr / wyświetlający informacje o ciśnieniu powietrza, oraz jego temperaturze altymetr / określany jako wysokościomierz, tryb ten mierzy deniwelację od chwili jego uruchomienia do chwili wyłączenia trybu krokomierz stoper z funkcją międzyczasów Ekran III:
bluetooth / wyszukiwanie urządzeń w pobliżu, oraz parowania kontakty / po sparowaniu z telefonem, zegarek umożliwia dostęp do kontaktów telefonu wiadomości / po sparowaniu z telefonem tryb umożliwia odbieranie, oraz wysyłanie SMS-ów wybieranie / tryb pozwalający na wykonywanie połączeń głosowych z dowolnym numerem z książki kontaktów Ekran IV:
połączenia / spis nieodebranych, odebranych i nawiązywanych połączeń ogłoszenia BT / informacje o dostępnych aplikacjach do parowania urządzenia, podpowiedzi systemowe muzykaBT / tryb walkmana pozwalający na sterowanie utworami zapisanymi natelefonie, ich odtwarzaniem, zatrzymywaniem, wybieraniem, regulacjągłośności kamera BT / tryb umożliwiający zdalne wyzwalanie migawkiaparatu telefonu (do pełnej funkcjonalności wymaga zewnętrznejaplikacji) Ekran V:
budzik kalendarz kalkulator monitor snu Dane techniczne i bateria…
Jak łatwo się domyślić w przypadku tak taniego smartwatcha, zakupionegow chinach, trudno o pełną specyfikację techniczną, co gorsza sprawędodatkowo komplikuje fakt że zegarek posiada mnóstwowariantów, różniących się od siebie detalamizewnętrznymi, ale też i układami elektronicznymi, stąd raczejpróżno szukać pełnej specyfikacji technicznej. Również napudełku, czy w dołączonej instrukcji obsługi, nie udało mi się odnaleźćtakich danych, poza podstawowymi parametrami, wymienionymi wnagłówku recenzji.

Jedną z podawanych rzeczy jest wielkość ekranu, wynosząca 1.48 cala, cow praktyce jest dość typowym rozmiarem dla smartwatch-ów, aczpanuje tutaj tendencja „wzrostowa”, taki rozmiar wzupełności wystarcza do wygodnego nawigowania po trybach zegarka, ekrancharakteryzuje się również bardzo wysoką czułością na dotyk.Oczywiście równocześnie ekran taki, pomimo posiadania takiegożtrybu, raczej nie zapewni nam komfortu w pisaniu wiadomości… jest tojednak bolączka wszystkich smartwatch-ów również tych zekranem wielkości zbliżonej do 2 cali, inaczej mówiąc jest topewien kompromis, pomiędzy funkcją, a komfortem noszenia. Tym conatomiast może nieco przeszkadzać jest stosunkowo mała rozdzielczośćekranu, wynosząca zaledwie 120x120px, pomimo że wszystkie ikony iczcionki nadal pozostają czytelne, wyraźnie widać ich poszarpanebrzegi, to jednak z kolei kompromis wynikający z samej ceny urządzenia,starsi bracia modelu U8, posiadają już ekrany w rozdzielczości razwyższej (240x240px). Ekran wyświetla ładne i żywe kolory, posiada onrównież dobrą jasność, jest czytelny w słońcu, acz należypamiętać o tym że ustawienie jasności ekranu na pełną dostępną jasność,będzie skutkować wyraźnym skróceniem żywotności baterii.
Jednąz niewiadomych w przypadku tanich smartwatch-ów jest brak ichpełnej specyfikacji technicznej, na próżno szukać jej naopakowaniu, gdzie wyliczony tylko funkcję modelu, czy na aukcjach,sprzedawcy oferują jedynie podstawowe dane jak wielkość i rozdzielczośćekranu, oraz pojemność baterii. Modelwyposażono w zintegrowaną baterię, w tym konkretnym wariancie opojemności 230mAh, co nie jest złym rozwiązaniem, biorąc pod uwagęniska rozdzielczość ekranu i ogólnie mały apetyt urządzenia naenergię. Podczas normalnego użytkowania, tudzież ograniczonego do kilkugodzin codziennego noszenia, sprawdzania okresowo godziny, orazwiadomości, rzadszego korzystania z pozostałych funkcji, smartwatch U8potrafił bez ładowania pracować nawet do 4 dni. I odwrotnie jeśliaktywie korzystałem z obsługi odtwarzacza muzyki,  bawiłem siętrybami zegarka przez dłuższy czas, wymagał on ładowania po jednym– półtorej dniu, co nadal jednak nie jest złym wynikiem imieści się w ogólnej charakterystyce podobnych urządzeń.Próżno szukać z jakiego typu baterią mamy do czynienia,sprzedawcy konsekwentnie milczą na ten temat. W ciągu jednak kilkumiesięcy użytkowania nie zauważyłem żadnych negatywnych tendencji dozmiany długość żywotności, niestabilności, czy problemów zprzegrzewaniem.

Nieco natomiast irytuje fakt, acz też nie jest to li tylko temu modeliprzyporządkowana cecha, że smartwatch U8 wymaga ładowania poprzez portUSB komputera, lub laptopa, a z powodu braku informacji z jakiego typubateria mamy trudno wyrokować czy możliwe byłoby wykorzystaniezewnętrznych ładowarek. Na szczęście w sukurs temu mankamentowiprzychodzi krótki czas ładowania baterii, co oczywiście jest teżpośrednio związane z jej pojemnością. Według specyfikacji podawanejprzez sprzedawców w chinach, a którym wtórująpolscy (ograniczający się zazwyczaj do prze klejenia danych), czasładowania to około godziny i faktycznie tak jest, tylko raz, pocałkowitym rozładowaniu urządzenia zdarzyło mi się ładować go około 1godziny 25 minut.

Jak również łatwo się domyślić, najczęściej na samych aukcjachnie uda się nam znaleźć informacji o typie procesora, jednak po małym„śledztwie” udało mi się ustalić że w modelu U8 stosowanesą procesory dwóch typów, MTK6260A (w zakupionym przezemnie egzemplarzu) o taktowaniu 533Mhz, oraz procesor firmy STMicroelectronics tu jednak brak szerszych szczegółów.Można domniemywać że takie postępowanie jest wynikową zastosowania małowydajnych podzespołów, co z kolei jest pokłosiem niskiej ceny,acz nie przejawia się to negatywnie w samym użytkowaniu smartwatcha, cowięcej procesor MTK6260A stosowany jest powszechnie w całej liniismartwatch-ów w tym o wiele bardziej zaawansowanych modelach DZ09, A9, GV08, jak i wielu innych.
Smartwatch DZ09  Smartwatch GV09 Posieciowym „śledztwie” udało mi się ustalić że model U8napędzają dwa typy procesorów, jeden z nich (zainstalowany wtestowanym egzemplarzu) MTK6260A o taktowaniu 533Mhz jestrównież sercem innych, o wiele bardziej zaawansowanych modelismartwatch-ów, tutaj od lewej: DZ09, oraz GV09, oba modeleposiadają już większy ekran o lepszej rozdzielczości (1,54 cala /240x240px) oraz slot pamięci kart SD, oraz gniazdo dla kart SIM co wpraktyce oznacza że mogą one być samodzielnym telefonem. Wszystkieanimacje, tryby i aplikacje pracują płynnie, bez przycięć iopóźnień. Zdarzyły mi się jednak pojedyncze incydenty zzawieszeniem modelu U8, co było jednak nie tyle wynikiem złej,niestabilnej pracy urządzenia, co obsługi z wykorzystaniem z poziomusmartfonu różnych niszowych aplikacji, poza tym urządzeniapracowało szybko i wydajnie, również w wysokich temperaturach.

Parowania ze smartfonem, poprawność współpracy, obsługa smartwatcha z wykorzystaniem zewnętrznych aplikacji…
Całość procedury połączenia przebiega podobnie jak w przypadku każdegoinnego urządzenia z funkcją bluetooth. Po włączeniu bluetootha wsmartfonie, zegarek U8 dość sprawnie odnajduję smartfon, należy tylkopamiętać by w telefonie ustawić widoczność dla urządzeń w pobliżu. Wnastępnym kroku łączymy ze sobą oba urządzenia, poprzez wybranie ich zlisty dostępnych, oraz potwierdzając w przypadku smartfonu chęćdokonania połączenia. Model U8 zapamiętuje urządzenia z którymibył sparowany i przy następnym razie będzie się próbował łączyćsam.

Od tej chwili oba urządzenia teoretycznie pozostaną sparowane, takdługo jak długo w telefonie będzie włączony bluetooth, lub nieprzekroczymy granicy zasięgu smartwatcha. No właśnie, granicaskutecznego zasięgu dla modelu U8 wynosi według specyfikacji około 10m,w praktyce jednak nie jest to takie oczywiste, zasięg ten szybko spadajeśli urządzenia użytkowane jest w zamkniętych pomieszczeniach,wówczas nawet kilka metrów, czy ściana pokoju może byćpoważnym utrudnieniem i zdarzało się że zegarek gubił zasięg. Podobnezdarzenia nie występują natomiast w przypadku użytkowania w otwartymterenie, wówczas rzeczywiście zasięg ten osiąga około 10m.

Testy własne smartwatcha U8 przeprowadzałem łącząc go z smartfonem SonyXperia Z2. Generalnie zgodnie ze specyfikacją urządzenia smartwatchpowinien w pełni współpracować z urządzeniami wyposażonymi wsystem Android od wersji 2.3 wzwyż, w praktyce rzeczywiście w dośćszerokim zakresie tak właśnie jest, ale już do obsługiniektórych multimedialnych usług potrzebna jest zewnętrznaaplikacja.

Funkcję działające bez zewnętrznej aplikacji:
odbieranie i nawiązywanie połączeń głosowych wysyłanie i odbieranie SMS-ów kopiowanie książki adresowej zegar, stoper, budzik, kalendarz, kalkulator, monitor snu powiadomienia SMS altymetr barometr i termometr anti-lost krokomierz obsługa odtwarza muzyk Funkcją nie działającą bez dodatkowej aplikacji są:
sterowanie migawką aparatu (Remote Control) powiadomienia z messengera / oraz innych aplikacji zewnętrznych Jak więc widać w większość oferowanych funkcjiaplikacje zewnętrzne będą nam zbędne, jednak by wykorzystać, takprzecież udaną i przydatną funkcje jaką jest kontrola migawki aparatu,trzeba poszukać w sklepie Google Play odpowiedniej aplikacji, o czymnotabene informuje sam smartwatch po wejściu w tryb aparatu, lub„Wiadomości BT”. I tu właśnie zaczynają się problemy…zegarek informuje że należy pobrać aplikację BT Camera, którąudało mi się odnaleźć w sklepie Google Play, oczywiście bez polskiegointerfejsu, ale która nie spełniała do końca poprawnie swegozadania… aplikacja owszem, jako jedyna dostarczała podgląd na żywo (zmałym opóźnieniem, wynikającym z powolnego procesora)fotografowanego obiektu, co jest świetnym rozwiązaniem, gdyż pozwalanam właściwie się ustawić, jako jedyna też umożliwiała wykonaniezdjęcia w pełnej rozdzielczości aparatu z wszystkimi jego trybami, alerównocześnie powodowała problemy z stabilnością samego zegarka,powodując, o czym już nadmieniałem, jego zawieszenie. Co gorszazakłócała pracę pozostałych funkcji zegarka, czasem prowadząc dodługotrwałego zawieszenia.

Taka sytuacja zmusiła mnie do dalszych poszukiwań i testów,kolejną była teoretycznie aplikacja stworzona dla seriismartwatch-ów U8: „SmartWatchBT4.0.apk” jednak i takpowodowała problemy, a co gorsza znikł podgląd na żywo wykonywanegozdjęcia, w jego miejsce pojawił się jedynie duży dotykowy przyciskmigawki na ekranie zegarka, podobnie zachowywała się aplikacja „SMARTWATCH” z interfejsem w języku… chińskim. Wreszcietrafiłem na aplikację „Mediatek SmartDevice” stworzonąprzez producenta samych procesów dla smartwatch-ów, w tym U8, spodziewałem się więc że dostarczy ona bardziej kompatybilnegorozwiązania.
SmartWatchBT4.apk SMARTWATCH Mediatek SmartDevice Aplikacjaz tej serii (BT Camera) najlepiej zawiadywała funkcją zdalnegozwalniania migawki aparatu, udostępniając zapis w pełnejrozdzielczości, oraz podglądem na żywo (na smartwatch-u) doprowadzałajednak często do zawieszania smartwatcha i telefonu W aplikacji brakowało nawet interfejsu w pełni po angielsku, w większości był on po… chińsku. Najlepiejdopracowaną pod względem zgodności była aplikacja Mediatek SmartDevice,jednak nie umożliwiała podglądu zdjęcia na żywo, w dodatku ograniczała
drastycznie jego wielkość.


Mediatek SmartDevice Parowanie z poziomu aplikacji Mediatek SmartDevice Tylko aplikacja Mediatek SmartDevice umożliwiła dodanie dodatkowych aplikacji jak choćby messenger Program umożliwiała również pobrania zewnętrznych mikro aplikacji dedykowanych dla smartwatch-ów Największymz mankamentów we współpracy smartwatcha U8 (dotyczy toteż i innych tańszych modeli) z smartfonem jest brak w pełni zgodnej idekowanej do danego modelu aplikacji umożliwiającej prawidłową pracęwszystkich funkcji multimedialnych. W ramach poszukiwań tej najlepszej,sprawdziłem kilka dostępnych aplikacji w tym: SmartWatchBT4.apk,
SMARTWATCH, oraz Mediatek SmartDevice, tylko ta ostatnia w miarępoprawnie radziła sobie z funkcją dodawania zewnętrznych aplikacji (jakchoćby messenger)
do powiadomień smartwatcha, jednak równocześnie w trybiekontroli migawki aparatu nie pokazywała podglądu zdjęcia na żywo, cogorsza ograniczając
jego wielkość do 1920 × 1080px, wszystkim aplikacją brakrównież polskiego interesu, a w przypadku SMARTWATCH nawetpełnego angielskiego… Nadzieje te zostały jednak spełnionetylko połowicznie, gdyż owszem pod względem stabilności pracy niemogłem mieć zastrzeżeń do aplikacji, również do jej zgodności zwszystkimi funkcjami zegarka, a jej anglojęzyczny interfejs był na tyleprosty że nie stanowił żadnego problemu pod kątem obsługi. Problememjednak był fakt że również ona nie udostępniała podglądu na żywozdjęcia, oraz co gorsza umożliwiała wykonanie zdjęcia w jakościzaledwie full HD (1920 × 1080px)… troszkę to żenujące zważającna fakt że zdecydowana większość smartfonów umożliwia zrobieniezdjęcia w wielokrotnie większej rozdzielczości. Aplikacja tarównież jako jedyna pozwalała dołączać do obsługi dodatkowezewnętrzne aplikacje w tym messengera, którego powiadomieniarzeczywiście zaczęły się pojawiać na smartwatcha, tym bardziej szkodaże tak poległa na dla mnie akurat najważniejszej, funkcjifotograficznej.

Podsumowując zadziwia fakt braku w pełni zgodnej aplikacji, dedykowanejdo danego modelu / linii smartwatch-ów, co przecież leży winteresie samych producentów, bez względu na to czymówimy o zegarkach oryginalnych, czy ich tanich odpowiednikach,w interesie ich leży przecież jak najwyższa sprzedaż, a zachęta dozakupu z pewnością jest stabilna praca urządzenia oferująca łatwewykorzystanie wszystkich możliwości smartwatcha. 

Sklep Google Play – testowane aplikacje obsługujące funkcje multimedialne smartwatcha U8:
SmartWatchBT4.0.apk: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ble.SmartWatch&hl=pl SMARTWATCH: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bt.smartwatch&hl=pl Mediatek SmartDevice: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mtk.btnotification&hl=pl Tryby i ich przydatność…
W części tej nie będę ponownie wymieniał wszystkich dostępnych funkcjismartwatcha U8, które zostały wyliczone w nagłówku opisu,ograniczę się jedynie do przedstawienia uwag z ich wykorzystania.Najbardziej oczywistą z funkcji smartwatcha jest funkcja zegarka, tutajoczywiście nie można mieć żadnych zastrzeżeń, do wyboru mały ładneszaty graficzne tej funkcji. Moje zastrzeżenia dotyczą ogólniewiększości smartwatch-ów, szkoda bowiem że nie pomyślano ozastosowaniu ekranu podglądu, z maksymalnie obniżoną wartościąpodświetlania, dzięki czemu nie potrzeba było odpalać ekranu za każdymrazem gdy chcę sprawdzić godzinę… rozwiązanie takie oczywiścieodbiłoby się negatywnie na długości pracy baterii i pewnie dlatego teżgo nie ma, ale powinna być choć taka opcja.

Drugą stricte właściwą dla smartwatcha funkcją jest zmniejszenie ilościsprawdzania powiadomień na smartfonie, również tu U8 sprawdzałsię bardzo dobrze, właściwie nie zdarzyły mi się sytuacje by pominąłjakieś powiadomienie. Ta funkcja jest również jedną znajbardziej praktycznych, realnie zmniejszając liczbę włączaniasmartfonu.

O dziwo również sama funkcja wykonywania i odbierania połączeńsprawdza się znakomicie, co więcej może być nader przydatna dlakierowców, mikrofon modelu U8 z łatwością radzi sobie zzasięgiem do 1.5 do 2 metrów, a siła jego głośniczka jest dośćwystarczająca do prowadzenia rozmowy w jadącym samochodzie. Do panteonupraktycznych funkcji należy również zaliczyć takie jaksterowanie odtwarzaczem, niweluje to znów konieczność włączaniasmartfonu by zmienić utwór, ściszyć, czy pogłośnić. Tu trzebateż wiedzieć że jeśli nie mamy podłączonych słuchawek do smartfonu tomuzyka będzie płynąć z głośniczka zegarka, nie samego telefonu, dopieropo podłączeniu słuchawek muzyka popłynie przez nie.


Model U8 posiada wiele przydatnych funkcji, w tym od lewej: stoper z międzyczasami,
jak i tryby które są raczej ciekawostką jak choćby tutajbarometr z termometrem, gdyż czujnik tego ostatniego ulokowano podspodem smartwatcha… Jak już pisałem bardzo ważną dlamnie funkcja była zdalna kontrola migawki, tu niestety U8zawiódł… nie tyle może on sam, co brak porządnej aplikacji doobsługi tej funkcji, miejmy nadzieję że doczekamy się tutaj pozytywnejzmiany. Osobiście dość często również korzystam z kalendarza ibudzika, obie funkcje działały bez zarzutu.


Dlaosób uprawiających czynnie jogging, lub nordic walking przydatnena pewno okażą się takie funkcje jak krokomierz, licznik kalorii, orazstoper. Dostępne natomiast funkcję barometru, podającego ciśnienie itemperaturę, jak i wysokościomierza traktowałbym raczej jakociekawostkę, niż realnie przydatną funkcję. Sam wysokościomierz podajenam wysokość od miejsca w którym został uruchomiony, czyli nierzeczywistą nad poziomem morza, lecz raczej deniwelację, możnawykorzystać ją na przykład w górach, acz należy pamiętać o tymże jej długotrwała praca na pewno przyczyni się do szybszego zużyciabaterii. Sama podawana temperatura co już było opisane jest mocnozafałszowana, z racji umiejscowienia wyjścia czujnika (pod spodemzegarka), miałbym tez obawy co do jakości samych czujników, niesą to jednak oczywiście funkcje priorytetowe, ważne, a raczej tylkododatkowe gadżety i tak należy je traktować.


Bardzoprzydatną funkcją modelu U8 jest możliwość odbierania i wysyłaniawiadomość SMS, podobnie nawiązywania i odbierania połączeńtelefonicznych,
smartwatch podczas pierwszego korzystania z tych funkcji kopiuje doswojej pamięci książkę kontaktów i wiadomości z telefonu.  Podsumowanie
Czas na kilka słów tytułem podsumowania recenzji smartwatcha U8,z całą pewnością model posiada szereg niepodważalnych zalet,wśród których jest staranne wykonanie, z dobrej jakościmateriałów, atrakcyjny design, stabilna i szybka praca, orazwytrzymała bateria. Jeśli do tych cech dodamy nader przyjazną cenę,będącą ułamkiem ultra drogich smartwatch-ów znanych marek,otrzymujemy ciekawy produkt, wart polecenia i posiadania. Należy jednakpamiętać że model U8 nie jest wolny od wad, jak zawsze mamy więc doczynienia z pewnego rodzaju kompromisem, pomiędzy ceną, a jakościąkomfortu użytkowania w tym przypadku smartwatcha.

Film
Zapraszam do oglądnięcia krótkiego klipuprzedstawiającego obsługę i funkcję smartwatcha, oraz jego specyfikacjętechniczną.