autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
Powrót do strony głównej recenzji  autor: Janusz Kurczab  tytuł: Polskie Himalaje - Panie w górach                                                recenzje książek
Cykl: „Polskie Himalaje”
Tytuł części: „Polskie Himalaje – Panie w górach”
Część: IV / V
Autor: Janusz Kurczab
Rok wydania: Wydanie I Warszawa 2008 rok
Ilość stron: 160
Rodzaj okładki: twarda
lustracje: tak liczne kolorowe / oraz czarno-białe
Papier: kredowy / wysokiej jakości
Średnia cena: 29,90 zł
Wydawnictwo: Agora SA Warszawa
Skład książki: szyta
Wymiary książki: 185 x 195 mm
Dodatek do książki: TAK / płyta z filmem DVD
Numer ISBN: tomu 978-83-7552-381-2
                        serii 978-83-7552-377-5Część czwarta, przed ostatnia z serii  pięciu książek, o wspólnej nazwie cyklu „Polskie Himalaje”. Jak wszystkie poprzednie została napisana przez znanego podróżnika, alpinistę i szermierza, Janusza Kurczaba.

Podobnie jak każda z pozostałych części książka pięknie wydana, wzbogacona licznymi, barwnymi i czarno-białymi ilustracjami archiwalnymi, oraz sprzedawana w komplecie z pasjonującym filmem DVD, pozostającym w nurcie danego tomu. 

Tom w całości poświęcony, jak tytuł sugeruje, eksploracji najwyższych gór świata przez polskie wspinaczki. Zagłębia się w początki tej eksploracji, w latach 70 XX wieku, a następnie prowadzi nas przez kolejne lata, aż do czasów współczesnych. Książka jest znakomicie usystematyzowana, autor wiodąc nas poprzez czas, omawia szczegółowo każdą z liczących się wypraw, które wniosły trwały wkład w polski himalaizm, wraz z omówieniem poszczególnych dokonań Pań. Książka wzbogacona również o krótkie życiorysy poszczególnych gwiazd polskiego himalaizmu kobiecego.

W przeciwieństwie do innych tomów, książka napisana bardziej emocjonalnie, której ogromną zaletą jest przeplatanie słów autora z fragmentami oryginalnych wypowiedzi i myśli omawianych Pań. Dzięki temu tom ten czyta się o wiele lepiej, jest bardziej wciągający i dynamiczny. Stanowi on również, podobnie jak inne tomy, wspaniałe kompendium wiedzy o historii polskich osiągnięć w Himalajach, której ważne karty napisały właśnie nasze rodaczki. Pewnym natomiast mankamentem książki jest mocne skrócenie i jedynie pobieżne dotknięcie tematu współczesnych osiągnięć Polek w Himalajach, w tym nie małych przecież osiągnięć Kingi Baranowskiej.

Książka podobnie jak każdy z tomów serii warta nabycia i przeczytania, tym bardziej że został on rewelacyjnie wydany, a jego cena w stosunku do wartości merytorycznej jest bardzo zachęcająca.

Przydatne linki:
Wydawnictwo: www.kulturalnysklep.pl
powrót do strony głównej recenzji Mój kanał informacyjny RSS Prawa Autorskie opis do pobrania jako PDF
strona głównao mniepodziękowaniagaleriafilmyartykułypoezjaprozaszlakiporadnik górołazau mniesprzętrecenzjeKonkursyschroniskaTwórczość wydanazasoby-linkikontakt