autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
Powrót do strony głównej recenzji  autor: Jan Długosz  "Komin Pokutników                                                                                             recenzje książek
Tytuł: „Komin Pokutników”
Autor: Jan Długosz
Rok wydania: 2008 (wydanie IV)
Ilość stron: 356
Rodzaj okładki: twarda
lustracje: tak czarno-białe
Papier: średniej jakości / o niskiej gramaturze
Średnia cena: 35,90 / 42 zł
Wydawnictwo: ISKRY
Skład książki: książka klejona / okładka twarda
Wymiary książki: 165 x 235 mm
Numer ISBN: 978-83-244-0070-6

                        Jedna z tych topowych książek które każdy człowiek kochający góry, związany z nimi, powianiem przeczytać. Obliguję do tego nie tylko jej sama treść merytoryczna, ale nazwisko jej autora. Jan Długosz był bowiem jednym z najznamienniejszych przedstawicieli polskiego środowiska taternickiego, lat 50 i 60 XX wieku.

Sam autor, zmarł śmiercią tragiczną w wieku zaledwie 33 lat, w wyniku upadku z grani zachodniego Kościelca, gdzie prowadził kurs wspinaczkowy dla oddziału komandosów. Na smutny paradoks zakrawa miejsce jego śmierci, zważając na historię jego przejść, gdyż pokonał on w swym krótkim życiu wiele ekstremalnie trudnych, pionierskich dróg wspinaczkowych, nie tylko w naszych Tatrach, ale również górach Kaukazu, oraz Alpach. Było to również przyczyną, długo nie gasnących plotek i domniemywań, o związkach z jego śmiercią, owych żołnierzy, pozostających w służbie komunistycznego systemu, do którego w opozycji pozostawał sam Jan Długosz.

Książka jest zbiorem trzynastu krótkich opowiadań, których akcja toczy się nie tylko w Tatrach, lecz właśnie w wymienionych Alpach, oraz na Kaukazie. Jest pięknym odbiciem ducha tamtych pionierskich dla polskiego alpinizmu i taternictwa czasów, gdy po drugiej wojnie światowej, oraz wynikłych po niej zmianach politycznych i geograficznych, odradza się nieco stłumiony przez wojnę duch wspinaczki w polskim środowisku taternickim. Czasów gdy zaczynają się pierwsze wyjazdy w góry Europy i pierwsze wspinaczkowe wyzwania. Całość napisana jest w niezmiernie indywidualny i wciągający sposób, językiem równocześnie prostym, acz pełnym i bogatym opisowo, miejscami sarkastycznym i żartobliwym, z zachowaniem dużego dystansu własnego wobec samego autora. Cech jakże charakterystycznych dla Jana Długosza, znanego zarówno z ciętej riposty, jak i barwnych opisów. Książka stanowi więc wspaniałe kompendium wiedzy faktograficznej, jak i pozycję o wartkiej akcji pisanej z ujmującym dowcipem.

O wartości tej książki może zaświadczyć również sama ilość jej wznowień. Ostatnie, opisywane wydanie z 2008 roku, (wydawnictwo ISKRY), było bowiem już jej czwartym wznowieniem. Pierwsze z nich miało miejsce w roku 1994 (wydawnictwo TEXT), drugie 1995 (wydawnictwo ATI), trzecie również w 1994 roku (wydawnictwo Prószyński i Spółka).

Na wyjaśnienie zasługuje również sam nieco tajemniczy i intrygujący tytuł książki - „Komin Pokutników”. Rzeczowi pokutnicy byli grupą młodych, ambitnych taterników, w szeregach których początkowo znajdowały się takie ikony polskiego środowiska wspinaczkowego jak: Marian Paully, Kazimierz Paszucha, Czesław Łapiński, Adam Górka, potem dołączył do nich między innymi Jan Długosz. Rzeczowa nazwa - „Pokutnicy” nadana została im przez miejscowe staruszki z Zakopanego, które tak ich określiły widząc ich pędzących wczesnym rankiem i powracających po zmierzchu z Tatr, pobrzękujących niesionym szpejem. Nazwa ta z czasem stała się oficjalną nazwą tej nieformalnej grupy, która nie bacząc na zawirowania historyczne, również podczas II wojny światowej, działa w tatrach, obijając w ścianach wiele dziewiczych dróg wspinaczkowych.
Przydatne linki:
Wydawnictwo: www.iskry.com.pl
opis do pobrania jako PDF
powrót do strony głównej recenzji Mój kanał informacyjny RSS Prawa Autorskie
strona głównao mniepodziękowaniagaleriafilmyartykułypoezjaprozaszlakiporadnik górołazau mniesprzętrecenzjeKonkursyschroniskaTwórczość wydanazasoby-linkikontakt