autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
powrót do strony głównej recenzji
recenzje książek  /  autor: Beata Sabała-Zielińska  / tytuł: „Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak.”
tytuł: „Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką. Opowieść żony himalaisty”
autor: Beata Sabała-Zielińska
rok / data wydania: wydanie I / Warszawa 01.03.2016
ilość stron: 320
rodzaj okładki: twarda
lustracje: TAK / kolorowe i czarno-białe
papier: ilustracje na papierze kredowym o wysokiej gramaturze, druk na papierze offsetowym
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
skład książki: szyta
wymiary książki: 150x211x30mm (szerokość / wysokość / grubość)
numer ISBN: 978-83-8069-242-8
numer EAN: 9788380692428
średnia cena: od 23,86zł do 39,90zł (info: www.ceneo.pl / www.proszynski.pl na dzień 20.02.2017)






„Więcej niż wszystkich alpinistów świata podziwiam ich żony”


Wanda Rutkiewicz

Tytułem wstępu...
Związki ludzie których serce wypełnia pasja, szczególnie pasja górska, bywają nie lada wyzwaniem dla ich życiowych partnerów... często podziwiamy gwiazdy himalaizmu za ich wspaniałe osiągnięcia, zapominając jednak o tym że po drugiej stronie, w cieniu ich sukcesów, stoją cisi bohaterowie – ich bliscy.

Pozostając w ukryciu przed medialnym świecznikiem, trwają, są kotwicą i bezpieczną przystanią do której ci ludzie powracają by odpocząć, by być z bliskimi. Nie lada jest to sztuką by umieć dzielić życie z człowiekiem w którego sercu mieszka miłość nie tylko do danej osoby, ale również do gór.

O książce...
Właśnie o tym partnerstwie, o tym jakże trudnym, pozostającym w cieniu pasji, związku serc, traktuje wyjątkowa książka Beaty Sabały-Zielińskiej „Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką. Opowieść żony himalaisty”. Autorka przechodzi głęboką wewnętrzną przemianę odkrywając przed czytelnikiem zdawałoby się oczywistość, ale mimo wszystko nader często nie dostrzeganą – że za sukcesami wspinaczy, za całym patosem, zgiełkiem medialnym wokół takich osób, stoją ich bliscy – ich życiowi partnerzy...

W tym konkretnym przypadku partnerem tym jest Żona tragicznie zmarłego podczas zejścia po udanej zimowej próbie zdobycia Broad Peak w 2013 roku Macieja Berbeki. Próby okupionej najwyższą ofiarą, przez dwóch polskich himalaistów, czego pokłosiem była szeroko zakrojona dyskusja o etyce himalaizmu i partnerstwa w górach. Sporu ciągnącego się tygodniami, w którym zapomniano o pogrążonej w rozpaczy rodzinie Maćka.

Tu właśnie pojawia się autorka która na kanwie wywiadu przeprowadzonego z żoną Maćka – Panią Ewą Berbeką zbudowała niezwykłą, pełną dramatyzmu, ale też i piękna opowieść – opowieść o miłości, o trudach dzielenia się najdroższym człowiekiem z jego pasją, o akceptacji i tolerancji, ale też i spłycaniu tematu zaistniałej tragedii przez media, o ferowaniu niesłusznych wyroków i właśnie pomijaniu tak istotnego aspektu tej tragedii – wymiaru czysto ludzkiego, wymiaru osobistego, dla bliskich zmarłego.

W istocie bowiem jest to książką która na tym jednym tragicznym przykładzie ukazuje nam drugie oblicze pasji – jej koszty dla związków pomiędzy ludźmi, warto o tym pamiętać że często za sukcesami stoją cisi, nieobecni na tabloidach bohaterowie, żony, czy mężowie, warto z całą pewnością przeczytać tą książkę które ukazuje świat himalaizmu, pasji i miłości w zupełnie innym świetle... książkę tę polecam w sposób szczególny ludziom gór, w których sercach żyje pasja, by dostrzec z jak dużymi wyzwaniami zmaga się często partner takiej osoby.

Przypisy:
Broad Peak lub Falchan Kangri – dwunasta pod względem wysokości góra na świecie, ośmiotysięcznik zlokalizowany na granicy Chin i Pakistanu, o wysokości 8051 m n.p.m., oraz wybitności 1701 m. Szczyt znajduje się na południowy wschód od K2, od strony południowo-zachodniej cechuje się wybitną, bardzo stromą ściną o wysokości 2300 metrów.

Po raz pierwszy zdobyty w 1957 roku, a pierwszy raz zimą przez polaków, podczas wyprawy pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego w 2013 roku. Szczyt wówczas zdobyli Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski zginęli w tragicznych okolicznościach podczas zejścia.

info: wikipedia

udostępnij:
Informacja prawna – wszystkie wyrażane w niniejszej recenzji książki opinie są wyłącznie moją osobistą opinią na jej temat i jako takie nie są wiążącym określeniem jej wartości, lecz wyłącznie osobistą autointerpretacją. Wykorzystane w opracowaniu cytaty, lub zdjęcia okładek i inne, mają za zadanie jedynie zaprezentować publikację, oraz przedstawić opisywane w niej wątki, lub cechy. Recenzja nie jest ofertą handlową, nie powstała na zamówienie firm trzecich, ani nie namawia do zakupu danej książki.
powrót do strony głównej recenzji Prawa Autorskie
recenzja do pobrania jako PDF (Zip)
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2016
POEZJA 2013
POEZJA 2014
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA

FILMY
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKI

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2017 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com