autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
Powrót do strony głównej recenzji  tytuł: "Atlas Gór Polski                                                                                                          recenzje książek
Tytuł: „Atlas Gór Polski”
Rok wydania: wydanie I / 2007, wydanie II / 2009, wydanie III / wrzesień 2010
Ilość stron: 480
Rodzaj okładki: twarda
lustracje: tak / liczne / kolorowe
Papier: wysokiej jakości papier kredowy
Średnia cena: 99 – 134,99 zł (info www.ceneo.pl z dnia 02.08.2011.) 
Wydawnictwo: ExpressMap
Mapy: tak / liczne / szczegółowe /
Skład książki: szyta
Wymiary książki: 330 x 230 mm
Numer ISBN: 978-83-7546-020-9 (wydanie III)

                                     
„Atlas Gór Polski” - to jedna z tych książek których posiadanie jest niezbędne dla każdego człowieka zakochanego w górach. Książka stanowiąca rewelacyjnie opracowane kompendium szeroko rozumianej wiedzy o wszystkich pasmach górskich znajdujących się na terenie naszego kraju. Wzbogacona dziesiątkami, szczegółowych map terenowych, oraz cennych informacji na temat każdego z nich. Wartość merytoryczną tej pozycji dobrze określa liczba zdobytych przez nią nagród: I miejsce w kategorii mapy i atlasy (mapa roku 2007), I miejsce na targach Poznańskich w kategorii map i atlasów (XVI Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej) w 2007 roku, Nagroda Publiczności w kategorii – Inne mapy i atlasy 2007 (Stowarzyszenie Kartografów Polskich).
*        *        *
We słowie wstępnym do książki tak opisał jej wartość, jeden z naszych najznamienitszych himalaistów polskich – Leszek Cichy:
„Nie myślałem że od lat wspinając się i chodząc po polskich górach, przyjdzie mi pisać wstęp do publikacji, której szukałem od lat siedemdziesiątych, a więc od początku mojego zainteresowania nie tylko wspinaczką, ale i zaawansowaną turystyką. Hołubiony przeze mnie do tej pory przewodnik Władysława Krygowskiego - „Od Beskidu Śląskiego po Bieszczady” - wykorzystywany we wszystkich wyjazdach w wymienione rejony, zostanie zastąpiony przez publikację którą macie Państwo przed sobą...”Atlas Gór Polski” – to nie tylko jasno i czytelnie podana treść, ale po prostu piękna i estetyczna publikacja przyciągająca oko....”
*        *        *
Na polskim rynku wydawniczym istnieje wiele różnych opracowań każdego z pasm gór polskich z osobna, ewentualnie w sąsiadujących grupach, brakowało jednak od lat opracowania zbiorowego, swoistej encyklopedii wiedzy dla wszystkich naszych gór. Tą lukę z powodzeniem wypełnia właśnie ta pozycja.

Autorzy tej książki postawili sobie niezwykle trudne zadanie aby wszystkie ważne informacje, dla każdego z pasm, oraz rejonów bezpośrednio przylegających, opisanych w rysie kulturowym, historycznym oraz pod względem turystycznym, zamknąć w jednej książce, opracowanej w taki sposób aby nie była ona ani przegadana, ani przeładowana informacjami, ale zachowała równowagę pomiędzy ilością informacji, prostotą języka, a ospałością tomu.

Moim zdaniem z zadanie tego wywiązano się znakomicie. Książka podzielona jest według grup górskich, z których każda szczegółowa omawiana jest pod względem: położenie, topografii, zasobów wód, budowy geologicznej, istniejącej na danym terenie fauny i flory, charakterystyki zjawisk pogodowych na danym obszarze, zarysu dziejów historycznych, oraz pod względem atrakcyjności turystycznej. Wszystkie te informacje zostały wzbogacone setkami barwnych ilustracji, a każdy fragment omawianego pasma zilustrowany za pomocą szczegółowej mapy. 
Przydatne linki:
Wydawnictwo ExpressMap: www.e-map.pl


Adres wydawnictwa:
ExpressMap Polska Sp. z o.o.
01 – 461 Warszawa
tel. 22 666 04 05
email: biuro@e-map.pl

powrót do strony głównej recenzji Mój kanał informacyjny RSS Prawa Autorskie opis do pobrania jako PDF
strona głównao mniepodziękowaniagaleriafilmyartykułypoezjaprozaszlakiporadnik górołazau mniesprzętrecenzjeKonkursyschroniskaTwórczość wydanazasoby-linkikontakt