autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
powrót do pierwszej strony poradnika  poradnik górołaza / porada 9: Osłona Przeciwwiatrowa dla kuchenki turystycznej   Pobierz opis jako PDF (Zip)
 udostępnij: 

W kolejnej odsłonie Poradnika Górołaza, działając w zgodzie z jego duchem, proponuję Państwu prostą, pozostającą w zasięgu większości z nas, metodę wykonania kolejnego ważnego, acz absurdalnie drogiego akcesorium górskiego – jakim jest osłona przeciwwiatrowa dla kuchenek turystycznych. O tym jak przydatna jest taka osłona wie doskonale każdy komu przyszło gotować w terenie na kuchence, nawet podczas lekkiego wiatru. Palnik przygasa, płomień wylewa się poza naczynie, znacznie wydłużając czas gotowania, a więc zwiększając zużycie drogocennego w górach paliwa. Na rynku znajdziemy wiele różnych rozwiązań tego gadżetu, jednak wszystkie one są absurdalnie drogie w stosunku do użytych materiałów i stopnia złożoności takiej osłony. Rozwiązanie które Wam proponuję bazuję na prostocie i wytrzymałości, dając równocześnie możliwości łatwego dostosowania go do własnych potrzeb.
Osłona Przeciwwiatrowa dla kuchenki turystycznej
ZESTAWIENIE MATERIAŁÓW (na komplet pasków do 2 raków)
l.p. MATERIAŁ: ILOŚĆ: KOSZT:
01. Arkusz blachy ocynkowanej 1 – 1,5 mm grubości arkusz 64 cm x 20 cm Około 7,50 zł*
02. Kółka do kluczy 14 sztuk Około 3,5 zł**
łączny przybliżony koszt: 11 zł

przy średniej cenie około 15 zł za metr kwadratowy
** sztuka około 0,25 zł


Osłona Przeciwwiatrowa dla kuchenki turystycznej
l.p. ZESTAWIENIE NARZĘDZI POTRZEBNYCH DO WYKONANIA OSŁONY:
01. Piłka do metalu
02. Drobny pilnik do metalu
03. Wiertarka
04. Wiertła do metalu
05. Kilka arkuszów drobnego płótna ściernego

Krok 1
Prace rozpoczynamy od dokładnego rozrysowania projektu ścianek osłony na arkuszu blachy ocynkowanej. Tutaj ważna uwaga, wymiary te można zmodyfikować odpowiednio do własnych potrzeb, w zależności od wysokości posiadanej kuchenki, wraz z dokręconym kartuszem gazowym. Wysokość całkowita osłony powinna wystawać około 4,5 – 6,5 cm ponad brzeg obrysu wysokości palnika kuchenki, aby zapewniać właściwą osłonę przed wiatrem płomieniowi palnika. Również ilość segmentów (ścianek) można modyfikować w zależności od wielkości promienia naczyń jakich zamierzamy używać. Niniejszy projekt został opracowany dla standardowej menażki o pojemności 3 litrów (zestaw naczyń turystycznych Quechua), oraz dla kuchenki GoSystem TrailClassic GS2100, wraz ze standardowym kartuszem  gazowym 500g firmy GoSystem.

Po rozrysowaniu segmentów na blasze, przystępujemy do dokładnego zaznaczenia położenia otworów dla kółek łączących poszczególne segmenty osłony.
Kliknij na rysunku aby go powiększyć 
Krok 2
W kolejnym kroku przystępujemy do wywiercenia za pomocą wiertarki i wiertła do metalu, o średnicy 3 / 4 mm, zaznaczonych otworów łącznikowych. Po wywierceniu otworów za pomocą płótna ściernego wygładzamy ostre brzegi otworów.

Krok 3
W tym kroku przystępujemy do nieco żmudnego etapu, wycięcia za pomocą piłki z brzeszczotem do metalu poszczególnych segmentów osłony. Jeśli posiadamy blachę w odpowiedniej (według przytoczonego projektu) wysokości 20cm, znacznie ułatwi nam to pracę. Pozostanie nam bowiem prócz dwóch krótszych segmentów podstawy, jedynie cięcie wzdłużne.

Po wycięciu poszczególnych elementów, za pomocą pilnika i płótna ściernego wygładzamy ostre krawędzie blachy.
Kliknij na rysunku aby go powiększyć 

Krok 4
Jest to już ostatni krok jaki nas czeka przed zakończeniem pracy nad osłoną. Za pomocą kółek do kluczy łączymy ze sobą poszczególne segmenty osłony, wpierw pionowe, na końcu dwa krótsze poziome, które utworzą podstawę stabilizującą osłonę (podkładane poziomo pod kartusz gazowy). Stabilizujące elementy poziome dołączamy do drugiego i przed ostatniego segmentu pionowego.
Kliknij na rysunku aby go powiększyć  Kliknij na rysunku aby go powiększyć 

*    *    *
W ten sposób kończymy pracę nad osłonę przeciwwiatrowa dla kuchenek turystycznych. Używając osłony pamiętajmy o właściwym podłożeniu poziomych skrzydeł pod kartusz gazowy. Gwarantuje to bowiem jej stabilizację, podnosząc odporność na powiewy wiatru, oraz czyniąc korzystanie z niej bezpieczne.
Kliknij na rysunku aby go powiększyć  Kliknij na rysunku aby go powiększyć 
Uwaga o bezpieczeństwie:
Osłona przeciwwiatrowa, podczas gotowania na kuchence, może znacznie się rozgrzewać (podobnie jak jak i sam palnik i naczynie), należy zachować ostrożność. Nie dotykać, ani nie przenosić osłony, niezabezpieczonymi dłońmi, do momentu jej wystudzenia.
Jeśli zauważyliście w powyższym poradniku jakiś błąd, lub z czymś się Państwo nie zgadzacie, napiszcię do mnie.
Prawa autorskie Pobierz opis jako PDF (Zip)  UDOSTĘPNIJ:
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2014
POEZJA 2013
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA

FILMY
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKIE

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2015 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com