autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
 poradnik górołaza / porada 7: "Mapnik"   artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)
 udostępnij: 

W kolejnej z porad proponuję pomysł na wykonanie we własnym zakresie, przydatnego elementu górskiego wyposażenia, jakim jest - mapnik. Element ten, to kolejny z długiej listy sprzętów, których koszt zakupu jest niewspółmiernie wysoki w stosunku do kosztów jego wyprodukowania. Na rynku można spotkać się z różnymi rozwiązaniami tego gadżetu, różnice jednak najczęściej sprowadzają się do wielkości, oraz sposobu zamknięcia mapnika. Generalnie wszystkie wykonane są z pzzroczystego tworzywa, z listwą zamykającą, lub zasuwką. Ile więc taki kawałek plastyku, ewentualnie z kawałkiem sznurka, może kosztować? Ceny w zależności od producenta zaczynają się od 25 zł do nawet 100 zł. Czysta paranoja. I właśnie dlatego, działając w duchu idei poradnika, powstał niniejszy pomysł na wykonanie go samodzielnie.

Zestawienie materiałów - wersja podstawowa smyczy:
l.p. MATERIAŁ: ILOŚĆ: KOSZT:
01. Obwoluta biurowa z PCV A4 1 sztuka 1,90 zł
02. Taśma nośna szerokość 2,5 cm 1,2 metra około 2 zł
03. Zamek odzieżowy długości 27 cm * 1 sztuka 1,5 zł
04. Sznurek lub repsznur około 1 metra 1,5 zł
łączny przybliżony koszt: 6,9 zł

*ostateczna długość zamka zależy od wybranych wielkości mapnika.

1. Prace zaczynamy od dobrania rozmiaru mapnika, proponuję tu przyjąć za wielkość wymiary: 26 cm/16 cm co odpowiada z 2 cm zapasem dla każdego z boków, większości z rozmiarów map. Z obwoluty biurowej z przezroczystego PCV, wycinamy dwa identyczne prostokąty, które będą stanowić przód i tył mapnika.

2. Z pozostałej części obwoluty wycinamy trzy dodatkowe zakładki o szerokości 1,5 cm i długości boków wyciętych wcześniej części (a więc przyjmując za wycięte, rozmiary z punktu 1, wycinamy zakładki: 1,5 cm / 26 cm, oraz dwie 1,5 cm / 16 cm).

3. Zginamy wycięte paski (zakładki) dokładnie przez środek, a następnie kilkakrotnie paznokciem, lub linijką utrwalamy załamanie.

4. Z taśmy nośnej, przycinamy paski, które posłużą nam do zszycia mapnika w całość. Należy tu jednak pamiętać że dla boku, w który wszywamy zamek, przycinamy zamiast jednego dwa paski. Tak więc w sumie musimy przygotować: 3 paski dla dłuższego boku: 26 cm / 2,5 cm, oraz dwa paski 16 cm / 2,5 cm.



5. Gdy mamy już przygotowane wszystkie części przystępujemy do szycia. Tu najwygodniej jest wykonać to za pomocą maszyny do szycia, można zrobić to i ręcznie, trzeba wówczas liczyć się jednak z wydłużeniem czasu potrzebnego na wykonanie mapnika. Pracę zaczynamy od wszycia zamka. Przykładając zamek do dłuższego z boków prostokąta z PCV zszywamy go w taki sposób, aby krawędź prostokąta znajdowała się wewnątrz zamka (wewnątrz mapnika). Tą samą czynność powtarzamy dla drugiego z prostokątów.



6. W kolejnym kroku, po stronie zewnętrznej mapnika (krawędź PCV ma być w środku) przyszywamy, po każdej ze stron, obu prostokątów, wzdłuż szwów wszytego zamka, paski z taśmy.

7. Po wszyciu zamka, na trzech pozostałych krawędziach, przyszywamy (patrz rysunek) przygotowane wcześniej paski z PCV. Będą one stanowiły dodatkowe zabezpieczenie przez dostaniem się wilgoci do środka, w miejscu newralgicznym - łączenia, zabezpieczą one je dużo lepiej od taśmy, której zadanie jest inne - ochrona krawędzi mapnika przed uszkodzeniem mechanicznym.



8. Następną czynnością jest obszycie kolejnych boków paskami z taśmy nośnej. Zginając taśmę wzdłuż, przez pół (tak jak w przypadku pasków z PCV) podkładamy ją na krawędziach, zszywając wszystko razem. Należy pamiętać o odpowiedniej kolejności, ułatwi nam to końcowe zszycie i będzie zapewne bardziej estetyczne. Tak więc, wpierw przyszywamy pasek na dłuższym z boków (przeciwległy do zamka), następnie przyszywamy paski po obu bokach. Tu UWAGA! zdarza się że domowe maszyny do szycia nie mają odpowiedniej siły uderzenia igły i mogą nie sprostać przeszyciu 6 warstw razem (4 warstwy PCV, dwie taśmy) dlatego ostateczne obszycie taśmą, szczególnie na narożnikach, gdzie spotykają się dwie warstwy taśmy, zalecam wykonać ręcznie , za pomocą grubej igły i mocnych nici.



9. Pozostało nam już jedynie przyszycie, po wybranej stronie dwóch uszek z taśmy, umożliwiających założenie sznurka do mapnika.
 

Galeria z fotkami projektu:

Zaprezentowane rozwiązanie jak zawsze w niniejszym poradniku ma na celu zainspirowanie, wskazanie jednego z możliwych kierunków rozwiązania danego problemu, a od Państwa zależy ostateczna forma jego wykonania. Każdy z projektów można rozwinąć i wzbogacić wedle własnych potrzeb, lub pomysłu. W tym konkretnym przypadku można zamiast zamka zastosować listwę zaciskową, wyciętą np. z woreczka biurowego, wszystko to zależy od Państwa inwencji i potrzeb.
Jeśli zauważyliście w powyższym poradniku jakiś błąd, lub z czymś się Państwo nie zgadzacie, napiszcię do mnie.
Prawa autorskie artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)  UDOSTĘPNIJ:
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2014
POEZJA 2013
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA

FILMY
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKIE

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2015 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com