autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
 poradnik górołaza / porada 6: "Wodoodporny pokrowiec na plecak"  artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)
 udostępnij: 

Niedawno miałem to szczęście że udało mi się wyrwać na kilka dni w Beskid Żywiecki. Pogoda przez cały czas wędrówki obchodziła się z nami bardzo łagodnie, dopiero w dniu zejścia, tak chyba na pożegnanie, dopadła nas trwająca nie przerwanie cztery godziny gwałtowna burza, której towarzyszył rzęsisty deszcz. Oczywiście jak każda pogoda w górach i ta ma swój niepowtarzalny klimat i pozostawia niezatarte wrażenia. Ma też jednak swoją oczywistą wadę, że wszystko, cały nasz sprzęt, oraz odzież z nami włącznie po tak długim wystawieniu na silny deszcz zazwyczaj przemaka do cna. O ile my sami wyschniemy, ewentualnie załapiemy się na jakiś katar, o tyle nasz - szczególnie - elektroniczny sprzęt schowany w plecaku może tego nie przeżyć. Rozwiązanie jest oczywiste, pokrowiec na plecak. Ba, rozwiązanie o tyle oczywiste co znów paradoksalnie drogie.

Dlaczego kawałek ortalionu, z wszytą gumką ma być tak srodze drogi? W tym konkretnym przypadku chodziło o pokrowiec na duży 65 litrowy plecak. Gotowe pokrowce, średniej jakości, gwarantujące że przyzwoicie zachowają się w "akcji" dla takich rozmiarów plecaka kosztują od 50 zł do 100 zł. Kolejny z niekończącej się listy paradoksów...kosmiczna cena, choć materiał jak najbardziej ziemski. Ba, nie dość na tym, gotowe firmowe pokrowce z wszytą gumką, nie pozostawiają zbyt dużego marginesu w gabarytach plecaka. Oznacza to że nominalna pojemność pokrowca dla plecaka 65 l, do którego jednak przytroczono dodatkowe pakuny, jak namiot, karimata i śpiwór - nie ma szans wejść na tenże plecak, chyba że odepniemy dodatkowy sprzęt, co oczywiście mijałoby się z celem. Dlaczego? Bo gotowe pokrowce nie mają systemu kompresji pasków, których wielkość obwodu można by regulować w zależności od "gabarytu" plecaka, lecz wszytą gumę o jednym niezmienianym obwodzie. Tak powstał pomysł na wykonanie prostymi domowymi środkami, taniego pokrowca, którego wielkość można by dopasować do gabarytów plecaka. Opis jego wykonania znajdziecie poniżej.
Zestawienie materiałów - wersja podstawowa smyczy:
l.p. MATERIAŁ: ILOŚĆ: KOSZT:
01. Gruba folia budowlana w metrażu około 2 metrów 3 zł
02. Repsznur lub sznurek 4 metry około 4 zł (metr 1 zł)
03. Stopery do sznurków (odzieżowe) o pojedynczym oczku 4 sztuki (sztuka 0,50 zł) 2 zł
04. Pas parciany, lub plecakowa taśma na szelki 1 metr 1 zł
05. Silna taśma samoprzylepna (do podklejania wykładzin) około 3 metrów 2 zł (20 m rolka kosztuje 10 zł)
Łączny przybliżony koszt: 12 zł

1. Prace zaczynamy od maksymalnego zapakowania naszego plecaka, dla którego będzie przeznaczony pokrowiec. Dla wygody w wykonaniu pomiarów, należy również przytroczyć do niego przewidywany dodatkowy sprzęt.

2. Kolejnym krokiem, jest ułożenie tak zapakowanego plecak na płachcie folii budowlanej.

3. Następnie zaginamy boki płachty, początkowo dobierając w przybliżeniu rozmiar. Bok powinien zawinąć się swobodnie na tył plecaka. Do tak uzyskanej szerokości należy dodać jeszcze 4 cm na zakładkę pod tunel sznurka. W kolejnym kroku mierzymy wysokość zagiętego skrzydła folii. Będzie to nasz bok pokrowca.

4. Mierzymy szerokość w najszerszym miejscu plecaka, dodając 10 % zapas, będzie to wymiar czoła naszego pokrowca.

5. Mając wymiar skrzydeł bocznych i czoła, jesteśmy już w stanie określić wymiar skrzydeł górnego (przykrywającego klapę plecaka) i dolnego (dół plecaka), oznacza to że możemy już przystąpić do przeniesienia tych wymiarów na folię. Po ich naniesieniu powinniśmy uzyskać kształt zbliżony do krzyża, z tym że dwa z boków, górny i dolny, będzie krótszy. Przypominam o dodaniu do krawędzi po 4 cm, dla przyszłych tuneli. Po naniesieniu wymiarów, wycinamy z arkusza folii przyszły pokrowiec.UWAGA: Zdarza się (jak w moim przypadku) że kupowana w metrażu folia budowlana ma szerokość, 120 cm, oznacza to że będziemy zmuszeni do sztukować jedno ze skrzydeł pokrowca. Zalecam aby dosztukowywać część dolną (dół plecaka) gdyż mimo wszystko ta jest o wiele mniej narażona na działanie deszczu. Dosztukowywaną część początkowo przyklejamy (wykonując 1 / 2 cm zakładkę) do całości wykroju za pomocą silnej taśmy samoprzylepnej (najlepiej do podklejania wykładzin).  W kolejnych krokach, podczas zszywania całości wykroju, przyszywamy na stałe tą część do całości pokrowca.

6. Możemy teraz przystąpić do zszywania wykroju w całość. Tu przyda nam się zwyczajna, domowa maszyna do szycia, można zszyć pokrowiec ręcznie, lecz zajęłoby to masę cennego przecież dla każdego czasu. Zaletą folii jest również to że zagięta i przerysowana na linii zagięcia paznokciem, lub linijką, czasowo pozostaje w takiej formie, ułatwiając nam zszywanie. Tak więc zaginamy folię wzdłuż linii osi zakładek (4 cm dzieląc na pół, aby zakładka tunelu miała 2 cm). Następnie taśmą samoprzylepną przyklejamy brzegi uzyskanego tunelu, wykonując to jak najbliżej krawędzi zakładki. Czynność tę powtarzamy dla każdego z boków. Gdy już zakleiliśmy zakładki, zszywamy je na maszynie, używając ściegu rozstrzelonego (endlującego). Dla wzmocnienia połączenia, zszywamy każdą zakładkę podwójnie, wykonując podwójne szwy. Ważne: szwy należy wykonać przez taśmę samoprzylepną, której klej dodatkowo uszczelni połączenia, oraz wzmocni całość tunelu.7. W kolejnym kroku, obracając na lewo (taśmą samoprzylepną do wewnątrz) wykrój, zszywamy (zachowując 1 cm zakładkę) boki, tak aby uzyskać sześcian.


8. W przed ostatnim kroku w czterech narożnikach, w miejscach gdzie znajdują otwory tunelów, naszywamy 6 cm kwadratowe łatki, zarówno od spodu, jak i od zewnątrz. Łatki te wzmocnią narożniki, w miejscach gdzie będą występować największe naprężenia, zaciąganego sznurka (przeciwdziała to rozdarciu foli).9. W ostatnim kroku za pomocą agrafki, przeciągamy poprzez tunele repsznur. W każdym z narożników powinien pozostać na zewnątrz kilkunastu centymetrowy zapas, na który zakładamy stoper krawiecki, a na końcówce poza stoperem wykonujemy węzeł ograniczający. Waga końcowa wykonanego przeze mnie pokrowca wyniosła 22 dag.


Pozostaje nam teraz już tylko założenie pokrowca na plecak i ostateczne sprawdzenie jego dopasowania. Dzięki zastosowanym sznurkom ze stoperami, po zmniejszeniu gabarytów plecaka, np. odpięciu przytroczonego sprzętu, zaciągając odpowiednio silniej, równomiernie na każdym z rogów sznurki, można skompresować otwór pokrowca, dzięki czemu zawsze będzie prawidłowo utrzymywać się na plecaku.Zaprezentowane rozwiązanie jak zawsze w niniejszym poradniku ma na celu zainspirowanie, wskazanie jednego z możliwych kierunków rozwiązania danego problemu, a od Państwa zależy ostateczna forma wykonania. Każdy z projektów można rozwinąć i wzbogacić wedle własnych potrzeb, lub pomysłu. W tym konkretnym przypadku można pokrowiec pokryć od zewnątrz dodatkową warstwą z cienkiego, wytrzymałego materiału, tak aby zapewnić dodatkową ochronę dla folii przed rozdarciem przez gałęzie, lub inne czynniki mechaniczne. Wszystko zależy jedynie od Państwa inwencji i potrzeb.

Galeria z fotkami projektu:

Jeśli zauważyliście w powyższym poradniku jakiś błąd, lub z czymś się Państwo nie zgadzacie, napiszcię do mnie.
Prawa autorskie artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)  UDOSTĘPNIJ:
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2014
POEZJA 2013
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA

FILMY
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKIE

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2015 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com