autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
 strona: 1 / 1                                                                                                                        data publikacji: 25.09.2010 artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)
 udostępnij: 
Tym razem prezentuje Państwu metodę wykonania, prostymi domowymi środkami, w krótkim czasie, niewielkiego, acz przydatnego drobiazgu - smyczy do okularów lub gogli. Drobiazg nie stanowiący artykułu pierwszej potrzeby, jednak mogący znacząco podnieść komfort użytkowania okularów słonecznych, gogli zimą, czy okularów korekcyjnych. Zazwyczaj okulary gdy nie nosimy na nosie, nasuwamy na czoło, lub niesiemy w dłoniach, czasem wpinamy do sprzączki szelki plecaka, czy po prostu wkładamy do kieszeni. Każde z tych rozwiązań ma tą samą wadę - niebezpieczeństwo zgubienia, lub zniszczenia okularów. Sam w ten sposób "pozbyłem się" już trzech sztuk okularów. Wszystkie te problemy rozwiązuje tak prosty gadżet jak smycz. Wygodę jej użytkowania docenimy szczególnie w górach, gdy nie będziemy musieli zawarć sobie w ogóle głowy takim problemem jak pilnowanie okularów. 
porada 4:  smycz do okularów / gogli galeria poradnika
Gadżet ten stanowi kolejny z mnóstwa przykładów drobiazgów niewspółmiernie drogich w stosunku do użytych materiałów i nakładu pracy. Ten drobiazg może bowiem kosztować nawet około 40 zł, a jego średnia cena to 20 zł, gdy tym czasem jego koszt wykonania w domu nie przekracza...1,50 zł. Również i czas potrzebny na wykonanie takiej smyczy jest krótki, waha się w zależności od użytych materiałów i rozwiązań od 10 do 30 minut przy bardziej skomplikowanych modelach.

Poniżej przedstawiam uniwersalne zasady wykonania smyczy, oraz kilka wariantów materiałowych i estetycznych. Smycz można wykonać z dużą dowolnością doboru materiałów i pełna dowolnością kolorów. Musi zostać spełniony jedynie jeden warunek, materiał z których będziemy wykonywać oczka do mocowania okularów, musi być w miarę elastyczny. Jest to bardzo istotne gdyż dzięki temu, oczka mające dużą mniejszą średnicę od grubości oprawek okularów, naciągną się na tyle aby dały się na nie założyć, a równocześnie pozostaną małe i elastyczne, dzięki czemu utrzymają się na oprawce.

Zestawienie materiałów - wersja podstawowa smyczy:
l.p. Materiał Ilość / sztuk: Cena:
01. Elastyczny sznurek / repsznur  około 70 cm ok. 1 zł
02. Igła 1 -
03. Nici 1 -

Zestawienie materiałów - wersja rozwojowa smyczy:
l.p.
01. Elastyczny sznurek / repsznur około 70 cm ok 1 zł
02. Igła 1 -
03. Nici 1 -
04. Smycz do kluczy / lub inna taśma 1 -

1. Zaczynamy od zmierzenie komfortowej długości smyczy dla naszego wzrostu i upodobań. Sznurek zawieszamy na szyi i przykładając okulary określamy długość. Ja przyjąłem długość 65 cm, która w moim przypadku była odpowiednia. Dokonując pomiaru musimy pamiętać o tym żeby do wybranej długości dodać około 6 /7 cm na oczka (o tyle skróci się smycz).

2. W kolejnym kroku zabezpieczamy przez stopnienie zapalniczką końcówki sznurka, aby się nie snuły. Potem zaginamy około 1,5 cm na końcu sznurka i w zależności od elastyczności sznurka i szerokości oprawek okularów wykonujemy oczka, po czym miejsce to przebijamy przygotowaną igłą z nitką. Ten pierwszy szew wyznaczy nam wielkość oczek.

3. Następnie prowadząc igłę wzdłuż zagiętego odcinka przeszywamy drobnym ściegiem sznurek, za każdym razem go przewlekając i wykonując supeł, tak aby całość była mocna i stabilna. Gdy dotrzemy do miejsca gdzie kończy się zagięty 1 cm fragment sznurka, okręcamy go nitką i czynność tę powtarzamy aż do samej podstawy oczka, równocześnie co jakiś czas przeplatając nitkę aby cały oplot nam się nie rozpadł. Na końcu wykonujemy supełek, zakańczając oplot. Tę samą czynność w przy zachowaniu tych samych rozmiarów wykonujemy z drugiej strony sznurka. 

4. W ten sposób wykonaliśmy estetyczną i trwałą smycz do okularów, pozostało nam jedynie założenie jej na okulary. Niniejszym opis dotyczy wariantu podstawowego, najszybszego do wykonania, można oczywiście wzbogacić ten pomysł, o dowolny materiał, jak choćby wstawkę z taśmy smyczy do kluczy, tak aby znajdowała się ona na szyi. To jak pomysł ten w oparciu o powyższe zasady zostanie rozwinięty zależy już tylko od Państwa kreatywności i potrzeb. 


Wariant smyczy z taśmą od smyczy kluczy:

Galeria z fotkami projektu:

Jeśli zauważyliście w powyższym poradniku jakiś błąd, lub z czymś się Państwo nie zgadzacie, napiszcię do mnie.
Prawa autorskie artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)  UDOSTĘPNIJ:
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2014
POEZJA 2013
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA

FILMY
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKIE

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2015 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com