autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
 strona: 1 / 1                                                                                                                        data publikacji: 25.03.2010 artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)
poradnik górołaza / porada 3: „Końcówki kijków trekingowych”
 udostępnij: 

W kolejnej odsłonie "Poradnika Górołaza", prezentuje pomysł na wykonanie tanim domowym sposobem, nakładek ochronnych na zęby raków. Nakładki takie chronią nasz sprzęt, w tym również pokrowiec raków, przed zniszczeniem przez niezabezpieczone zęby. Ma to szczególnie duże znaczenie w czasie transportu, gdy większość sprzętu, w tym i raki, zazwyczaj są upchane w plecaku, a ten z kolei upchany w luku bagażowym autokaru, lub innego środka transportu. Niezabezpieczenie raków może wówczas przynieść opłakane skutki. Z tego punktu rozpatrując sprawę, ten drobny element stanowi istotny element sprzętu. Element który wykonany jest najczęściej z jedno bryłowego odlewu elastycznej gumy z dodatkiem kauczuku. Ile więc coś takiego może kosztować? Może inaczej ile powinno? Moim zdaniem tak tani w wykonaniu element, szczególnie gdy jest on wykonywany w warunkach i skali przemysłowej,  nie powinien być droższy niż 10 - 15 zł za parę. Ile więc kosztuje on faktycznie? Ceny zaczynają się od trzydziestu złotych wzwyż, przekraczającej nawet kwotę 100 zł, gdy na tym kawałku gumy znajdzie się logo jakiejś "wypaśnej" outdoorowej firmy. Kolejny przykład korporacyjnego szaleństwa i ździerstwa. Wszystko to skłoniło mnie do poszukiwania rozwiązania zastępczego, taniego i możliwego do zrealizowania domowym sposobem.  

porada 3  strona: 1   "osłony na zęby raków" przejście do krótkiego filmiku o projekcie galeria projektu

Opis wykorzystanych materiałów i ich charakterystyka:

Do wykonania ochraniaczy na zęby raków zdecydowałem się po dłuższym poszukiwaniu odpowiedniego materiału użyć elektrycznych złączek z tworzywa termokurczliwego, sprzedawanych w postaci metrowych kawałków. Takie złączki możecie kupić w większości marketów z akcesoriami budowlanymi, czy w sklepach z wyposażeniem elektrycznym. Ich zakup nie powinien być szczególnie trudny. Tu jednak istotna uwaga - złączki te występują w różnej grubości, (dostosowane do różnych grubości przewodu elektrycznego) należy dobrać taką jego średnicę aby pasowała na szerokość zębów waszych raków! To bardzo istotne gdyż jeśli dobierzecie zbyt małe, nie wejdą one na zęby, lub je rozerwą (rozetną), za duże z kolei będą z nich spadać. Właściwie dobrana szerokość złączki ma wsuwać się na zęby z lekkim oporem. Zdecydowałem się na ten właśnie materiał ze względu na jego niską cenę, oraz jego właściwości mechaniczne - odporność na przecięcie, termokurczliwość, oraz zdolność do rozciągania i powracania do pierwotnego kształtu. Kolejnym elementem potrzebnym do wykonania nakładek jest zwykły sznurek, lub repsznur. Posłuży on do zespolenia wszystkich elementów nakładek na zęby, uniemożliwiając ich zagubienie, oraz ułatwiając zakładanie i zdejmowanie. I to właściwie wszystko z materiałów, jeśli chodzi o wykorzystane narzędzia, będą Wam potrzebne jedynie trzy, metr krawiecki, zapalniczka (lepsza jeśli macie byłaby opalarka), oraz nożyczki.

Skrócony opis poszczególnych etapów wykonania nakładek:

01. Zaczynamy od zmierzenia, za pomocą linki obwodu raków, licząc sumę wyników od zęba do zęba. Następnie do tak uzyskanego wyniku dodajemy po 8 cm na każdy zapasu linki. uzyskany wynik jest przybliżoną wartością długości sznurka jaka będzie nam potrzebna do wykonania osłony na każdego z raków. Takich odcinków będziemy potrzebować dwa. W obliczonej długości docinamy linkę i zabezpieczamy jej końce.

02. W kolejnym kroku w zależności od długości zębów w naszych rakach docinamy odpowiednio długie kawałki z plastykowej złączki. Długość tych kawałków powinna wynosić trzy czwarte długości zębów, plus dodatkowe trzy centymetry (posłużą one do zamocowania linki). Docinamy tyle kawałków ile wynosi suma zębów w parze naszych raków.

03. Możemy teraz przystąpić już do montażu gotowych elementów w jedną całość. Na linkę nakładamy pierwszy fragment z tworzywa. Następnie zaczynając od końca wykonujemy na lince węzeł - ósemkę. Na węzeł naciągamy fragment złączki, tak aby w węzeł był nią osłonięty, a na zewnątrz wystawała pozostała długość złączki. Następnie opalarką lub, jeśli jej nie posiadamy zapalniczką ogrzewamy równomiernie złączkę w okolicy węzła, tak aby kurczące się tworzywo utworzyło zwartą osłonę węzła, co sprawi że ten fragment złączki będzie na stałe połączony z linką. W ten oto sposób wykonaliśmy pierwszą część osłony na zęby raków.

04. W kolejnym - ostatnim kroku wykonujemy te same co w punkcie trzecim czynności, na tym samym kawałku linki, w odpowiednio zachowanych odstępach (najlepiej sprawdzać to i dobierać na bieżąco na rakach) tak aby uzyskać ostatecznie na całej długości linki komplet osłon na kolejne zęby raków. Wszystkie te czynności powtarzamy dla drugiego fragmentu linki. Całość nie powinna nam zając więcej niż godzinę.

Krótki filmik pokazującu najważniejsze z etapów projektu:

Galeria z fotkami projektu:

Jeśli zauważyliście w powyższym poradniku jakiś błąd, lub z czymś się Państwo nie zgadzacie, napiszcię do mnie.
Prawa autorskie artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)  UDOSTĘPNIJ:
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2014
POEZJA 2013
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA

FILMY
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKIE

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2015 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com