autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
 strona: 1 / 2                                                                                                                         data publikacji: 25.03.2010 artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)
poradnik górołaza / porada 2: „Końcówki kijków trekingowych”
 udostępnij: 
Poradnik dla wszystkich kochających góry, pragnących je eksplorować, a mających skromniejsze możliwości finansowe. Poradnik dla wszystkich tych, którzy są podobnie jak ja zirytowani często irracjonalnymi i absurdalnymi  cenami drobnego sprzętu górskiego. Osłona na raki, kawałek gumy z odlewu, kilkanaście do kilkudziesięciu złotych,  futerał na raki - kilkadziesiąt złotych, paski do raków - od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, futerał bryzgo i śniego odporny na aparat, od kilkudziesięciu złotych wzwyż, końcówki do kijków - nie dostępne praktycznie w ogóle...itd i itd. Czemu? Czemu kawałek gumy, plastiku, czy metalu, produkowany w ilościach przemysłowych przez dużych korporacyjnych producentów są tak absurdalnie drogie? Odpowiedź znamy chyba wszyscy. Właśnie dlatego stworzyłem niniejszy dział, w którym proponuję kilka własnych alternatywnych rozwiązań dla niektórychelementów wyposażenia. 
strona 1 strona 2 strona następna

PROJEKT WYKONANIA GROTÓW DO KIJKÓW TREKINGOWYCH

W kolejnej poradzie "Poradnika Górołaza", chciałem zaprezentować pomysł na wykonanie tanim domowym sposobem, grotów do kijków trekingowych. Wykonane groty można użyć zarówno do typu kijków gdzie ich końcówki są wkręcane (grot nagwintowany), lub do kijków o grocie wsuwanym (bez gwintu). W tej drugiej jednak sytuacji, konieczne będzie nagwintowanie końcówek kijków, co nie powinno być jednak trudne, gdyż zazwyczaj są one wykonane z miękkiego tworzywa. Dlaczego robić groty - a nie po prostu je kupić? Odpowiedź jest równie prosta co irytująca - gdyż są one po prostu niedostępne jako akcesoria, z wyłączeniem drogich "markowych" kijków za kilka stówek, ale i tu kryje się kolejny absurd, wówczas za takie groty zapłacicie kilkadziesiąt złotych. Tak więc jeśli jesteście posiadaczami firmowych, wypasionych kijków, do których producent umożliwia dokupienie samych grotów i chcecie na nie wydać niemało kasy, ten poradnik nie jest dla Was, ale jeśli macie mniej markowy produkt (co wcale nie oznacza gorszy), lub nie chcecie nabijać korporacyjnym producentom kieszeni za tak drobne akcesorium, zapraszam do dalszej części poradnika.

Dlaczego akurat ten pomysł... cóż zmusiła mnie do niego sytuacja awaryjna, jak to mówią: "potrzeba matką wynalazków". Podczas jednego z moich zimowych wypadów na pobliski mi Klimczok (Beskid Śląski), w drodze pod sam szczyt, kijek zablokował się pomiędzy kamieniami wyłamując grot. Po powrocie do domu ruszyłem w miasto na poszukiwania. Miałem już za sobą podobną przygodę, którą przerabiałem przy poprzedniej parze kijków, więc nie byłem zbyt dobrej myśli. I tak też się stało. Odwiedziłem wszystkie możliwe sklepy górskie w rodzimym mieści (a jest ich kilkanaście) wszędzie usłyszałem tą samą odpowiedź - nie ma. W co niektórych zapytali jeszcze o firmę, radząc szukać u producenta, dla pro forma uczyniłem i to, groty oczywiście były nie dostępne, poza wyłączeniem nielicznych sytuacji opisanych powyżej. Cóż więc za wniosek płynie z tych daremnych poszukiwań? Że w podobnej sytuacji mamy do wyboru - wymienić kijki lub wykonać groty na własną rękę. Tak też uczyniłem. Jako że nie dysponuję dostępem do narzędzi warsztatowych, takich jak tokarka, czy frezarka, musiałem wykombinować coś co mogłem zrobić łatwo, tanio i narzędziami ogólnodostępnymi, jakie większość z Nas ma w domu. Efekty tych poszukiwań zostały opisane poniżej.

Opis ogólny i przeznaczenie:
Groty - końcówki do kijków trekingowych przeznaczone do każdego z typów nich. Przystępując do wykonania poniższego projektu pamiętajcie o odpowiednim zmodyfikowaniu rozmiarów, będących odpowiednikiem grotów z Waszych kijków. Szczególnie należy zwrócić uwagę na średnicę grotu, oraz jego długość całkowitą. Jak wspomniałem wcześniej, spotkałem się z dwoma typami mocowania grotów w kijku - wkręcanym (gwintowanym) i wsuwanym. W przypadku tych drugich należy albo spiłować gwint śruby, z której wykonamy groty, albo nagwintować końcówkę kijków.

Groty do kijków trekingowych:
OPIS MATERIAŁÓW KONIECZNYCH DO WYKONANIA GROTÓW: Przybliżona ilość potrzebnych materiałów: Przybliżony koszt materiału:
Śruba ze stali utwardzanej (długość i średnica musi być ustalona w oparciu o wymiary Waszych grotów) 2 sztuki około; 0,80 zł
Nakrętka dopasowane do gwintu śruby 4 sztuki około: 0,70 zł
Arkusz papieru ściernego o drobnym ziarnie 1 arkusz około: 0,25 zł
Szacunkowy koszt całkowity materiałów: około 1,75 zł za parę
Spis narzędzi potrzebnych do wykonania projektu:
Pilnik do metalu 
Papier ścierny o drobnym ziarnie (ostateczne wygładzenie kształtu)   
Kleszcze lub imadło stołowe

Skrócony opis poszczególnych etapów wykonania grotów:

01. Zaczynamy od odcięcia w zakupionych śrubach główki. 

02. Następnie należy zmierzyć odległość gwintu jaki należy zachować - głębokość gwintu jaki wchodzi w końcówkę kijka.

03. - Przystępujemy do właściwego spiłowania końcówki śruby. Ułatwieniem jest tutaj posiadanie imadła w którym umieszczona śruba będzie łatwiejsza w obróbce, w przeciwnym razie trzeba ją przytrzymać za pomocą kleszczy. Pierwsze zgrubne szlify wykonujemy pod kątem około 30 stopni, w czterech płaszczyznach (obrys kwadratu).

strona 1 strona 2 strona następna
Prawa autorskie artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)  UDOSTĘPNIJ:
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2014
POEZJA 2013
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA

FILMY
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKIE

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2015 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com