autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
 strona: 1 / 2                                                                                                                         data publikacji: 08.03.2015 artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)
  poradnik górołaza / porada 17: „Drugie życie plecaka – renowacja stelaża nośnego”                                                 
 udostępnij: 
strona 1 strona 2 strona następna
Wszystko wokół nas podlega niszczycielskiemu upływowi czasu, w szczególności dotyczy to zaś aktywnie użytkowanego sprzętu górskiego, w tym plecaków. Po latach służby, bez względu jakiej marki by to nie był plecak i on zaczyna ulegać czasowi. Jedną z pierwszych rzeczy w prostych, tańszych modelach, które ulegają uszkodzeniu są gąbki w stelażu nośnym. Z czasem, po wielokrotnym przemoczeniu, przepoceniu, to znów wystawianiu na ostre słońce, nieustanne zgniatanie przez ciężar przenoszony w plecaku i nasze plecy, które przecież chronią, tracą swoje właściwości, stając się mniej sprężyste, a potem zupełnie płaskie, przestając spełniać swoją funkcję. Skutkuje to niewygodną, bólem pleców, uniemożliwiając dalsze wykorzystywanie plecaka. W takiej chwili do wyboru mamy tylko dwie możliwości, wyrzucenie plecaka, lub próba jego „reanimacji” i o tym właśnie będzie niniejsza, już 17 porada.

Zanim jednak przejdę do omówienia metody naprawy stelaża, chcę zauważyć iż naprawa taka ma wyłącznie sens w sytuacji gdy pozostałe systemy i elementy plecaka rokują dalsze komfortowe użytkowanie, w tym że zamki i szwy są całe, a tkanina poszycia nie przetarta. Kolejną cechą jaką plecak musi spełniać by dało się go w sposób omawiany w poradzie zreanimować, jest fakt iż musi on posiadać stelaż oparty na poduszkach piankowych obszytych siatką, lub inną tkaniną (na przykład cordurą), porada ta nie dotyczy stelaży strunowych z rozpięta siatką, ani innych niż z pianki. 
Plecak który był „reanimowany” to jeden z moich
najstarszych plecaków, niezawodny, służący
od blisko 11 lat model zakupiony w hipermarkecie
TESCO (opis plecaka w dziale <<SPRZĘT>>)
1
2 3
1 / 2 / 3 – przykłady plecaków które nadają się do naprawy stelaża metodą opisywaną w tej poradzie, w kolejności zdjęć: plecak Karrimor Urban 30l
(opis plecaka w dziale <<SPRZĘT>>), plecak Quechua model Forclazl 20 (opis plecaka w dziale <<SPRZĘT>>), plecak firmy Hi-Tec model Utah 35l,
plecaki którym można przywrócić dawny komfort użytkowy, muszą mieć stelaż zbudowany z poduszek wypełnionych pianką poliuretanową.
Przykład plecaka nie nadającego się do reperacji opisaną metodą ze względu na tym zaimplementowanego stelaża,
w tym przypadku opartego na mocno naprężonej siatce na stalowym drucie i perforowanej piance – Berg Outdoor model Faster 35
Materiały... ostateczne zestawienie materiałów koniecznych do naprawy będzie zależało od modelu plecaka jaki będziecie reanimować, acz w większości podobnych stelaży, a są one niewątpliwie najpopularniejsze w średniej półce cenowej (przykłady powyżej), potrzebne będą tylko dwa typy materiałów – tapicerska pianka poliuretanowa o wysokiej sprężystości i gęstości, oraz dodatkowo miękka tapicerska gąbka. Oba typy materiałów, choć mogą się początkowo wydawać egzotyczne, są dość powszechnie stosowane. Ja sam użyłem pianki wyprutej z innego starego plecaka, który już nie nadawał się do naprawy ze względu na liczne uszkodzenia i rozprucia poszycia, natomiast gąbkę „pożyczyłem” z nieużywanej poduszki na taboret.
Kolejny przykład plecaka - Active Top Life 18l zakupionego w sieci
hipermarketów Cerrefour, który pomimo iż poosiada prosty stelaż
oparty na poduszkach ze sprężystej pianki poliuretanowej,
nie da się łatwo naprawić, ze względu na skomplikowany kształt
poduszki i jej profilowanie
(opis plecaka w dziale <<SPRZĘT>>)
Dawcą sprężystej pianki do naprawy plecaka z TESCO, był inny zużyty plecak,
w którym uszkodzone było w wielu miejscach poszycie plecaka,
jednak stelaż zachował się w stanie idealnym, stąd usunąłem z niego
 (zdjęcie po prawej) poduszki i wykorzystałem do omawianej naprawy.
Jeśli jednak nie macie dostępu do takich używanych materiałów, nic nie stoi na przeszkodzie by je nabyć. Oba typy gąbki dostępne są w internecie, w hurtowniach tapicerskich, oraz na aukcjach allegro, można je również nabyć w specjalistycznych stacjonarnych sklepach, czasem w pasmanteriach. Tutaj ważna uwaga – materiały kupujemy dopiero po oszacowaniu grubości potrzebnej pianki (!) nie wcześniej, najłatwiej więc wpierw wyjąc stare poduszki, a potem zakupić materiały o ile będziemy mieć wątpliwości co do ich wymiaru.
Czasem w domu można znaleźć nieużywane poduszki na taboret, które można wykorzystać
jak dawce wierzchniej warstwy nowych poduszek, ważne by gąbka była w dobrym stanie,
nie zmurszała, nie kruszyła się i miała odpowiednią sprężystość, grubość użytej gąbki
może wynosić nawet 1cm, gdyż jej właściwości sprawiają iż kompresuje się ona do 1 – 2mm.
Zestaw potrzebnych narzędzi do renowacji stelaża nośnego plecaka
znajdzie się zapewne w większości domów.
Koszty są zależne od tego gdzie będzie to kupowane, hurtownie z racji profilu sprzedaży unikają handlu małymi ilościami i najczęściej sprzedawane są duże arkusze w rozmiarach metr na dwa metry, stąd wskazana jest raczej próba ich zakupu w pasmanterii lub na aukcjach allegro. Przykładowe linki do takich aukcji, hurtowni znajdziecie na końcu opracowania. Szczegółowe informacje o grubości pianki, oraz ilości materiałów znajdziecie poniżej w tabelce, oraz w samym tekście porady. Do wykonania naprawy będą jeszcze potrzebne proste, podstawowe, w większości domów obecne narzędzia oraz... czas. Tym razem bowiem o ile sama procedura wymiany gąbek będzie szybka, o tyle już zeszczycie tkaniny je pokrywającej zapewne zajmie znacznie więcej czasu.
ZESTAWIENIE MATERIAŁÓW
01 gąbka tapicerska 40x20x1cm (długość / szerokość / grubość) około 3 - 5zł*
02 pianka poliuretanowa o średniej / lub dużej sprężystości 40x20x1,5cm (długość / szerokość / grubość) około 3 - 5zł*
03 igła / czarne nici
04 nożyczki
05 nożyk do tapet (kartonu)
06 kleszczyki z wąskim szpicem
07 pisak do CD (czerwony lub czarny)
od 6 do 10zł*
*ze względu na zróżnicowane ceny metra pianki /  gąbki, oraz wymogów co do minimalnego arkusza w sprzedaży, cena jest jedynie wartością szacunkową, wyliczoną na podstawie średniej ceny za m².

Krok I

Czas rozpocząć pracę... w pierwszym kroku rozkładamy na płasko stelażem do góry, na stole, lub innym blacie nasz przeznaczony do naprawy plecak, ważne jest by dysponować jak najlepszym oświetleniem, w razie jego braku, można też posiłkować się czołówką. Chodzi o to by dobrze widzieć szwy wokół wymienianych poduszek.

Z przygotowanych wcześniej narzędzi bierzemy nożyk do tapet (kartonu) i z wysuniętym na kilka centymetrów ostrzem, przystępujemy do przecinania szwów, które łącza poduszki z tkaniną pokrywającą plecy plecaka. Najłatwiej to zrobić przecinając dwa, lub trzy przeszycia, po czym w powstałą szparę wsunąć głębiej  nożyk i delikatnie posuwając się wzdłuż szwów, równocześnie odciągając odcinaną tkaninę ku górze, po kolei przecinać szwy. Po przecięciu kilku centymetrów szwów, powinien on już puścić i resztę można będzie rozsunąć bez nożyka, ręcznie. Tutaj uwaga! Należy zachować wysoką ostrożność by nie przeciąć tkaniny poszycia plecaka. Przecinamy tylko tyle szwów by wyjąć wymienianą poduszkę – im mniej tym lepiej, ułatwi nam to potem zszywanie i zaoszczędzi pracy.
W pierwszym kroku po rozłożeniu plecaka na blacie / stole, przystępujemy
do przecięcia szwów łączącym tkaninę poszycia poduszki z plecakiem.
Rozcinając szwy należy zachować wysoką ostrożność by nie uszkodzić
tkaniny poszycia plecaka, należy też przeciąć jak najmniejsza
liczbę szwów, tyle by z lekkim oporem wyjąć poduszkę.
Krok II
Po przecięciu szwów, wyciągamy przeznaczone do wymiany poduszki. Różni producenci stosują zróżnicowaną ich budowę, czasem są one ograniczone wyłącznie do wysoko sprężystej pianki poliuretanowej, najczęściej o grubości od 1 do 2cm, czasem dodatkowo na jej wierzchnią, mająca kontakt z plecami stronę, wstawiana jest dodatkowa warstwa miękkiej gąbki.

W naprawianym przeze mnie plecaku z TESCO, natrafiłem ku mojemu zdumieniu na jeszcze jedną warstwę, którą była... tektura. Początkowo nie mogłem znaleźć powodu dla którego się ona tam znalazła, toż przecież nie tylko nie ma ona znacznie dla wygody samego stelaża, lecz pod wpływem wody ulega zmurszeniu i rozkładowi. Tektura ta znajdowała się na samym dole, w części przyszywanej do pleców plecaka. Po przyjrzeniu się dokładniej i otwarciu kolejnej z poduszek szybko stało się oczywiste czemu ją do nich dodano. Poduszki były wytwarzane jako całość, jako osobny gotowy dla innego stanowiska na linii montażowej, element. Składały się więc z tekturowego wykroju, na nim pianki, dalej cienkiej warstwy gąbki i tkaniny poszycia, którą w tym przypadku jest podwójna siatka. Takie rozwiązanie pozwalało przyszyć poduszki bez konieczności składania z elementów każdej z nich osobno, a w praktyce przewidziano że z czasem tektura sama się wykruszy. I tak rzeczywiście się stało, w niektórych z wymienianych poduszek pozostały jej tylko nieliczne fragmenty, w innych zachowała się cała.
Producenci stosują zróżnicowaną budowę poduszek, czasem składa się ona z dwóch warstw, dolnej ze sprężystej pianki poliuretanowej o wysokiej gęstości mającej
grubość od 1 do 2cm, oraz wierzchniej wykonanej z miękkiej gąbki, o grubości od 0.5 do 1cm. W przypadku naprawianego modelu miałem do czynienia
z jeszcze jedna warstwą wykonaną z... papieru. Po początkowej dezorientacji szybko okazało się że zastosowano ją ze względu
na uproszczenie cyklu produkcyjnego, jako że poduszki były przygotowywane jako cały, osobny elementy, naszywany następnie na plecy plecaka.
Po wyjęciu poduszek określamy ich wysokość, dodając do niej 100%, w przypadku omawianego plecaka początkowa grubość poduszek wynosiła około 1,5cm pianki i 0,5cm gąbki, po 11 latach użytkowania pianka spłaszczyła się do grubości zaledwie...0,5cm a nawet 0,3cm, sama zaś gąbka do 0,2cm. Uzmysławia to dobrze jak wielkim poddawana była ona obciążeniom i jak wiele z pierwotnego komfortu utracił plecak. Tutaj kolejna istotna uwaga – nie należy przesadzić z grubością nowych gąbek, najlepiej jest zmierzyć jaka jest maksymalna po naprężeniu tkaniny pojemność kieszeni poduszek. Nowe poduszki powinny wchodzić ciasno, ale nie deformować kieszeni. Zasada tutaj jest taka że im więcej uda się nam „upakować” tym lepiej, bowiem z czasem i tak zaczną one tracić swoja grubość. Jak już nadmieniałem na wstępie, jeśli mieliśmy wątpliwości co do grubości pianki jaką mamy zakupić, na tym etapie mając już swobody dostęp do samej kieszeni, jak i wyjętej starej poduszki, może dokonać pomiaru, oraz zakupić gąbkę i piankę.
Po latach użytkowania plecaka, pierwotnie mające ponad 2cm poduszki stelaża, spłaszczyły się do wysokości...0.7cm a miejscami jeszcze mniejszej, w efekcie prowadząc do całkowitej utraty komfortu stelaża nośnego, powodując ból podczas dłuższego marszu. Nowe wycięte przeze mnie z dwóch warstw pianki: gęstej i sprężystej pianki na dole, oraz miękkiej gąbki na górze, mają wysokość 2,5cm, czyli o 0,5cm więcej od oryginalnych poduszek, różnica ta jednak szybko się zniweluje, a nie powoduje odkształcenia samej kieszeni na poduszkę.
strona 1 strona 2 strona następna
Prawa autorskie artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2014
POEZJA 2013
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA

FILMY
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKIE

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2015 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com