autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
powrót do pierwszej strony poradnika  poradnik górołaza / porada 14: Pasek transportowy do statywu fotograficznego            publikacja: 04.05.2013 Pobierz opis jako PDF (Zip)
 udostępnij: 

Piękna wiosenna pogoda, natura budzi się po zimowym odrętwieniu nadrabiając miesiące stagnacji eksplozją świeżych kolorów – nowym życiem... to idealny czas by ruszyć w plener z naszym aparatem fotograficznym, oraz oczywiście statywem. Zazwyczaj ten ostatni transportowy jest w futerale, zaopatrzonym w pasek naramienny. To wygodna i bezpieczna forma transportu, ale ma ona swa istotną wadę... za każdym razem gdy wyjmujemy statyw, potem znów musimy wciskać go do pokrowca, zapinać zamek, zakładać i dopiero ruszać dalej... można oczywiście statywu nie chować i nieść go w rękach, tylko czy to na dłuższą metę jest rozwiązanie komfortowe? Pół biedy gdy fotografujemy w plenerze gdzie tylko z takim zamiarem się wybraliśmy, nie sprawia to też kłopotu gdy czatujemy w jednym, ewentualnie kilku miejscach przez długie godziny na dany obiekt, lecz jeśli przemieszczamy się w terenie, tudzież w górach, gdy mamy do przejścia trasę z punktu do punktu, gdy czas ma znacznie, a warunki wymagają jednak użyciu statywu dla poprawności zdjęć, nieustanne wachlowanie zamkiem wyciąganie, to wciskanie statywu do pokrowca można być doprawdy irytujące...

Właśnie na kanwie poszukiwania rozwiązania tego problemu powstał poniższy pomysł paska transportowego dla statywu, który umożliwia jego przenoszenie na ramieniu, bez potrzeby każdorazowego chowania statywu w futerale, a co ważne w żaden sposób nie wpływającego na proces jego rozkładania, pasek którego zadaniem jest umożliwianie szybkie rozłożenie, złożenie i wygodne przetransportowanie statywu bez konieczności wciskania w futerał. Jego wykonanie jest bardzo proste i nie zajmie więcej niż godzinę, a co ważne koszty wynoszą zaledwie kilkanaście złotych. 
Materiały i koszty...
Poniższa tabela zawiera zestawienie potrzebnych do wykonania projektu materiałów, oczywiście ostateczne ich zestawienie uzależnione jest od rozmiarów statywu (długość taśm) po złożeniu, oraz od zastosowanych rozwiązań (każdy projekt można dostosować zawsze do własnych potrzeb i pomysłów). 
ZESTAWIENIE MATERIAŁÓW:
l.p. MATERIAŁY: ILOŚĆ: PRZYBLIŻONA CENA:
1 Taśma plecakowa / szerokość od 2 do 2,5cm 2m 2x1,5zł
2 Klamra z zatrzaskiem plecakowa z regulacją dla taśmy od 2 do 2,5cm 1 sztuka 2,5zł
3 Klamry przesuwne z regulacją dla taśmy od 2 do 2,5cm 2 sztuki 2 x 1zł
4 Sprzączka metalowa, bądź kółko do kluczy (średnica 2 – 2,5cm) 1 sztuka 1 x 0,50zł
5 Gumka z dętki rowerowej / bądź gumko-sznurek* (wówczas plus stoper odzieżowy) 1 sztuka ---
6 Igła /  nici  / nożyczki --- ---
SUMA: 8,00 zł
*w punkcie piątym co szerzej opisano poniżej (KORK III) zamiast gumki można użyć gumko-sznurka stosowanego w plecakach, oraz kurtkach, koszt metra to około 3,5zł, na potrzeby projektu nie będzie potrzeba więcej niż 0,5m, jednak w przypadku zdecydowania się na to rozwiązanie trzeba dodatkowo zakupić stoper odzieżowy (używany np. do regulacji obwodu kurtek) co oznacza że koszt projektu może zmienić się o około 3 – 3,5zł.
 Krok I
Prace rozpoczynamy od ustalenia długości głównego paska nośnego. Jest ona uzależniona od długości samego statywu po złożeniu, oraz od naszego wzrostu, oczywiście pasek wykonujemy dłuższy biorąc poprawkę na dodatkowe warstwy odzieży, oraz dodatkowo na wykonanie dwóch pętli mocujących do nóg statywu.

W tym celu na jeden koniec paska zakładamy klamrę przesuwną i wykonujemy pętle na nodze statywu tuż pod głowicą. Zaciskamy klamrę, pamiętając o właściwym przeplocie taśmy by się zablokowała, oraz o kilkucentymetrowym zapasie zwisającej poza klamrą taśmy. Następnie przekładamy pas przez ramię, tak by głowica i założona klamra znajdowały się po stronie pleców. Przytrzymując w niepełnym pionie statyw na odpowiadającej nam wysokości, przykładamy drugi – wolny koniec taśmy do drugiego segmentu nóżki (poniżej tego na którym założyliśmy pierwszą klamrę) którą należy lekko wysunąć i zablokować. W ten sposób mamy ustaloną zasadniczą długość potrzebnego pasa.
Taśmę przeplatamy przez jedną z nóg statywu, tuż poniżej głowicy
Na taśmę zakładamy klamrę i w odpowiedni sposób przeplatamy tak by taśma się z niej nie wysuwała
Do tej długości dodajemy następnie kolejne 10cm potrzebne na założenie drugiej klamry na nóżce, oraz dodatkowe 30 – 50cm które będę stanowiły rezerwę długości, regulowaną przez klamrę o czym w kroku drugim. W moim przypadku była to długość łączna 160cm.
 Krok II
Pasek przecinamy mniej więcej w długość 3/5 na pół, a następnie zgrzewamy końce (na przykład zapaliczką, co zapobiegnie ich strzępieniu), po czym zakładamy klamrę z regulacją i zatrzaskiem. Luźne końce przeplatamy przez klamrę w taki sposób by się one nie przesuwały samoistnie, jeden z końców (patrz zdjęcia) zszywamy. Po wykonaniu opisanych czynności na drugim wolnym końcu zakładamy ostatnią klamrę – zaciskową, z regulacją – taką samą jak w kroku pierwszym.
Wykonujemy w tym celu identyczną jak wcześniej pętle, którą mocujemy na lekko wysuniętym i zablokowanym, drugim segmencie tej samej nogi, na której założyliśmy pierwszą z klamer (poniżej głowicy).
Podobnie jak w kroku pierwszym na wolny koniec taśmy nakładamy drugą z klamer zaciskowych i przeplatamy przez tą samą nogę statywu co pierwszą z klamer, wykonując tą czynność poniżej pierwszego jej segmentu na lekko wysuniętym i zablokowanym drugim segmencie...
 Krok III 
Zasadniczo mamy już za sobą etap wykonania paska nośnego, w ostatnim kroku pozostało nam wykonanie krótkiego paska mocowanego na główny pas nośny. Pasek ten będzie odpowiedzialny za kluczową funkcję – blokowanie nóżek statywu, bez niego po podniesieniu na pasku, statyw będzie się on samoistnie rozsuwał...

Z pozostałego fragmentu taśmy odcinamy około 26cm odcinek (pamiętajmy o zgrzaniu brzegów za każdym razem gdy przecinamy taśmę), jeden z końców zaginamy wykonując szlufkę o szerokości dopasowanej do szerokości taśmy z małym luzem (czyli około 2,5 – 3cm) i zszywamy. Podobnie postępujemy z drugiej strony z tą różnicą że nie pozostawiamy tak dużego prześwitu. Przed zszyciem umieszczamy w powstałej pętli (szlufce) metalową sprzączkę, lub kółko do kluczy, po czym zszywamy. Wymieniony luz powinien być tak aby sprzączka, czy kółko, mogło swobodnie się poruszać na taśmie.
Na jeden z końców krótkiego paska wykonujemy szlufkę o otworze odpowiednim dla szerokości używanej taśmy
Drugi koniec zszywamy na kółku od kluczy, bądź sprzączce tak by mogła się ona swobodnie poruszać
Tak wykonany pasek zakładamy na pas nośny. W tym celu musimy na moment zdjąć z końca pasa nośnego mocowaną na drugim segmencie nóżki statywu klamrę, po czym przeplatamy przez szlufkę krótkiego właśnie wykonanego paska i ponownie zakładamy klamrę. W ostatniej czynności na metalową sprzączkę, lub kółko od kluczy zakładamy za pomocą prostego węzła gumkę.
Na końcu krótkiego paska wyposażonego w sprzączkę, zakładamy za pomocą prostego węzła blokującego gumkę z dętki rowerowej...
Powyższy pasek z gumką będzie służył do szybkiego blokowania jednym ruchem nóżek statywu, co jak już pisałem pozwoli bezpiecznie i wygodnie go przenosić. Oczywiście można zrezygnować z wymienionego paska, stosując gumkę która po zdjęciu schowamy w kieszeni, lecz w ten sposób łatwo ją zgubić, jest to również mniej komfortowe.
Tak wykonany krótki pasek z gumką, nakładany jednym ruchem na nóżki statywu będzie zapobiegał ich rozsunięciu po jego podniesieniu,
a jego połączenie z głównym paskiem naramiennym zapobiegnie jego zagubieniu...
Zamiast paska, oraz gumki opisanego wyżej, można użyć gumko-sznurka i stopera odzieżowego, który zaciągany na nóżkach będzie spełniał taką samą funkcję, można go w dowolny sposób połączyć z pasem nośnym, to z którego z możliwych rozwiązań skorzystamy zależy wyłącznie od naszego wyboru, oraz dostępnych materiałów, każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, gumko-sznurek na pewno będzie trwalszy od gumki z dętki, jednak też będzie miał on znacznie mniejszą siłę ścisku co może powodować lekki luz i brzęczenie nóżek, gumka natomiast może pęknąć, lecz można ją łatwo wymienić na nową, a nóżki statywu będą znacznie lepiej blokowane.
Zamiast wykonywać krótki pasek, zakończony gumką z dętki, zastosować można dowolne inne rozwiązanie, na przykład gumko-sznurek i stoper odzieżowy Widok na gotowy krótki pasek z gumką do blokady nóżek statywu, połączony z połową paska transportowego (pasek został rozpięty na klamrze głównej opisanej w KROKU II)
Efekt finalny pracy – gotowy pasek transportowy dla statywu fotograficznego Odpowiednie dobranie długości taśmy, oraz jej luźne połączanie z
nogą statywu pozwala na bezproblemowe jego otwarcie bez
konieczności zdejmowania, czy regulowania paska...
ALBUM - zdjęcia z kolejnych etapów wykonania projektu / gotowy pasek transportowy 
*    *    *
Zaprezentowane rozwiązanie jak zawsze w niniejszym poradniku ma na celu zainspirowanie, wskazanie jednego z możliwych kierunków rozwiązania danego problemu, a od Państwa zależy ostateczna forma jego wykonania. Każdy z projektów można rozwinąć i wzbogacić wedle własnych potrzeb, lub pomysłu.
Zdjęcia i tekst: Sebastian Nikiel 04.05.2013
w artykule wykorzystano zdjęcia wykonane aparatami: Fujifilm Finepix Hs20 EXR
Prawa autorskie Pobierz opis jako PDF (Zip)  UDOSTĘPNIJ:
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2014
POEZJA 2013
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA

FILMY
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKIE

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2015 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com