autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
 poradnik górołaza / porada 13: Osłona ekranu LCD aparatu fotograficznego                     publikacja: 12.05.2012 artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)
 udostępnij: 

Piękna słoneczna pogoda, jest ciepło, natura swymi barwami i obietnicą wytchnienia zaprasza nas na spacer... zakładamy więc na szyję aparat i wyruszamy w plener. Żar leje się z nieba, pocimy się, a pot zalewa ekran LCD aparatu spoczywającego przecież na naszych piersiach...

Bądź sytuacja odwrotna, jesienny, bądź zimowy, słoneczny dzień. Mamy na sobie kurtkę, lub bluzę z zamkiem... dla naszego aparatu oznacza to wystawienie ekranu LCD na nieustanne tarcie o zamek, co z czasem musi się przełożyć na jego porysowanie. W obu przypadkach niedogodności te mają walny wpływ na jakość naszych zdjęć, komfortu użytkowania aparatu, a nawet żywotności ekranu LCD.

Owszem można oczywiście przecież za każdym razem chować aparat w torbie, tylko czy aby o to chodzi? Ile czasu w sumie stracimy nieustannie to wyciągając, to chowając aparat, ile razy trzeba będzie się zatrzymać, oraz ile "żywych" tematów w tym czasie zdoła nam umknąć... ciągłe wachlowanie przy torbie może być szczególnie irytujące podczas użytkowania aparatu w górach , w sposób dynamiczny, gdzie przecież prócz wykonania zdjęć mamy do przejścia jeszcze określony fragment trasy.

I o ile w przypadku niebezpieczeństwa tarcia o zamek odzieży można zastosować dostępne w sprzedaży osłony na ekran z tworzyw, czy szkła optycznego (bądź folię ochronną, której jakość jednak najczęściej pozostawia wiele do życzenia) to nie zapobiegnie to zalewaniu panelu potem...

Szukając więc rozwiązania tego problemu, poirytowany własnymi doświadczeniami w tej mierze, zaprojektowałem i wykonałem osłonę, która chroni nasz ekran i cały tylni panel aparatu przed wilgocią, a równocześnie może pozostawać przez cały czas założoną na aparat, w bardzo nieznaczny tylko sposób wpływając na czas wykonania zdjęcia, gdyż została ona tak zaprojektowana iż możliwe jest jej zdjęcie jedną ręką w krótkim czasie.
Pracę jak zawsze zaczynamy od zebrania potrzebnych materiałów do wykonania projektu:
DANE O ILOŚCI MATERIAŁÓW DLA APARATU FUJIFILM Hs20 EXR:
l.p. MATERIAŁY: ILOŚĆ: PRZYBLIŻONA CENA:
1 ortalion prostokąt 8,5xm x 13,5cm
ok. 0,50zł
2 miękka tkanina (np. polar) prostokąt 8,5xm x 13,5cm ok. 1zł
3 taśma plecakowa z PCV szerokość 3,5cm - 5,5cm ok. 35gr /
(6zł metr)
4 taśma plecakowa z PCV szerokość 4,8cm - 5cm ok. 35gr /
(6zł metr)
5 taśma plecakowa z PCV
bądź lamówka
dla taśmy plecakowej:
szerokość min.2cm długość - 
50cm (z zapasem)
ok. 1zł /
(2zł metr)
dla lamówki: szerokość min.2 cm
44 cm
ok. 3,80zł /
(8zł metr)
6 gumko-sznurek około 10cm ok.1zł /
(10zł metr)
7 obwoluta na dokumenty z tworzywa sztucznego prostokąt 7,5xm x 12,5cm ok.1zł /
cała obwoluta
SUMA: 9,00 zł
Kliknij na zdjęciu aby powiększyć
 Krok I - przygotowanie szablonu projektu
Krok pierwszy rozpoczynamy od dopasowania wymiarów projektu do rozmiarów wynikających z posiadanego przez nas aparatu fotograficznego. Niniejszy projekt został bowiem dostosowany do wymiarów aparatu FujiFilm Finepix Hs20 EXR. Ważnymi wymiarami jest tutaj wymiar panelu tylnego, szczególnie ekranu LCD, oraz umiejscowienie pasków, z których jeden będzie sięgał za lampę błyskową, a drugi będzie właściwym mocowaniem dla gotowej osłony przykręcanej wraz z stopką do statywu w miejscu gwintu na spodzie aparatu.

Dysponując właściwymi wymiarami wykonujemy projekt na kartce papieru, już w skali. Następnie wycinamy go tak aby stworzyć szablon, który następnie prowizorycznie przymierzamy na aparat dzięki czemu unikniemy potem ewentualnych błędów i niespodzianek.

Tutaj ważna uwaga, aby w ogóle tego typu osłona mogła działać, nasz aparat musi mieć zbliżoną budowę korpusu do wspomnianego FujiFilm Hs20, w przeciwnym razie będziemy zmuszeni do głębszej modyfikacji projektu i znalezienia rozwiązania które pozwoliłoby nam na połączenie osłony z przodem aparatu w taki sposób aby jej zdejmowanie było szybkie i niekłopotliwe.
 Krok II - wycięcie poszczególnych elementów osłony
Dysponując już dostosowanym do naszych potrzeb papierowym szablonem przystępujemy do wycięcia poszczególnych elementów osłony z zebranych wcześniej materiałów.

W pierwszej kolejności wycinamy elementy samej osłony z dwóch rodzajów tkanin: wodoodpornego ortalionu (bądź  innego materiału o zbliżonych właściwościach), oraz z miękkiej tkaniny która będzie miała kontakt z ekranem LCD (np. polar). Tutaj ważna uwaga! Rozrysowując elementy na tkaninach pamiętajmy o dodaniu do ostatecznego wymiaru prostokąta po minimum 0,5cm marginesu, który zostanie przeszyty i założony aby uniemożliwić prucie się tkanin.

Następnie wycinamy trzeci element osłony - wkładkę z tworzywa sztucznego, którą umieścimy przed zszyciem wyciętych z tkanin prostokątów pomiędzy nimi. Ma ona za zadanie usztywnienie konstrukcji, oraz przede wszystkim ma ona być barierą dla potu, który w przeciwnym przypadku mógłby się przedostać poprzez tkaniny na ekran LCD co oznaczałoby jej całkowitą bezskuteczność. Wkładkę z tworzywa możemy wykonać z dowolnego materiału, jedyny warunek aby było on cienki, oraz elastyczny. Sam użyłem do tego, łatwo dostępnej obwoluty na dokumenty. Prostokąt z tworzywa musi mieć wymiary zgodne z szablonem, bez marginesu, o który powęszyliśmy elementy z tkaniny.

Na tym etapie wycinania poszczególnych elementów projektu głównej części osłony, przycinamy z taśmy namiotowej dwa paski: jeden łączący osłonę z śrubą wkręcana w gwint w spodzie aparatu, oraz drugi który posłuży za elementy łączący z lampą błyskową, który na późniejszym etapie zostanie ostatecznie wyposażony w elastyczny sznurek. Podobnie jak w przypadku elementów z tkanin, należy pamiętać o dodaniu do wymiaru paska dodatkowego 1cm długości, który posłuży do połączenia - zszycia ich z właściwą osłoną.

W ostatnim kroku wycinania elementów, przycinamy na odpowiednią długość lamówkę, bądź wąską taśmę namiotową, która posłuży nam do wykończenia - obszycia krawędzi głównego elementy osłony. Tutaj uwaga! Jeśli użyjemy lamówki z tkaniny, można rozważyć obszycie w jednym kawałku całości, jednak w przypadku użycia taśmy namiotowej prostsze będzie docięcie czterech osobnych fragmentów, po jednym dla każdego boku. Należy również pamiętać o każdorazowym przypaleniu krawędzi taśmy namiotowej po jej ucięciu, co zapobiega jej strzępieniu. Lamówkę, bądź taśmę, następnie składamy wzdłuż na pół, oraz zaprasowujemy.
 Krok III - zszycie zasadniczych elementów osłony
Na tym etapie przystępujemy do zszycia wszystkich elementów zasadniczych osłony. Można to wykonać ręcznie, lub maszynowo. Szycie wykonujemy według kolejności:
  1. Jako pierwsze zszywamy ze sobą, pamiętając o nieprzekraczaniu dodanego 0,5 centymetrowego marginesu prostokątów z tkanin. Uwaga! Należy pozostawić jeden bok niezaszyty, gdyż poprzez to miejsce wsuniemy prostokąt z tworzywa, pomiędzy dwie warstwy materiału.
  1. Wsuwamy prostokąt z tworzywa, a następnie ostatecznie zszywamy warstwy. Warto tutaj przeszyć całość dwukrotnie, ściegiem endlującym, co dodatkowo (jeśli szyjemy za pomocą maszyny do szycia) wzmocni brzegi tkanin, przeciwdziałając pruciu.
Kliknij na zdjęciu aby powiększyć
 Krok IV - wykończenie osłony
Z przygotowanej wcześniej czarnej lamówki, bądź cienkiej taśmy plecakowej (sam wykonałem ten krok właśnie z zastosowaniem taśmy plecakowej, z braku lamówki) przystępujemy do obszycia brzegów już zszytych elementów osłony.

Jeśli wykorzystamy taśmę plecakową, pamiętajmy że ich łączna grubość może okazać się za dużym wyzwaniem dla naszej domowej maszyny, co w praktyce oznaczać będzie wymóg zszycia tych elementów ręcznie. Jednak nie jest to czynność nazbyt pracochłonna, mi zajęła ona niecałą godzinę dla całego elementu. Kolejną ważną sprawą jest poprawne, równe, zagięcie - lamówki, czy taśmy, przed przystąpieniem do szycia, co znacznie ułatwi nam dalszą pracę.
Kliknij na zdjęciu aby powiększyć
 Krok V - wykonanie pozostałych elementów (taśm mocujących osłonę do korpusu aparatu)
Mając już gotowy element główny osłony, przykładamy go ponownie do aparatu, wraz z paskami z taśmy plecakowej, które mają posłużyć za mocowanie. Dokonujemy ostatecznego dopasowania miejsca przyszycia pasków, zaznaczając te miejsca na osłonie. Uwaga! Pasy przyszywamy po stornie tkaniny zewnętrznej - ortalionu, dzięki czemu naciągane paski nie będą deformować samej osłony.

Po przymiarce przystępujemy do przyszycia pasów. Czynność tą znów biorąc pod uwagę ilość warstw, oraz ich grubość najłatwiej wykonać ręcznie. 

Kliknij na zdjęciu aby powiększyć
 Krok VI - wykonanie elastycznego uszka dla taśmy mocującej osłonę
Na tym etapie pozostały nam do wykonania już tylko dwie czynności, z których pierwsza to wykonanie właściwego mocowania dla górnej taśmy, łączącej osłonę z korpusem aparatu. Proponuję tutaj użyć gumo-sznurka, który stosowany jest często w pleckach, jednak to czy ostatecznie i jakiej grubości go wykorzystamy zależy od specyfiki naszego aparatu. Należy bowiem tutaj wziąć pod uwagę jakiej wielkości jest prześwit pomiędzy lampą błyskową, a obiektywem. Jeśli dobierzemy zbyt gruby sznurek, nie zdoła on wsunąć się pod lampę, co skutkować będzie zsuwaniem osłony.

Element ten wykonujemy z kawałka taśmy plecakowej, oraz gumko-sznurka, którego długość musi być tak dobrana aby nie był on ani za krótki (co nazbyt by naprężało osłonę deformując ją) ani zbyt długi (co oznaczałoby iż nie spełniałby on w ogóle swego zadania). By dobrać właściwa jego długość podobnie jak na wcześniejszych etapach całość przykładamy do aparatu, następnie z zapasem po 1cm z każdego z końców linki dobieramy ją tak aby naciąg był dość sztywny, lecz nie przesadzony, łatwo możemy to określić po zachowaniu osłony, długość powinna być taka aby osłona ładnie opięła ekran, ale nie była zdeformowana.

Mając dociętą linkę, przycinamy z wąskiej taśmy plecakowej (szerokości od 1,5 - 2cm) mały fragment o długości takiej samej jak szerokość taśmy która będzie łączyć go z lampą. Następnie ręcznie przyszywamy linkę, wsuwając ją na uwzględnioną głębokość 1cm.

Po wykonaniu elementu, obracamy go stroną z widoczną linką do taśmy łączącej z lampą, ustawiamy na brzegu, tak aby linia obu kawałków była równa, i ponownie zszywamy całość.

 Krok VII - wykonanie otworu w taśmie umożliwiającego połączenie osłony z korpusem aparatu
Pozostała nam już tylko jedna czynność do wykonania - otwór dla śruby stopki statywu w dolnej taśmie osłony. Najlepiej, podobnie jak w każdym innym przypadku przed wykonaniem otworu ponownie założyć osłonę na aparat i empirycznie dokonać zaznaczenia jego położenia, po czym za pomocą nożyczek wycinamy otwór w taśmie. Kolejną czynnością jest jego opalenie - co zapobiega snuciu się taśmy, oraz dodatkowe obszycie. Czynność ta kończy pracę nad osłoną dla LCD naszego aparatu.
Kliknij na zdjęciu aby powiększyć
*    *    *
Zaprezentowane rozwiązanie jak zawsze w niniejszym poradniku ma na celu zainspirowanie, wskazanie jednego z możliwych kierunków rozwiązania danego problemu, a o Państwa zależy ostateczna forma jego  wykonania. Każdy z projektów można rozwinąć i wzbogacić wedle własnych potrzeb, lub pomysłu.
Zdjęcia i tekst: Sebastian Nikiel 12.05.2012.
w artykule wykorzystano zdjęcia wykonane aparatami: Fujifilm Finepix Hs20 EXR / (aparat wbudowany w smartfon) Nokia C.6.00
Jeśli zauważyliście w powyższym poradniku jakiś błąd, lub z czymś się Państwo nie zgadzacie, napiszcię do mnie.
Prawa autorskie artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)  UDOSTĘPNIJ:
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2014
POEZJA 2013
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA

FILMY
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKIE

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2015 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com