autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
 poradnik górołaza / porada 10: "Futerał na bidon"                                                            data publikacji: 25.09.2010 Pobierz opis jako PDF (Zip)
 udostępnij: 

Kolejna z porad Poradnika Górołaza – już 10. Porada jak wszystkie inne zgodna z duchem i założeniami całego działu, a więc wytwarzania we własnym zakresie, ogólnodostępnymi środkami, jakie większość z nas ma w domu, elementów sprzętu górskiego i jego drobnych akcesoriów. Elementów za które duże korporacje markowych firm, każą sobie słono płacić, gdy tymczasem realny koszt wytworzenia danego przedmiotu, szczególnie w skali przemysłowej wynosi ułamek końcowej ceny sklepowej. I tak działając w tym duchu zapraszam do wykonania we własnym zakresie pokrowca na bidon, dostosowanego do noszenia zarówno na pasku, czy też pasku na ramiennym (łatwego również do przytroczenia do plecaka). Całość, wraz z bidonem tworzy praktyczny zestaw, którego koszt zakupu w markowych sklepach może wynieść od 50 – 100zł.

Ważnym elementem w całkowitym koszcie tego projektu jest zakup samego bidona, którego oryginalne odpowiedniki są bardzo drogie. Dlatego i on został zakupiony za niską kwotę, w jednym z hipermarketów, za kwotę 5,5zł. Bidon pod względem użytkowym w niczym nie ustępuje drogim zamiennikom. Wykonując do zakupionego bidona, spasowany pokrowiec uzyskujemy w pełni funkcjonalny i w niczym nie ustępujący jego drogim odpowiednikom bidon z futerałem.
Futerał na bidon:
ZESTAWIENIE MATERIAŁÓW :
l.p. MATERIAŁ: ILOŚĆ: KOSZT:
01. Taśma transportowa PCV / szerokości 5 cm 100 cm 2 zł
02. Taśma transportowa PCV / szerokości 1,5 cm / 2 cm 200 cm 2 zł
03. Guma odzieżowa / szeroka / 5 cm 10 cm 0,20 zł
łączny przybliżony koszt: 4,20 zł

Pasek naramienny do futarału:
ZESTAWIENIE MATERIAŁÓW :
l.p. MATERIAŁ: ILOŚĆ: KOSZT:
01. Haczyki / klamry transportowe 2 sztuki 1 zł (0,50zł sztuka)
02. Klamra regulacyjna do paska / plastykowa / szer. 2 cm 1 sztuki 1 zł
03. Dwa oczka do paska naramiennego / metalowe lub plastykowe 2 sztuki 1 zł (0,50zł sztuka)
łączny przybliżony koszt: 3 zł

Futerał i pasek naramienny do bidonu:
ZESTAWIENIE MATERIAŁÓW :
01.
Igła do szycia*
02. Nici*
03. Zapalniczka

*można jeśli mamy do niej dostęp użyć maszyny do szycia co walnie przyspieszy czas wykonania futerału.

Krok 1
W pierwszej kolejności powinniśmy odwiedzić jeden z hipermarketów w naszej okolicy aby zakupić odpowiadający nam bidon. Jest to ważne gdyż do jego rozmiarów i formy należy dostosować wykonywany projekt futerału. Z oczywistych względów poszukujemy bidonu który będzie jak najwyższej jakości, oraz jak najtańszy, aby zachować właściwy – korzystny stosunek końcowej ceny do produktów markowych. Swój zakupiłem za kwotę 5,5 zł w hipermarkecie Cerfur, co w połączeniu z kosztami wykonania futerału i paska naramiennego daje łączny koszt 12,70 zł.

Mając już zakupiony bidon, oraz zgromadzone wymienione w tabelce powyżej materiały, przystępujemy do wykonania futerału. W pierwszym etapie mierzymy obwód bidonu, oraz wysokość od jego podstawy do około połowy wysokości pionowej.
Zestawienie materiałów potrzebnych do wykonania futerału i paska naramiennego
Krok 2
Postępując zgodnie z poniższym rzutem projektu dostosowujemy wymiary naszego projektu do rozmiarów bidonu. Następnie docinamy paski z szerokiej (5 cm) taśmy transportowej. Zaraz po docięciu, zapalniczką, zgrzewamy końcówki taśmy aby się nie snuły (Uwaga! Istnieje niebezpieczeństwo poparzenia). Docinamy paski: obejmujący bidon w poziomie, oraz środkowy w pionie. Tutaj dwie uwagi: pasek obejmujący bidon w poziomie powinien być krótszy od jego obwodu o około 2,5 – 3 cm, w miejsce to wszyjemy gumę, co pozwoli na łatwe zakładanie i zdejmowanie futerału. Druga uwaga dotyczy długości paska pionowego. Jego długość ma być tak dobrana aby w pełni przecinał się on na całej szerokości paskiem biegnącym poziomo. W miejscu tym bowiem paski zostaną zszyte razem.
Krok 3
W tym kroku wykonujemy dwie szlufki na pasek. Wykonujemy je z wąskiej taśmy transportowej, szerokości 2 cm. Odcinamy dwa kawałki o długości 12 cm. Końcowa szerokość szlufki powinna mieć nieco ponad 5cm, tak aby swobodnie weszła na pas bidona z szerokiej taśmy, z niewielkim luzem na sam pasek. Reszta z wymiaru dociętego paska służy za zakładkę, którą zszywamy ze sobą oba jej końce. Następnie rozprasowujemy szlufkę, nadając jej właściwą formę.

Krok 4
Mając wykonane szlufki, przystępujemy do wykonania głównego paska poziomego. W pierwszej kolejności na docięty pasek, nakładamy obie szlufki. Następnie do jednego z końców z zakładką 2 – 2,5 cm przyszywamy szeroką gumkę odzieżową. Zakładamy tak przygotowany pasek na bidon i dopasowujemy jego ostateczną szerokość wraz z gumką. Założony pasek z gumka powinien opinać ciasno bidon, dlatego od uzyskanego wymiaru obwodu bidona odejmujemy 1cm. Docinamy drugi koniec gumki, pamiętając o zakładce 2 – 2,5cm. Drugi koniec, podobnie jak to czyniliśmy z pierwszym zszywamy z gumką, uzyskując gotowy główny pas futerału.
Krok 5
Nakładamy gotowy pas poziomy na bidon. Do niego przykładamy przycięty wcześniej pas poziomy i za pomocą białej kredki zaznaczamy miejsca przecięcia pasów, należy je tak ustawić aby wypadały one idealnie w osi bidona! Zdejmujemy pas poziomy i wszystko razem zszywamy. Uwaga! Przed zszyciem drugiego końca paska poziomego z pionowym należy ustawić szlufki po dwóch stronach pasa poziomego, potem nie będzie już to możliwe. Przyszycie pasa poziomego kończy zasadniczy etap wykonania projektu futerału.
Krok 6
Mając już gotowy zasadniczy element futerału, przystępujemy do wykonania bocznych uszek dla klamer mocowania paska naramiennego. Nakładamy futerał na bidon. Po jego dokładnym ustawieniu na bidonie, tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na to aby poziomy pas znajdował się w osi bidonu, białą kredką zaznaczamy środek bocznej osi bidonu gdzie przyszyjemy uszka z taśmy. W kolejnym kroku przycinamy dwa krótkie paski z 2cm taśmy transportowej, o długości około 8cm. Jeden z końców paska składamy na pół, zakładając na niego ucho plastykowej (lub metalowej) klamry służącej do wpinania paska naramiennego. Taką zakładkę zszywamy, na stałe łącząc taśmę z klamrą. Drugi, wolny koniec paska przyszywamy w zaznaczonym miejscu, osi pionowej z boku bidona. To samo wykonujemy po drugiej stronie dla drugiego paska. To kończy prace nad futerałem.
Krok 7.
W ostatnim kroku pozostaje nam jedynie wykonie prostego paska naramiennego, możemy również oczywiście wykorzystać każdy inny – gotowy, jeśli takowy posiadamy. Jeśli nie wykonujemy go sami. W pierwszej czynności, na jeden z końców 2cm taśmy transportowej nakładamy oczka dla klamer mocujących pasek do bidona. Podobnie jak w kroku 6, zszywamy je, trwale łącząc go z oczkiem. Następnie zakładamy na pasek drugie z oczek, a dalej nawlekamy klamrę regulująca długość paska. Przewlekamy pasek przez klamrę, tworząc pętle. Następnie na wolnym końcu wykonujemy niewielką zakładkę, która pogrubiając pasek, uniemożliwiając jego wysunięcie z klamry.
*    *    *
Zaprezentowane rozwiązanie jak zawsze w niniejszym poradniku ma na celu zainspirowanie, wskazanie jednego z możliwych kierunków rozwiązania danego problemu, a od Państwa zależy ostateczna forma jego  wykonania. Każdy z projektów można rozwinąć i wzbogacić wedle własnych potrzeb, lub pomysłu. 
Jeśli zauważyliście w powyższym poradniku jakiś błąd, lub z czymś się Państwo nie zgadzacie, napiszcię do mnie.
Prawa autorskie Pobierz opis jako PDF (Zip)  UDOSTĘPNIJ:
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2014
POEZJA 2013
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA

FILMY
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKIE

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2015 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com