autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
 strona: 1 / 2   poradnik górołaza / porada 1: „Pokrowiec dla aparatu SONY H2”                                             data publikacji: 20.03.2010
 udostępnij: 
strona 1 strona 2 strona następna
Poradnik dla wszystkich kochających góry, pragnących je eksplorować, a mających skromniejsze możliwości finansowe. Poradnik dla wszystkich tych, którzy są podobnie jak ja zirytowani często irracjonalnymi i absurdalnymi  cenami drobnego sprzętu górskiego. Osłona na raki, kawałek gumy z odlewu, kilkanaście do kilkudziesięciu złotych,  futerał na raki - kilkadziesiąt złotych, paski do raków - od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, futerał bryzgo i śniego odporny na aparat, od kilkudziesięciu złotych wzwyż, końcówki do kijków - nie dostępne praktycznie w ogóle, co skazuje nas na zakup nowych kijków, chyba że akurat posiadamy kijki za kilkaset złotych, wówczas zdarza się że można nabyć takie końcówki u producenta za kilkadziesiąt złotych...itd i itd. Czemu? Czemu kawałek gumy, plastiku, czy metalu, produkowany w ilościach przemysłowych przez dużych korporacyjnych producentów są tak absurdalnie drogie? Odpowiedź znamy chyba wszyscy. Właśnie dlatego stworzyłem niniejszy dział, w którym proponuję kilka własnych alternatywnych rozwiązań dla niektórychelementów wyposażenia.

Poradnik otwiera propozycja wykonania we własnym zakresie futerału odpornego na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, warunków które często uniemożliwiają nam wykonanie zdjęć, bez narażenia sprzętu na uszkodzenie. Niniejsze rozwiązanie dotyczy aparatu SONY H2 CYBER SCHOT, na którym z powodzeniem pracuję od czterech lat i wykonałem w różnych warunkach ponad 11 000 zdjęć. Myśląc o wykorzystaniu mojego pomysłu, należy pamiętać o dopasowaniu jego (rozmiarów) do posiadanego aparatu.

Cześć Pierwsza - POKROWIEC WODO/ ŚNIEGO ODPORNY DLA APARATU SONY CYBER SHOT H2
Futerał przeznaczony do ochrony aparatu przed zgubnym oddziaływaniem wody i śniegu na elektronikę naszego sprzętu. Futerał ma za zadanie umożliwić wykonanie zdjęć w trudnych warunkach, podczas mżawki, opadów śniegu, lekkiego deszczu. Często przecież właśnie wówczas pozornie niekorzystna aura tworzy niezwykłe spektakle przyrodnicze, unoszące się nad lasem chmury, snujące się białą wstęga pomiędzy drzewami, mgła (której często niestety towarzyszy mżawka), gdy chcielibyśmy udokumentować nasz pobyt w jakimś miejscu i inne podobne ważne dla Nas sytuacje. Są to chwile które narażają na uszkodzenie, a nawet zniszczenie nasz sprzęt, o czym chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać...stąd ten pomysł.

Istnieją markowe podobne akcesoria, do większości modeli aparatów, jednak są to akcesoria niebotycznie drogie, w stosunku do ich faktycznych kosztów wykonania. Kiedyś w jednej z książek znanego fotografa - Scota Kelbye'go, natknąłem się na jego rozwiązanie tego samego kłopotu, on i wielu innych fotografów, stosował gruby worek na śmieci, z wyciętym otworem na obiektyw. Sam przez pewien czas używałem podobnego rozwiązania, awaryjnie używam go do dziś(worek można zastąpić tym co mamy pod ręką, reklamówką itd.), jednak rozwiązanie takie ma jedną podstawową wadę, ano takie że worek na wietrze zachowuje się jak żagiel i nie dość że rusza całym statywem, co powoduje poruszenie zdjęć przy dłuższej ekspozycji, to naraża aparat na wywrotkę wraz ze statywem,  doprawdy trudno nad nim zapanować. Te doświadczenia doprowadziły mnie do proponowanego poniżej prostego rozwiązania tego problemu.


Opis ogólny i przeznaczenie:
Proponuję wykonanie zewnętrznego futerału przeciw bryzg-owego, przeciw śnieżnego, chroniącego przed mżawką. Poniższy opis dotyczy futerału dostosowanego do aparatu SONY H2 Cyber Schot, należy pamiętać aby odpowiednio zmodyfikować rozmiary własnego projektu, w zależności od modelu jaki ma chronić. Futerał składa się z trzech warstw, z których dwie to warstwy materiału, jedna to warstwa tworzywa (właściwa ochrona przed wilgocią). Warstwa zewnętrzna to materiał, następnie znajduje się warstwa wewnętrzna z tworzywa sztucznego i znów wewnętrzna warstwa materiału. Zastosowania trzech warstw miało za cel: pierwsza warstwa, z materiału tekstylnego, ma za zadanie ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi warstwę z tworzywa, oraz stanowić pierwszą chłonną warstwę dla wilgoci, ma ona za zadanie również stabilizację warstwy z tworzywa sztucznego. Druga warstwa, to warstwa z tworzywa sztucznego, stanowiącą właściwą barierę przed wilgocią. Jest ona wykonana z ogólnie dostępnych i tanich materiałów, takich jak: stare klisze RTG, sztywna obwoluta teczki biurowej, koszulka do dokumentów, ważna jest tylko jej sztywność, reszta jest kwestią inwencji. Trzecia warstwa wewnętrzna, wykonana również z materiału tekstylnego, stanowi kolejną warstwę stabilizującą warstwę z tworzywa, ale przede wszystkim, tworzącą miękką wyściółkę dla aparatu. Zarówno kolor materiału, jego rodzaj, jak i użyte tworzywa są tylko i wyłącznie kwestią auto inwencji, niniejszy projekt wskazuje jedynie jedna z możliwości. Ważne jest jedynie to aby pamiętać o zastosowaniu takiego materiału, który charakteryzuje się grubym splotem, oraz dobrą odpornością mechaniczną.

Futerał dla aparatu Sony H2 Cyber Schot:
OPIS MATERIAŁÓW KONIECZNYCH DO WYKONANIA FUTERAŁU: PRZYBLIŻONA ILOŚĆ MATERIAŁÓW: PRZYPUSZCZALNY KOSZT MATERIAŁÓW:  
Tkanina o grubym splocie, o dobrej wytrzymałości mechanicznej 1 metr kwadratowy 6 - 9 zł
Koszulka biurowa A4 - gładka 1 sztuka 0,10 gr

Sztywne tworzywo, można użyć starych klisz RTG, okładki teczki biurowej, sztywnej koszulki na dokumenty

2 sztuki 3 zł
Około półtora metra, szerokiej mocnej taśmy klejącej - -
Sznurek, lub sznurówka - 90 cm 1 sztuka -
Około półtora metra, szerokiej mocnej taśmy klejącej - -
Zacisk krawiecki, ograniczający ruch sznurka 1 sztuka 2 zł
Igła + nici (w przypadku wykonania ręcznego) - -
Łączny koszt: 11,10 zł / 14,10 zł

UOGÓLNIONY PLAN WYKONANIA:
  1. Pomiar aparatu, jego grubości wysokości, szerokości i długości, oraz średnicy obiektywu i jego umiejscowienia w korpusie aparatu.
  2. Szkic projektu oparty na podobnej zasadzie jak zaprezentowany poniżej na fotografii:

strona 1 strona 2 strona następna
Prawa autorskie UDOSTĘPNIJ:
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2014
POEZJA 2013
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA

FILMY
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKIE

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2015 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com