autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
Beskid Mały  /  strona: 1 / 2 opis do pobrania jako PDF powrót do strony głównej kategorii
Trasa:
Międzybrodzie Żywieckie (przystanek Międzybrodzie Żywieckie I / skrzyżowanie obok kościoła) 340m n.p.m. Potok Głęboki 396m n.p.m. – Las Czarnoci 567m n.p.m. – Stok pod Kościelcem – Skrzyżowanie szlaków pod Kościelcem 711m n.p.m. - Kościelec 736m n.p.m. – Jaworzyna 864m n.p.m. – Przełęcz Cisowa 805m n.p.m. - Wielka Cisowa Grapa 853m n.p.m. – Przełęcz Przysłop Cisowy 795m n.p.m. - Przełęcz Isepnicka 698m n.p.m. - Kiczera 831m n.p.m. - Żar 761m n.p.m. - Międzybrodzie Żywieckie pętla PKS (pętla Żar) 495m n.p.m.
szlaki:

strona 1 strona 2 strona następna
Kraj / pasmo:  Beskid Mały

Cel:
  • Stok pod Kościelcem (punkt widokowy)
  • Jaworzyna 864m n.p.m.
  • Kiczera 831m n.p.m.
  • Żar 761m n.p.m.
Dni: 1

Start: Międzybrodzie Żywieckie (przystanek Międzybrodzie Żywieckie I / skrzyżowanie obok kościoła)
Meta: pętla autobusowa / ostatni przystanek PKS w Międzybrodziu Żywieckim (przystanek Międzybrodzie Żywieckie III / pętla Żar)

Czasy przejść:

Międzybrodzie Żywieckie (przystanek Międzybrodzie Żywieckie I / skrzyżowanie obok kościoła) – Potok Głęboki – Las Czarnoci – Stok pod Kościelcem – Skrzyżowanie szlaków pod Kościelcem:  1 godzina 25 minut / szlaki: 
Skrzyżowanie szlaków pod Kościelcem - Kościelec – Jaworzyna – Przełęcz Cisowa - Wielka Cisowa Grapa – Przełęcz Przysłop Cisowy: 1 godzina 30 minut / szlak: 
Przełęcz Przysłop Cisowy - Przełęcz Isepnicka - Kiczera: 45 minut / szlak: 
Kiczera – Żar: 35 minut / szlak: 
Żar – Międzybrodzie Żywieckie pętla PKS (pętla Żar) - 45 minut* / szlak: 
ze szczytu Żaru istnieje opcja zejścia szlakiem czarny, bądź zjechania kolejka terenowo-linową, wówczas czas dojścia czarnym szlakiem z dolnej stacji kolejki wynosi 45 minut.

Łączne czasy przejść:
  • 5 godzin - wariant z zejściem pieszym z Żaru
  • 4 godziny 15 minut - wariant ze zjazdem kolejką ze szczytu Żaru
Dystans łączny:
  • około 14,5km (wariant z pieszym zejściem z Żaru / wariant z zjazdem kolejką - 12km)

Opis i charakterystyka tasy:

Naszą wycieczkę rozpoczynamy od dotarcia na przystanek PKS / MZK (linie miejskie miasta Żywiec) przy skrzyżowaniu obok kościoła w Międzybrodziu Żywieckim. Na niektórych mapach, oraz rozkładach PKS przystanek ten nosi nazwę Międzybrodzie Żywieckie I.

Opisywana trasa, należy do umożliwiających wybranie zamiast publicznego środka transportu, własny samochód, gdyż szlaki którymi będziemy podążać zataczając prawie pełną pętlę. Prawie, gdyż zejdziemy 3,2 km powyżej wymienionego miejsca startu, na ostatnim przystanku PKS - przystanek Międzybrodzie Żywieckie III, lub inaczej „pętla Żar”. Zważając na fakt że w rejonie startu, czyli przy skrzyżowaniu obok kościoła w Międzybrodziu Żywieckim nie ma parkingu, oraz że po przejściu trasy mamy już nieco mniej werwy i sił, zawsze lepiej zejść wprost do własnego pojazdu, niż musieć jeszcze dreptać mało atrakcyjnymi chodnikami, to zaś oznacza że najkorzystniej będzie podjechać wpierw na parking położony przy dolnej stacji kolejki linowo-terenowej ze szczytu Żaru, a następnie dotrzeć na wymienione skrzyżowanie – na miejsce właściwego startu.

Dzięki temu na mecie trafimy wprost na parking z naszym samochodem. Parking jest strzeżony i płatny, tutaj ważna uwaga, w okresie wakacyjnym, oraz w weekendy może on być mocno oblegany, na szczęście w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się i inne, cena za parking na dzień 30.07.2015 to 6zł, bez ograniczenia czasowego. Parking jest strzeżony do zamknięcia kolejki, która w lipcu czynna jest do godziny 20:00 (dokładne czasy otwarcia dla poszczególnych miesięcy należy zawsze sprawdzać na stronie kolejki linowo-terenowej Żar, link na końcu opracowania), nie musimy się jednak obawiać że jeśli nie zdążymy na zamknięcie nasze auto pozostanie „uwięzione”, jako że teren parkingu nie jest ogrodzony.


Parking w rejonie dolnej stacji kolejki terenowej z góry Żar w Międzybrodziu Żywieckim, tuż obok znajduje się lotnisko sportowe (zdjęcie po prawej) foto: Monika Trzebeńska
Sprawę dotarcia do skrzyżowania, obok kościoła w Międzybrodziu Żywieckim, ułatwia nam dodatkowo fakt że tuż przy parkingu kończą swoje kursy linie miejskie MZK Żywiec, na końcu opracowania zamieszczono link do strony rozkładu jazdy linii 17, dojeżdżającej w to miejsce. Jeśli jednak nie trafiliśmy na kurs MZK, będziemy zmuszeni zejść około kilometra na kolejny przystanek autobusów PKS „pętla Żar”.Parking w rejonie dolnej stacji kolejki terenowej z góry Żar w Międzybrodziu Żywieckim, tuż obok niego znajduje się ostatni przystanek linii miejskich miasta Żywiec, numer: 16 i 17, umożliwiające zjechanie do punktu startu – przystanek Międzybrodzie Żywieckie skrzyżowanie (obok kościoła).Jeśli nie udało nam się trafić na kurs wymienionych linii będziemy musieli zejść w dół za czarnymi znakami, do pętli PKS (zdjęcie po prawej).
Po dotarciu na właściwe miejsce startu, tudzież przystanek obok kościoła przy skrzyżowaniu w Międzybrodziu Żywieckim, przechodzimy szosę na drugą stronę i zakręcając w lewo podążamy wzdłuż drogi, kierując się na Czernichów. Kilkadziesiąt metrów dalej po prawej miniemy bar, wkrótce potem dotrzemy do mostu, tuż za nim przechodzimy na lewą stronę szosy w kierunku widocznego skrzyżowania. Stojąc na nim, zobaczymy dwie nitki asfaltowych dróg, łączące się z tą którą dotychczas szliśmy, mijamy pierwszą z nich, po czym zakręcamy w lewo w drugą, która będzie ostro wznosić się do góry. Na tym etapie towarzyszyć nam już będą żółte znaki, szlaku którym będziemy podążać przez nastopne półtorej godziny.


Punkt startu na żółty szlak – przystanek PKS / MZK Międzybrodzie Żywieckie skrzyżowanie
(za plecami mielibyśmy kościół). Po dotarciu w to miejsce musimy przekroczyć szosę,
a następnie zakręcić (patrz strzałka) w lewo.
Po kilkudziesięciu metrach po prawej miniemy bar serwujący pyszny kebab, oraz hamburgery,
z sałatkami wykonywanymi ze świeżych warzyw tuż przed podaniem,
po prawej widok w tarasu baru.Mijając bar, przechodzimy szosę na lewą stronę, chwilkę potem trafimy na most, a zaraz za nim na skrzyżowanie, w miejscu tym do drogi którą szliśmy dołączają po lewej dwie nitki szosy, mijamy pierwszą z nich (patrz środkowe zdjęcie) i udajemy się w drugą wznoszącą się do góry ulicę Isepnicką patrz zdjęcie po lewej) – foto Monika Trzebeńska
Szlak będzie nadal wiódł szosą, cały czas się wznosząc, prowadząc w kierunku cmentarza, oraz osiedla prywatnych domów po prawej. Kilkadziesiąt metrów wyżej, mijając cmentarz szosa zakręca w prawo, prosto zaś idzie wąska ścieżka – uwaga, my nadal podążamy szosą, zakręcając za nią w prawo. Po kilku minutach po lewej zobaczymy odbijającą w dolinę szutrową drogę, a u jej wylotu drzewo z drogowskazami. Będzie to Potok Głęboki 396m n.p.m., gdzie nareszcie opuszczamy asfalt zakręcając w lewo i wchodząc w dolinę za żółtymi znakami – jest to szlak w kierunku Oczkowa.


Ulica Isepnicka będzie piąć się do góry w kierunku widocznych prywatnych gospodarstw, po lewej miniemy cmentarz, na tym etapie otworzy się po prawej piękny widok na górę Żar – nasz ostatni punkt wycieczki. Fotografia po prawej - Monika Trzebeńska.


Mijając zabudowania, szosa zakręci w prawo, prowadząc pasem, chwilkę potem opuścimy wreszcie asfalt odbijając w lewo na szutrową drogę leśną, o czym poinformują nas również stosowane tablice.Wejście do Doliny Głębokiego Potoku, z miejsca tego pozostało nam do przejścia około 1 godziny 20 minut do Polany pod Kościelcem (na mapach określanej również jako Stok pod Kościelcem)
Następne kilkaset metrów wiodło będzie cały czas szutrową drogą leśną, intensywnie się wznoszącą, obok Głębokiego Potoku. Po drodze miniemy z prawej strony paśnik. Niedługo potem dotrzemy na śródleśne siodło, gdzie droga się rozwidla, jedna jej nitka nadal będzie wiodła na wprost, druga odbije w prawo, ostro pnąc się w górę i ją właśnie wybieramy. Czeka nas teraz kilkanaście minut mozolnego podejścia lasem, szlak zakręci w prawo, następnie po krótkiej prostce, w lewo, by wreszcie nieco złagodnieć. W miejscu tym po prawej, w przesiece leśnej otworzy się przed nami piękna panorama na Sołę, oraz gminę Czernichów i pobliskie wzniesienia Beskidu Małego.


Dolina Głębokiego Potoku – szlak w pierwszej części prowadzący cały czas wznoszącą się drogą leśną, po kilku minutach od wejścia do doliny, po prawej stronie miniemy paśnik,
chwilę potem dotrzemy do (widocznego w oddali na zdjęciu po prawej) rozwidlenia.


Dolina Głębokiego Potoku – na zdjęciu po lewej widać rozwidlenia, gdzie opuszczamy zasadniczy przebieg szutrowej srogi, odbijając w prawo pod górę.
Szlak w tym miejscu zakręci w lewo ostro wyrywając do góry... 


Po opuszczeniu Doliny Głębokiego Potoku i pokonaniu kilkunastu minutowego podejścia, ścieżka na chwilę złagodnieje, wyprowadzając nas na krawędź lasu, gdzie w przesiece otworzą
się piękne widoki na gminę Czernichów, rzekę Sołę, okoliczne szczyty Beskidu Małego, oraz na drugim planie Beskidu Śląskiego.
Chwilę później, po pokonaniu krótkiego, lekko się wznoszącego odcinka, czeka nas kolejne ostre podejście, które wyprowadzi nas w rejonie węzła szlaków – Las Czarnoci 567m n.p.m., tam nasz żółty szlak dołączy do szlaku niebieskiego, wiodącego z Czernichowa, następne kilkanaście minut oba szlaki będą podążać wspólnie, acz od tej chwili trzymamy się zasadniczo szlaku niebieskiego, prowadzącego przez Kościelec na Jaworzynę. Przed nami dalszy ciąg mozolnego podejścia, głównie lasem mieszanym. Po kilku minutach ścieżka wyprowadzi nas na polanę, będzie to „Stok pod Kościelcem” - wyjątkowo malownicze miejsce, sowicie nienagradzające nam nasz trud, rozległą panoramą. Na nasze oczy oczekiwać będzie widok na trzy beskidzkie pasma, patrząc od lewej na Beskid Mały, Żywiecki, oraz Śląski. W dole zaś zobaczymy tak charakterystyczną dla tegoż rejonu taflę Jeziora Żywieckiego, oraz ościenne gminy.


Od lewej: Las Czarnoci – miejsce skrzyżowania szlaków, gdzie nasz żółty dołącza do szlaku niebieskiego, wiodącego z Czupla przez Czernichów na Przełęcz Przysłop Cisowy. Ruszając
w dalszą drogę czeka nas niezbyt długie, acz bardzo intensywne podejście do Polany pod Kościelcem (zdjęcie po prawej) – wspaniałego punktu widokowego, tutaj cała team wędrowców
 na tle panoramy Beskidów, oraz charakterystycznego w tym rejonie widoku na taflę Zalewu Żywieckiego.


Polana pod Kościelcem, inaczej nazywana „Stok pod Kościelcem” oferuje piękne widoki na trzy beskidzkie pasma, w tym na ostatnim planie Beskid Żywiecki, po prawej Śląski,
na pierwszym planie Beskid Mały, w dole widać Zalew Żywiecki, warto w tym miejscu na chwilę przystanąć i zapamiętać tą niezwykłą panoramę...
Po wyrównaniu oddechu i nacieszeniu się wspaniałymi widokami, ruszamy w dalszą drogę. Tuż za krawędzią polany szlak wprowadzi nas w las, ścieżka nadal będzie się wnosić, początkowo ostro, następnie nieco łagodniej, aż do wypłaszczenia, gdy świerkowym lasem, trawersując zbocza, doprowadzi nas do kolejnego węzła szlaków. W miejscu tym szlaki żółty i niebieski rozstają się, szlak żółty bieganie prosto, natomiast szlak niebieski, którym będziemy podążać odbija w lewo, w górę, będzie to  Skrzyżowanie szlaków pod Kościelcem 711m n.p.m., dotarcie do tego miejsca powinno zając nam nie więcej niż półtorej godziny od startu z rejonu skrzyżowania w Międzybrodziu Żywieckim (skrzyżowanie obok kościoła).
Zdjęcia od lewej, od góry: ruszając z Polany pod Kościelcem, czeka nas kolejne, lecz krótsze podejście, po czym ścieżka wprowadzi nas w las, trawersując zbocza Kościelca,
kilkanaście minut potem doprowadzi nas na śródleśne siodło (góra – zdjęcie po prawej) „Skrzyżowanie szlaków pod Kościelcem” 711m n.p.m., gdzie ostatecznie
opuszczamy szlak żółty odbijając w lewo za niebieskimi znakami (zdjęcie na dole po lewej) po prawej autor na skrzyżowaniu szlaków – foto: Monika Trzebeńska
Po kolejnych kilku minutach podchodzenia dotrzemy na słabo wyodrębniony i w większości zalesiony szczyt Kościelca 736m n.p.m., częściowo otwarty na lewą stronę, udostępniając piękne widoki na Beskid Mały, z dominującym, charakterystycznym ściętym wierzchołkiem góry Żar – nasz ostatni na tej trasie cel.Po pokonaniu ostatniego podejścia pod słabo wyodrębniony szczy Kościelca, ścieżka będzie trzymać się krawędzi lasu,
gdzie w częstych przesiekach towarzyszyć nam będą piękne widoki na dolinę Międzybrodzką, okoliczne szczyty Beskidu Małego, oraz górę Żar.

Mijając Kościelec zasadnicze trudności szlaku mamy za sobą, przed nami będzie jeszcze kila podejść, lecz już nie tak długich i intensywnych jak to z Międzybrodzia Żywieckiego...
Mijając szczyt Kościelca zasadnicze trudności szlaku mamy już za sobą, przed nami będą jeszcze podejścia, lecz już nie tak długie, ani tak intensywne. Najbliższe kilkanaście minut podążać będziemy lekko wznoszącą się ścieżką, wijącą się tuż przy krawędzi mieszanego lasu, grzbietem masywu Kościelca, w kierunku kolejnego szczytu na trasie – Jaworzyny. Przez większość tegoż odcinka po lewej, nadal towarzyszyć nam będzie widok na górę Żar, dolinę Międzybrodzia z zalewem Międzybrodzkim na rzece Sole, oraz po przeciwnej stronie masywem Czupla (najwyższym szczytem Beskidu Małego - 933m n.p.m.) i Magurki Wilkowickiej.


Widok na dolinę Międzybrodzką, z charakterystycznym ściętym, dominującym w pejzażu, wierzchołkiem góry Żar, z widoczną koroną zbiornika elektrowni szczytowo-pompowej. Szlak będzie wiódł lekko do góry, lasem, to zaś jego krawędzią... Korona zbiornika elektrowni szczytowo-pompowej na górze Żar – nasza meta.Autor i uczestnicy wypadu w trakcie podejście pod kolejny cel – Jaworzynę. Widok widok na dolinę Międzybrodzką, oraz górę Żar.
Po około 25 minutach od startu z Kościelca ścieżka doprowadzi nas na śródleśną polankę z charakterystycznym drzewem na środku, otoczonym kopczykiem z kamieni, natrafimy tam też na ławeczkę, oraz tablicę informacyjną, będzie to szczyt Jaworzyny 864m n.p.m.. W dalszym przebiegu szlaku czeka nas teraz łatwy odcinek, wiodący głównie w dół, idąc nadal za niebieskimi znakami, podążać będziemy na Przełęcz Cisową 805m n.p.m., oraz dalej na szczyt Wielka Cisowa Grapa 853m n.p.m., który również w większości jest zalesiony, acz miejscami, pomiędzy przesiekami nadal towarzyszyć będą nam piękne widoki na okoliczne szczyty. Ścieżka lawirować będzie wśród młodników i dorodnych drzew liściastych, by po kolejnych kilkunasty minutach doprowadzić nas do Przełęcz Przysłop Cisowy 795m n.p.m., w miejscu tym kończy się nasz dotychczasowy szlak niebieski, włączamy się w szlak czerwony, biegnący z Kocierza na Żar. Dotarcie do tego miejsca od chwili startu z skrzyżowanie szlaków pod Kościelcem, gdzie opuszczaliśmy szlak żółty, powinno nam zająć około półtorej godziny.


Po lewej ostatni odcinek podejścia pod Jaworzynę, po prawej szczyt Jaworzyny 864m n.p.m. 


Jaworzyna 864m n.p.m., szczyt jest w pełni zalesiony... Stare drzewa liściaste o fantazyjnych kształtach pni są częstym widokiem na tym malowniczym szlaku Tuż po minięciu Jaworzyny ścieżka opadając w dół, zakręca, na chwilę opuszczając las...


Po pokonaniu łatwego, wiodącego głównie w dół odcinka, minięciu Przełęczy Cisowej,
docieramy na częściowo zalesiony szczyt Wielka Cisowa Grapa 853m n.p.m.
W dalszym przebiegu ścieżka znów zacznie opadać wprowadzając
na na krawędź Rezerwatu Przyrody Szeroka.Rezerwat Przyrody Szeroka. Po około półtorej godzinie od opuszczenia „Skrzyżowania szlaków pod Kościelcem” dotrzemy na śródleśne siodło – Przełęcz Przysłop Cisowy 795m n.p.m. gdzie opuszczamy szlak niebieski, włączając się w czerwony – uwaga! Wybieramy kierunek Żar / tuż po opuszczeniu przełęczy szlak wprowadza nas wąską ścieżką w liściasty las mieszany.


Przełęcz Przysłop Cisowy 795m n.p.m.  Szlak z przełęczy w kierunku Kiczery...
Obieramy kierunek na Żar i podążamy za lekko wznoszącą się, wąską, znakowaną na czerwono, leśną ścieżką. Kilka minut po starcie, po lewej stronie szlaku, zobaczymy wzniesiony z kamieni mur. Będą to pozostałości dawnej koliby, ruiny te są objęte prawną ochroną, o czym informuje umieszczona w ich pobliżu tablica. W dalszym przebiegu, nadal poruszać będziemy się lasem, opadającą w dół ścieżką, zmierzać będziemy w kierunku Przełęczy Isepnickiej 698m n.p.m.,gdzie powinniśmy dotrzeć po około 45 minutach od chwili startu z Przełęczy Przysłop Cisowy 795m n.p.m.
Kilka minut po opuszczeniu Przełęczy Przysłop Cisowy 795m n.p.m. dotrzemy do ruin dawnej, kamiennej koliby...


Mijając ruiny zabytkowej koliby, po kolejnych kilkunastu minutach wędrówki lasem, szlak wyprowadzi nas w otwarty tren, z majestatycznymi widokami...
Tuż przed, widoczną w dole Przełęczą Isepnicką po lewej dołączy do naszego czerwonego – szlak zielony prowadzący z Międzybrodzia Żywieckiego – ostatni przystanek PKS „pętla Żar”, dnem Doliny Isepnickiej, przez przełęcz, na Żar. Wariant tego dojścia na Przełęcz Isepnicką opisany został w dziale trasy <<tutaj>>.


Widoki z szlaku czerwoengo (rejon za ruinami koliby) w kierunku Kiczery na Beskid Mały, w tym dominujący, charakterystyczny, ścięty wierzchołek góry Żar, oraz dolinę Międzybrodzką...
strona 1 strona 2 strona następna powrót do góry strony
opis szlaku: „Międzybrodzie Żywieckie – Kościelec – Jaworzyna – Przełęcz Isepnicka - Kiczera – Żar - Międzybrodzie Żywieckie”
opracowanie:
Sebastian Nikiel
zdjęcia:
Sebastian Nikiel / Aneta Nikiel / Monika  Trzebeńska
zdjęcia wykonano aparatem:
Fujifilm Finepix Hs20 EXR – opis modelu <<tutaj>> / Sony Xperia Z2 - opis modelu <<tutaj>>
Samsung WB200F – opis modelu <<tutaj>> /  Nikon D80
trasę zaaktualizowano:
14.08.2015
Oceń-skomentuj prawa autorskie
opis do pobrania jako PDF
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2014
POEZJA 2013
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA
FILMY
RĘKODZIEŁO
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKIE

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2015 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com