autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
Polska / Beskid Śląski                                         strona: 1 / 2 opis do pobrania jako PDF powrót do strony głównej kategorii
Trasa:
Olszówka Górna (pętla autobusowa linii miejskiej numer 8) - przełęcz Dylówki 721m n.p.m. - Szyndzielnia 1026m n.p.m. - Schronisko PTTK 1026m n.p.m. Szyndzielnia -  Klimczok 1117m n.p.m. - Przełęcz Kowiorek (Siodło pod Klimczokiem) 1035m n.p.m. - schronisko PTTK pod Klimczokiem 1052m n.p.m. -  Magura 1109m n.p.m. - ruiny schroniska – Polana – rozstaje szlaków Stracona Matka - Bystra Krakowska / Zajazd Pod Źródłem (przystanek linii miejskiej numer 57)

strona 1 strona 2 strona następna
Szlaki:

Kraj / pasmo:  Beskid Śląski

Cel:
Klimczok 1117m n.p.m. / Magura 1109m n.p.m.

Dni: 1

Start: pętla końcowego przystanku linii miejskiej nr.8 w Olszówce Górnej

Meta: przystanek linii miejskiej nr.57 obok „Zajazdu Pod Źródłem” w Bystrej Krakowskiej


Czasy przejść:
Olszówka Górna / pętla autobusowa linii miejskiej numer 8 - przełęcz Dylówki 721m n.p.m. - Szyndzielnia schronisko PTTK 1026m n.p.m. - czas przejścia: 1 godzina 50 minut szlaki:    
Szyndzielnia schronisko PTTK 1026m n.p.m. - Klimczok 1117m n.p.m. - czas przejścia: 45 minut / szlak:
Klimczok 1117m n.p.m. - Przełęcz Kowiorek (Siodło pod Klimczokiem) 1035m n.p.m. - schronisko PTTK pod Klimczokiem 1052m n.p.m. - czas przejścia: 25 minut / szlak: 
Schronisko PTTK pod Klimczokiem 1052m n.p.m. - Magura 1109m n.p.m. - ruiny schroniska – Polana – rozstaje szlaków Stracona Matka - czas przejścia: 1 godzina 10 minut  / szlak: 
Rozstaje szlaków Stracona Matka – Bystra Krakowska / Zajazd Pod Źródłem (przystanek linii miejskiej numer 57) - czas przejścia: 25 minut / szlak: 

Łączne czasy przejść: 4 godziny 35 minut*

*lub 2 godziny 45 minut, o ile wybierzemy wariant wjzadu na Szyndzielnię kolejką linową

Opis i charakterystyka tasy:

Szlak zaczynamy od dotarcia do dolnej stacji kolejki linowej na Szyndzielnię w Bielsku - Białej. Dojeżdża tam linia miejska numer 8 (tabliczka w kierunku Szyndzielnia). Osoby zmotoryzowane powinny raczej pozostawić pojazd gdzieś w okolicach dworca PKS w Bielsku, będzie to wygodniejsze rozwiązanie, gdyż meta szlaku sprowadza nas w odległe w stosunku do startu miejsce. Tuż obok dworca znajduje się przystanek miejskich linii autobusowych, z którego odjeżdża linia numer 8. Autobusem jedziemy do ostatniego przystanku, następnie kierujemy się w stronę dolnej stacji kolejki linowej na Szyndzielnię. Z pętli autobusowej dojdziemy tam w ciągu kilku minut. Tu dodatkowa informacja - jeśli ktoś chcę skrócić szlak i pominąć piesze wyjście na Szyndzielnię, może wybrać wjazd na szczyt kolejką linową. Górna stacja kolejki znajduję się kilkadziesiąt metrów od wierzchołka Szyndzielni. Wybierając wjazd kolejką, warto pamiętać o sprawdzeniu wcześniej aktualnego rozkładu kursów kolejki.

Decydując się na wariant pieszy, mijamy budynek kolejki z prawej strony, idąc początkowo brukowaną drogą. Po minięciu budynku, kończy się bruk, a my skręcamy za niebieskimi znakami, ścieżką pnącą się w górę, w prawo. Początkowo ścieżka prowadzi wzdłuż koryta strumienia, by po kilkunastu metrach mijając spiętrzenie, odbić w lewo. Od początku ścieżka będzie dość ostro piąć się do góry, będzie tak właściwie z niewielkimi przerwami aż do rejonu górnej stacji kolejki linowej, najostrzejsze jednak podejście skończy się na przełęczy Dylówki (720m n.p.m.), gdzie powinniśmy dotrzeć w ciągu 25 - 30 minut. Na tym odcinku szlak będzie prowadził przez cały czas lasem i tu mała uwaga, szlak w tym miejscu jest słabo oznakowany i bardzo rozdeptany, przecina się z wieloma dzikimi skrótami i ścieżkami.
Dolna stacja kolejki linowej na Szyndzielnię
Wyjazd kolejka sam w sobie może być miłym doznaniem
Po dotarciu na przełęcz Dylówki niebieski szlak skończy się, a my przejdziemy chwilowo na biegnący z Dębowca na Szyndzielnię szlak czerwony. Szlak ten biegnie wzdłuż drogi dojazdowej do schroniska PTTK na Szyndzielni. My jednak będziemy się nim poruszać jedynie kilkadziesiąt metrów, aż dotrzemy do widocznej po prawej stronie drogi ścieżki prowadzącej na niewielką polanę z widoczną z daleką różą szlaków. Tu zmieniamy szlak na zielony, którym będziemy się poruszać aż do samej Szyndzielni. W przeciwieństwie do szlaku czerwonego prowadzącego wzdłuż drogi dojazdowej, skraca on czekające nas podejście ścinając większość z zakrętów drogi. Dodatkowa informacja - szlak zielony jest bardziej wymagający, czerwony łagodniejszy lecz dłuższy o około 30 minut. Jednak oba prowadza do tego samego celu, można więc wybrać właściwy dla naszej kondycji.


Górna stacja kolejki linowej na Szyndzielnię Ostatnie podejście pod widoczny wprost szczyt Szyndzielni
Po około godzinie mozolnego podchodzenia i kilkukrotnym przecięciu czerwonego szlaku dotrzemy przed budynek górnej stacji kolejki linowej. Stamtąd kierując się w prawo, po przejściu krótkiego odcinka lasem, otworzy się nam widok na ostatnie podejście pod szczyt Szyndzielni (1026 m n.p.m.). Szlak przejdzie w szeroki trakt, łącząc się z droga dojazdową do schroniska. Sam budynek schroniska znajduje się nieznacznie po lewej stronie od szczytu, za drzewami. Warto podejść wpierw na szczyt Szyndzielni, gdyż roztacza się z niego  szeroka, malownicza, panorama na miasto Bielsko - Biała, ościenne gminy, oraz pobliski Beskid Mały. Ze szczytu możemy zejść wiodącą w prawo ścieżką, która wyprowadzi nas obok ogrodu botanicznego przynależącego do schroniska przed wejście główne do budynku. Tu można posilić się i odpocząć.

Szyndzielnia 1026m n.p.m. Tuż obok szczytu, pomiędzy drzewami zobaczymy budynek schroniska PTTK Szyndzielnia
Ze szczytu do schroniska najprościej zejść ścieżką wzdłuż ogrodu botanicznego. Schronisko PTTK na Szyndzielni
Ruszając w dalszą drogę, na znajdującej się przed budynkiem schroniska róży szlaków wybieramy interesujący nas szlak żółty, skręcając w prawo, szerokim traktem, prowadzącym wzdłuż schroniska. Będziemy nim podążać aż na szczyt naszego kolejnego celu - Klimczoka. W kilka minut od startu, krótko po minięciu schroniska miniemy niewielkie skałki. Szlak będzie się wznosił, choć już nie tak intensywnie jak podczas podejścia pod Szyndzielnię. Po około kilku minutach doprowadzi na niewielka polanę. Po pokonaniu krótkiego podejścia dotrzemy do następnego rozwidlenia, gdzie skręcamy w lewo, o czym poinformuje nas ulokowana po prawej stronie szlaku tabliczka informacyjna (w prawo odbija krótki, łącznikowy szlak czarny, prowadzący w kierunku szlaku na Błatnią ze szczytu Klimczoka).


Ruszając z schroniska na Szyndzielni w dalszą drogę, szlak prowadzi wzdłuż budynku w kierunku znajdujących się nieopodal skałek
Skałki za schroniskiem na Szyndzielnia
Chwilkę potem szlak zacznie znów się wznosić
Po opuszczeniu węzła szlaków, ścieżka wprowadzi nas w dziś już rzadki las świerkowy. Pomiędzy drzewami po lewej stronie dostrzeżmy budynek Schroniska PTTK pod Klimczokiem, po prawej zaś piękną panoramę na pasmo Czantorii i Soszowa. Na tym odcinku szlak złagodnieje, nie potrwa to jednak długo. Wkrótce potem natrafimy na kolejne rozwidlenie szlaków, w miejscu tym opuszcza nas wiodący dotychczas wspólnie z naszym, szlak czerwony. Odbija on w lewo prowadząc do widzianego wcześniej Schroniska PTTK pod Klimczokiem, z pominięciem samego szczytu, my idziemy prosto, za żółtymi znakami na szczyt. Czeka nas teraz dość intensywne, lecz niezbyt długie podejście. Pokonując jego ostatnie metry zobaczymy otwierającą się szeroką, niezwykle malownicza panoramę, będzie to szczyt Klimczoka 1117 m n.p.m.


1. 2. 3.

4. 5. 6.
1. Szlak w kierunku Klimczoka z Szyndzielni / nieopodal węzła szlaku gdzie od naszego odchodzi krótki łącznikowy szlak czarny
2 3. Wkrótce po minięciu rozwidlenia szlaków, ścieżka wprowadzi nas w rzadki świerkowy las, gdzie pomiędzy drzewami naszym oczom ukażą się  malownicze panoramy (z prawej strony) na Czantorię Wielką i pasmo Soszowa
4. Ostatni odcinek szlaku na Klimczok to dość męczące, ale niezbyt długie podejście
5 / 6. Widoki w kierunku Czantorii Wielkiej ze szlaku na Klimczok, wiosną i zimą, zawsze piękne...
Szczyt Klimczoka jest tylko częściowo zalesiony. Jego południowe i częściowo północne stoki są otwarte, znajduję się tam  czynny zimą krótki wyciąg orczykowy, z trasą zjazdową na Przełęcz Kowiorek. Klimczok ze swą wysokością 1117 m n.p.m. jest drugą co do wysokości górą Beskidu Śląskiego. Jego malowniczość zachęca do postoju, co na pewno warto uczynić przed dalszą drogą. Na pierwszym planie dostrzeżmy dominujący masyw Magury 1109m n.p.m., z położonym u jego stóp schroniskiem, po prawej rozległe widoki na Beskid Żywicki, oraz Śląski, a w sprzyjających warunkach również Tatry, po lewej zaś panorama obejmuje szczyty Beskidu Małego w tym pasmo Magurki Wilkowickiej, Rogacza i Gaików. 

Klimczok 1117m n.p.m. i widok ze szczytu w kierunku Beskidu Żywieckiego
Panorama z Klimczoka w kierunku pasma Magurki Wilkowickiej i Rogacza (Beskid Mały) Klimczok jest piękny każdą porą roku...
Ruszając z Klimczoka w dalszą wędrówkę kierujemy się w dół, w stronę schroniska, tutaj drobna uwaga, zimą, po deszczu, zejście może być bardzo śliskie, gdyż jest ono dość strome i mocno rozdeptane, wskazane jest wówczas zachowanie wzmożonej uwagi. W kilka minut schodzimy na Przełęcz Kowiorek (w różnych mapach używane jest różne nazewnictwo, inna podawana nazwa tej przełęczy to Przełęcz Siodło pod Klimczokiem) 1035 m n.p.m., dalej za szerokim traktem, docieramy do budynku Schroniska PTTK pod Klimczokiem 1052m n.p.m., warto skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej obiektu i odpocząć przed dalsza wędrówką. Dotarcie do schroniska z szczytu Klimczoka nie powinno nam zająć więcej niż 15 – 20 minut.


Zejście ze szczytu Klimczoka w kierunku Przełęczy Kowiorek Przełęcz Kowiorek 1035m n.p.m. (Siodło) – widok w kierunku Klimczoka
Schronisko PTTK pod Klimczokiem 1052m n.p.m.
Udając się w dalszą drogę, wybieramy na choince szlaków przed budynkiem szlak czerwony, prowadzący przez Magurę do Bystrej Krakowskiej (Bystra Górna). Ścieżka będzie wiodła początkowo nieznacznie do góry, prowadząc w kierunku położonej obok schroniska GOPR-ówki, po czym minie ją odbijając w prawo w kierunku pobliskiego, częściowo zalesionego szczytu Magury. Na tym odcinku nasz szlak będzie wiódł wspólnie ze szlakiem żółtym.
Ruszając w dalszą drogę ze schroniska pod Klimczokiem, kierujemy
się za czerwonymi znakami w kierunku budynku GOPR-ówki
Kilka minut po minięciu GOPR-ówki dotrzemy w (widoczny na wprost)
szczyt Magury 1109m n.p.m.
Tuż po minięciu Magury wejdziemy w otwarty teren po wyrębowy z malowniczymi panoramami
– tutaj na pasmo (patrząc od prawej) Dębowca, Szyndzielni i szlaku na Klimczok
Szlak z Magury w kierunku Bystrej oferuje piękne, rozległe panoramy, tutaj
na miasto Bielsko-Biała i ościenne gminy, po prawej widać fragment pasma
Gaików i Magurki Wilkowickiej
strona 1 strona 2 strona następna
opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel
powrót do góry strony trasę zaaktualizowano: 08.05.2014
Oceń-skomentuj Mój kanał informacyjny RSS prawa autorskie
opis do pobrania jako PDF
strona głównao mniepodziękowaniagaleriafilmyartykułypoezjaprozaszlakiporadnik górołazau mniesprzętrecenzjeKonkursyschroniskaTwórczość wydanazasoby-linkikontakt