autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
Polskie Tatry Zachodnie: Dolina Małej Łąki - Przeł. w Grzybowcu - Dolina Strążyska powrót do strony kategorii
Trasa:
Gronik - Dolina Małej Łąki – Rapasiowa Turnia (1044 m.n.p.m.) – Przysłop Miętusi (1187 m.n.p.m.) -Wielka Polana Małołącka – Przełęcz w Grzybowcu (1311 m.n.p.m.) - Dolina Grzybowiecka – Strążyska Polana (1205 m.n.p.m.) - Dolina Strążyska – Polana Młyniska -parking(Droga pod Reglami)
Szlaki:
Pasmo:
Polskie Tatry Zachodnie

Dni: 1

Start: Gronik – droga na Kiry

Meta: Parking przed wejściem do Doliny Strążyskiej - w rejonie Drogi Pod Reglami

Czasy przejść:
  • Gronik - Dolina Małej Łąki – Rapasiowa Turnia (1044 m.n.p.m.) – 30 min / szlak żółty
  • Rapasiowa Turnia (1044 m.n.p.m.) - Przysłop Miętusi (1187 m.n.p.m.) - 30 minut / szlak niebieski
  • Przysłop Miętusi - Wielka Polana Małoącka – 15 minut / szlak czarny
  • Wielka Polana Małołącka - Przełęcz w Grzybowcu (1311 m.n.p.m.) - 45 minut / szlak czarny
  • Przełęcz w Grzybowcu (1311 m.n.p.m.) - Dolina Grzybowiecka – Strążycka Polana (1205 m.n.p.m.) - 35 minut / szlak czarny
  • Polana Strążycka - Dolina Strążyska – Polana Młyniska – parking obok Drogi pod Reglami - 35 minut / szlak czerwony
Łączne czasy przejść: 3 godzin 10 minut

Opis i charakterystyka trasy:
Piękny i lekki szlak w Tatrach Zachodnich, prowadzący nas przez dwie urokliwe doliny tatrzańskie, z których szczególnie jedna zasługuje na wyróżnienie - Dolina Małej Łąki. Dolina ta odwiedzana dużo rzadziej niż inne topowe doliny Tatr Zachodnich, jak choćby: Dolina Kościeliska i Chochołowska, zapewni nam o wiele więcej przestrzeni niż jej gęsto zapchane ludźmi, większe krewniaczki. Jedna z najmniejszych dolin z pośród walnych dolin Tatrzańskich, licząca zaledwie 5,4 km długości i 5,7 km kwadratowego powierzchni, jest jedyną w całości wyżłobioną przez wodę w warstwach skała osadowych.

Nasz szlak zaczynamy przy skręcie z szosy prowadzącej z Zakopanego do Kir, na wysokości Gronika. Zjazd ten prowadzi w szutrową drogę kierująca nas do Gajówki Mała Łąka. Znajduje się tam parking, oraz wejście z kasami do TPN-u i Doliny Małej Łąki. Po załatwieniu formalności w kasie ruszamy żółtym szlakiem. Szlak początkowo prowadzi nas odcinkiem leśnym, przez las mieszany z przewagą świerków, obok potoku Małołąckiego. Po około 20 minutach łagodnego wznoszenia, czeka nas pierwsze, niezbyt długie podejście, wyprowadzająca nas na skrzyżowanie szlaków na Rapasiowej Turni (1044 m.n.p.m.). W miejscu tym zachęcam do nadłożenia trochę drogi i skręcenia w szlak niebieski, prowadzący nas na Przysłop Mięstusi (1187 m.n.p.m.). Podejście do tego punktu zajmie nam jedynie 30 minut. Z Przysłopu schodzimy czarnym szlakiem na Wielką Polanę Małołącką, co nie powinno nam zająć więcej niż 15 minut. W momencie w którym wejdziemy na polanę otworzy się przed nami zapierający dech w piersiach widok na duży fragment głównej grani Czerwonych Wierchów w tym od wschodu: Giewontem, reglami Grzybowca, Kopą Kondracką Od strony zachodniej granice doliny wytyczają: Grzbiet Małołączniaka, Wielka Turnia, Hruby Regiel. Dodatkową ciekawostką Doliny Małej Łąki jest to że w jej górnym rejonie zamknięcia znajduje się najdłuższa i najgłębsza jaskinia Polski - Jaskinia Wielka Śnieżna. W centralnej części doliny, w której właśnie wyprowadził nas szlak, i gdzie znajduje się Wielka Polana Małoącka, zobaczymy od strony południowej imponujące urwisko Wielkiej Turni. W miejscu tym znajduję się również węzeł szlaków turystycznych. Rejon ten wygląda szczególnie atrakcyjnie wiosną gdy zaczynają kwitnąć Krokusy, występujące tu bardzo licznie, oraz jesienią gdy przekwitają wrzosy. Gdy już nacieszymy oczy tym niezwykłym pięknem ruszamy dalej czarnym szlakiem, kierując się na Przełęcz w Grzybowcu 1311 m.n.p.m. Szlak po wyprowadzeniu nas z doliny wchodzi w las świerkowy, poprzecinany niewielkimi polanami i przesiekami, z towarzyszącym nam widokiem na północne urwisko Giewontu. W pogodne dni można zauważyć nawet tłoczących się na jego szczycie ludzi. Szlak w przeważającej części prowadzi umiarkowanie pod górę, aż po około 20 minutach wyrwie ostro do góry, aby po kolejnych 25 minutach mozolnego podejścia doprowadzić nas na Przełęcz w Grzybowcu. W miejscu tym szlak czarny przecina się ze szlakiem czerwonym prowadzącym z Doliny Strążyskiej na Giewont. My kierujemy się w stronę przeciwną, wraz ze szlakiem czerwonym schodząc Doliną Grzybowiecką na Strążyską Polanę. Z Przełęczy w Grzybowcu powinniśmy tam dotrzeć po około 35 minutach zejścia.

I znów szlak wyprowadzi nas w centralnej części tym razem Doliny Strążyskiej. Tej tatrzańskiej doliny raczej nie trzeba chyba nikomu rekomendować, należy ona bowiem do jednej z najczęściej odwiedzanych, co oznacza że w sezonie letnim musimy liczyć się tutaj ze sporym towarzystwem. Dolina niewielka, licząca 3 km długości i 4 km powierzchni. W przeważającej części zalesiona, choć z pomiędzy porastających jej stoki świerków widać wystające imponujące turnie. Od zachodu jej granice wytyczają: Grzybowiec i Łysanki z Samkową Czubą, od wschodu natomiast: Sarnia Skała i Suchy Wierch. Dolina, która w swym wyższym piętrze rozdziela się na dwie mniejsze (Małą Dolinkę i Wielką Równień) kończy się u samym stóp głównego wierzchołka Giewontu, którego szczyt dominuje w krajobrazie, części południowej doliny. W miejscu w którym wyprowadza nas szlak, na Polanie Strążyskiej, stoją dwa drewnianne szałasy, bufet w którym możemy się posilić, toalety, oraz duży głaz nazwany przez dawnych turystów Sfinksem. Po odpoczynku, podążając za czerwonym szlakiem, pozostaje nam spokojne zejście doliną, wzdłuż Strążyskiego Potoku w kierunku jej wylotu w rejonie Polany Stare Młyniska gdzie znajduje się leśniczówka, dalej wejście  do doliny, kasy TPN i parking na który dojeżdżają prywatne BUS-y z Zakopanego.

Dostępność trasy:
Szlak dostępny przez cały rok. W zimie należy się jednak liczyć z możliwymi trudnościami (zaspy, nieprzetarty szlak) podczas podchodzenia pod przełęcz w Grzybowcu. Szlak przebiega poza głównymi terenów zagrożonych bezpośrednio lawinami.

Przydatne Linki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Ma%C5%82ej_%C5%81%C4%85ki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Str%C4%85%C5%BCyska
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przys%C5%82op_Mi%C4%99tusi
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_w_Grzybowcu
http://www.topr.pl/
http://www.tpn.pl/
http://www.imgw.pl/index.php
http://new.meteo.pl/

Ważne telefony:
TOPR - telefon alarmowy: +48 601-100-300 lub +48 18-20-63-444

powrót do strony głównej tras Mój kanał informacyjny RSS prawa autorskie opis do pobrania jako PDF
strona głównao mniepodziękowaniagaleriafilmyartykułypoezjaprozaszlakiporadnik górołazau mniesprzętrecenzjeKonkursyschroniskaTwórczość wydanazasoby-linkikontakt