autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
powrót do strony głównej artukułów  artykuł: "Kijki z hipermarketu..."     publikacja: 11.07.2012.   strona: 1 / 2 
artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)
strona 1 strona 2 strona następna
Po raz kolejny na łamach witryny powracam do tematu kijków trekingowych. W poprzednim artykule ( "Słów kilka o górskich kijkach"/04.11.2010.) omówiliśmy szczegółowo systematykę rodzajów kijków, pod kątem ich typów zastosowań, oraz budowy. Tym razem skupię się na porównaniu markowych, zazwyczaj bardzo drogich kijków renomowanych producentów sprzętu outdoorowego, w odniesieniu do ogólnie dostępnych, w większości hipermarketów tanich ich odpowiedników.

Zrazu odpowiedź na tak proponowane porównanie może wydawać się oczywista, wiele również osób od razu odpowie iż nie ma w ogóle czego porównywać... czy jednak aby na pewno? Biorąc  pod uwagę cenę hipermarketowych kijków, która może wynosić zaledwie kilka - kilkanaście złotych, a kijków markowych od 100 zł wzwyż, sięgając nawet kilkuset złotych, myślę że warto mimo wszystko przyjrzeć się bliżej różnicą, wadą i zaletą takich kijków, szczególnie jeśli kijki w naszym przypadku mają służyć jedynie do okazjonalnej, niewymagającej turystyki, w terenie typu beskidzkiego. 

Pierwsze wrażenia...
Spoglądając na oba typy kijków można odnieść wrażenie iż są one do siebie bardzo podobne, podobny materiał, ładne wykończenie, efektowne malowanie, taka sama ilość segmentów (trzy) i typ rozwiązania blokowania długości kijka. Oba modele są również wyposażone w podobny system minimalizujący wstrząsy przenoszone na stawy dłoni i łokcie, popularnie nazywany "antishock".

Jedyną rzeczą która od razu staje się widoczna w ich pobieżnym porównaniu jest typ i materiał z jakiego wykonano rękojeść kijków. Osobiście uważam to za dość ważna kwestię, znacznie wpływająca na komfort użytkowania. W modelu z hipermarketu rękojeść wykonana jest ze sprężystego tworzywa sztucznego, które jednak sprzyja poceniu się i ślizganiu dłoni, a w trakcie wielogodzinnego użytkowania powstawania nawet pęcherzy. Droższe kijki mają zazwyczaj rękojeść wykonaną z naturalnego, bądź rzadziej syntetycznego korka, którego porowata struktura dobrze wchłania pot, a szorstka powierzchnia przeciwdziała ślizganiu się dłoni, nawet po wielu godzinach użytkowania kijków w wysokich temperaturach.

Kolejną od razu widoczna różnicą jest brak przedłużenia rękojeści w tanim modelu. Jest to jednak cecha właściwa tylko dla tego konkretnego modelu, jako że spotyka się również tanie kijki wyposażone w takie przedłużenie. Jednak podobnie jak rękojeść jest ono wykonane zazwyczaj z niskiej jakości tworzyw sztucznych, bądź szybko ulegającej zużyciu pianki. W droższych modelach przedłużenie najczęściej wykonano jest również z korka, lub wysokiej jakości sprężystej pianki, bądź kombinacji obu.

Podsumowanie / wygląd / zasadnicza budowa:
Model ANNAPURNA TREK CARREFOUR
Ilość segmentów TRZY TRZY
Pętle nadgarstkowe TAK TAK
Wysokość po złożeniu 66 cm 63 cm
Wysokość maksymalna po rozłożeniu 135 cm 134 cm


Większość tanich modeli kijków z hipermarketu ma rączki wykonane z niskiej jakości tworzyw sztucznych, sprzyjających poceniu się dłoni. Markowe kijki mają zazwyczaj rączki wykonane z chłonnego, zapewniającego pewny chwyt, korka, bądź wysokiej jakości tworzyw. 
Tanie kijki często pozbawione są przedłużenia rękojeści, co ma dość istotny wpływ na wygodę użytkowania kijka, choć nie jest to regułą, zdarza się że je mają, jednak wykonaną podobnie jak rączki z niskiej jakości tworzyw sztucznych. Markowe kijki ze średniej półki cenowej zazwyczaj są wyposażone w przedłużoną rękojeść, która umożliwia zmianę punktu chwytu bez konieczności zmiany długości kijka.
Diabeł tkwi w szczegółach...
Przyjrzyjmy się teraz tym mniej oczywistym różnicą, które faktycznie określających jakość wykonania kijków. Jednym z najistotniejszych elementów każdego modelu kijka, determinujących ich bezawaryjność, a co za tym idzie konieczność wymiany, jest mechanizm blokowania długości, stąd właśnie od omówienia różnic i podobieństw tego ostatniego zaczniemy...

Mechanizm regulacji długości:
Oba modele omawianych kijków mają ten sam typ najpopularniejszego na rynku rozwiązania regulacji długości - rozkręcanego / rozporowego. Jest to równocześnie najstarszy z typów blokady. Mechanizm ten wciąż najpowszechniejszy posiada szereg wad, wśród których naczelna to tendencja do samoistnego obluzowywania, oraz szybkie zużycie prowadząc do zniszczenia skuteczności blokowania mechanizmu. Za tą ostatnią cechę odpowiada sposób wykonania blokady, w tym szczególnie trzpienia śruby na której znajduje się mechanizm rozporowy.

W modelu Annapurna Trek jest on blokowany samo kontrującą śrubą, oraz podkładką, opartej na kołnierzu plastykowej tulei. W praktyce jednak dwu kronie na przestrzeni minionych trzech lat użytkowania tego modelu, śruba samoczynnie odkręciła się i odpadła, odblokowując kijek, bez możliwości jego ponownego zablokowania. Mechanizm tego typu wymaga więc obsługi technicznej, polegającej na okresowej kontroli stanu dokręcenia śruby, oraz w razie potrzeby jej dociągnięcia.

W modelu z hipermarketu Carrefour mechanizm pod względem budowy części jest identyczny do powyższego, jednak zamiast zastosować śrubę, producent użył specjalnie profilowanej podkładki, nakręconej na gwint trzpienia mechanizmu. Takie rozwiązanie wydaje się o wiele prostsze, jednak podobnie jak w przypadku nakrętki w kijkach Annapurna Trek wymaga okresowej kontroli czy nie doszło do jej przesunięcia, bądź nawet wypadnięcia. Wadą takiego rozwiązania jest fakt iż jeżeli dojdzie mimo wszystko do wypadnięcia podkładki blokującej nie ma możliwości jej zastąpienia za pomocą śruby, co wynika z różnic w budowie kołnierza mechanizmu rozporowego (blokującego).

Inne różnice ukrywają się ponownie w jakości tworzyw... tworzywa z których wykonano mechanizm rozporowy w kijkach Annapurna Trek są dość dobrej jakości, o dużej odporności na ścieranie i wielokrotne rozciąganie i ściskanie. Tworzywa w kijkach z hipermarketu są dość... filigranowe, kruche, o małej elastyczności, co może sugerować iż o wiele szybciej ulegną zużyciu.


Oba typy kijków, posiadają ten sam rozporowy model regulacji długości kijka.

Po lewej mechanizm taniego kijka, po prawej kijka ze średniej półki cenowej Annapurna Trek. W pierwszym przypadku do blokady trzpienia użyto profilowanej podkładki, w drugim śruby samo kontrującej i podkładki. Warto zauważyć że o ile wymiana śruby w kijkach Annapurna Trek byłaby raczej prosta, o tyle wymiana podkładki blokującej w mechanizmie taniego kijka mogłaby się okazać nie możliwa ze względu na samą budowę elementu rozporowego (z białego plastyku).
Antishock...
Oba typy kijków zostały wyposażone nie tylko w taki sam system regulacji długości kijka, lecz system redukujący wstrząsy przenoszone przez kijek na stawy dłoni, pośrednio również łokcie. System ten jest wynikiem użycia opisanego typu blokady długości (rozporowego), gdyż kijki z wyższej póki, posiadające (patrze wcześniejszy artykuł) zewnętrzny mechanizm blokady zaciskowej, nie posiadają takiego systemu najczęściej wcale.

System antywstrząsowy opiera się na sprężynie wbudowanej w element blokujący długość. W obu przypadkach uaktywnia się go przez lekkie skontrowanie po zakręceniu kijka na pożądaną długość kijka. Również w obu przypadkach długość sprężyna, jej elastyczność, oraz jakość jest zbliżona. Pod tym względem kijki nie odbiegają od siebie.

Podsumowanie / typ i budowa mechanizmu regulującego długość:
Model ANNAPURNA TREK CARREFOUR
Typ mechanizmu rozporowy rozporowy
Blokada śruby mechanizmu rozporowego śruba samokontrująca + podkładka profilowana podkładka
Jakość tworzyw mechanizmu blokującego dobra niska
Antishock / typ / jakość amortyzacji TAK / sprężynowy / dobra TAK / sprężynowy / dobra
Jakość sprężyny / sprężystość dobra / średnia - wystarczająca dobra / średnia - wystarczająca
Wymóg kontroli mechanizmu / czynność TAK / okresowy / dociągnięcie śruby
TAK / okresowy / wizualna kontrola


Oba modele posiadają taki sam system redukcji drgań, zbudowany ze sprężyny zintegrowanej z trzpieniem mechanizmu rozporowego (regulacji długości kijka).
W obu też ma on podobną jakość i skuteczność.
Kijki z hipermarketu Carrefour Kijki Annapurna Trek
Waga...
Odnośnie właśnie tej kwestii można spotkać się dość często z opiniami o rzekomej wysokiej wadze tanich kijków, co wynikać ma oczywiście z niskiej jakości materiałów z których wykonano same segmenty kijków. Jednak jak wspomniałem powyżej oba modele wykonano z podobnego rodzaju aluminium, co eliminuje zasadniczy zarzut pod adresem wagi tanich modeli. Pomimo to byłem niezwykle ciekaw jaka faktycznie będzie to różnica, przyznam że z zaskoczeniem stwierdziłem że różnica jest wręcz symboliczna...

Kijek Annapurna Trek (jedna sztuka) waży 290 gramów, a tani kijek... 330 gramów. Różnica wynosi więc zaledwie 40 gramów, co oznacza dla pary różnicę rzędu 80 gramów. Biorąc pod uwagę  różnicę w cenie taka "nadwaga" tanich kijków jest doprawdy symboliczna. Różnica w wadze w tym konkretnym przykładzie ma swoje źródło w rodzaju materiału z którego wykonano rączki (patrzy wyżej).

Podsumowanie / waga:
Model ANNAPURNA TREK CARREFOUR
waga / dla 1 kijka / pary 290 g / 580 g 330 g / 660 g

Waga kijka (jednej sztuki)
Annapurna Trek
Waga kijka (jednej sztuki)
z hipermarket u Carrefour
Oba typy kijków, posiadają ten sam rozporowy model regulacji długości kijka.
Rodzaj materiałów z których wykonano segmenty kijków:
Oba omawiane typy kijków wykonano z stosunkowo lekkiego i wytrzymałego aluminium, o symbolu: 6601 również pod tym względem tanie kijki nie ustępują swym drogim krewniakom,  oba więc mają podobną odporność i elastyczność.


Podsumowanie / materiały
Model ANNAPURNA TREK CARREFOUR
Typ materiału aluminium aluminium
Symbol materiału 6601 6601
strona 1 strona 2 strona następna
powrót do strony głównej artukułów
artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)
 CC - Attribution Non-Commercial Share Alike by Sebastian Nikiel ocen - skomentuj Mój kanał informacyjny RSS
strona głównao mniepodziękowaniagaleriafilmyartykułypoezjaprozaszlakiporadnik górołazau mniesprzętrecenzjeKonkursyschroniskaTwórczość wydanazasoby-linkikontakt