autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
powrót do strony głównej artukułów  artykuł: "Sony Xperia S - mały aparat z dużymi możliwościami?"            29.04.2013   strona: 1 / 4  artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)
strona 1 strona 2 strona 3 strona 4 strona następna
Systematyka artykułu:
Wstęp – powody powstania artykułu...
część I - Omówienie właściwości modelu
część II - Fotografia i filmy – omówienie możliwości
część III - Fotografia – efekty praktyczne
część IV - Obróbka zdjęć – możliwości rozszerzenia trybów pracy aparatu...
część V - Słowo na zakończenia
Album ze zdjęciami wykonanymi aparatem smartphonu Sony Xperia S
Słowniczek pojęć
Linki

*    *    *

Współczesne telefony błyskawicznie, jak ma to miejsce we wszystkich gałęziach elektroniki, ewoluują z prostych urządzeń wyposażonych jedynie w klawiaturę numeryczną i malutki ekran w prawdziwe komputery osobiste, posiadające kamery, aparaty fotograficzne, będące multimedialnymi centrami rozrywki... Możliwości modeli z wyższej półki robią doprawdy wrażenie, szczególnie jeśli cofnąć się pamięcią kilka lat wstecz, gdyż niektóre z tych telefonów posiada układy elektroniczne o mocach obliczeniowych i pamięci podręcznej RAM, przewyższającej nie jeden starszy laptop...

Ewolucja o której wspomniałem dotyczy również i funkcji fotograficznych telefonów, jednak tutaj postęp jest znacznie wolniejszy ze względu na ograniczenia wynikające z praw optyki. Rozwija się za to oprogramowanie aparatów, jakość matryc, rozszerza się wachlarz dostępnych funkcji, zakres czułości ISO, moc lampy doświetlającej, rośnie również niestety... ilość pikseli na miniaturowych matrycach.

Celowo napisałem niestety (większość czytelników zapewne o tym wie, lecz dla ładu rozwinę tą myśl) ilość pikseli, nie powoduje bowiem absolutnie przyrostu jakości, w tym ostrości zdjęcia, wręcz przeciwnie, większa ilość pikseli bez zwiększania rozmiarów fizycznych matrycy powoduje powstawanie coraz większych szumów, oraz mało szczegółowego obrazu. Można by się więc zastanawiać dlaczego producenci z uporem wciąż zwiększają ich liczbę... pierwszy powód to działania marketingowe, niejako wpisano w powszechną świadomość informację iż ilość megapikseli równa się lepszy – bardziej „wypasiony” aparat, drugi powód mający nieco bardziej techniczne uzasadnienie, to próba obejścia kłopotów wynikających z małej wielkości matrycy, w tym słabej jakości zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych. Dziś jednak powoli jasne się staje że jest to ślepa uliczka i powoli, acz wyraźnie widać tendencję do odchodzenia od zwiększania ilości pikseli, powracania do ich znacznie mniejszej wartości.

W gwoli wyjaśnienia, skoro posiadam świadomość ograniczeń i wad mini aparatów komórek, dlaczego w ogóle zajmuję się tym tematem? Wielu nieco bardziej zaawansowanych użytkowników aparatów fotograficznych w ogóle zaneguje sensowność takiego artykułu... zanim jednak całkowicie skreślimy te małe „focidełka” uświadommy sobie jedną prostą rzecz – że każdy z nas mógłby zapewne przypomnieć sobie wiele sytuacji, wartych uwiecznienia – co jednak było niemożliwe, a co wynikało z braku właśnie w tamtej chwili aparatu fotograficznego przy sobie... no właśnie. W przeciwieństwie do aparatów fotograficznych – telefon komórkowy przeważnie zawsze mamy przy sobie i w takich sytuacjach są one idealnym partnerem do zarejestrowania niespodziewanego zdarzenia, czy wyjątkowo ładnego zachodu etc... a skoro już takim partnerem mogą być, to dobrze by było by jakość zdjęć proponowana przez nie była możliwie najlepsza.

*    *    *

Około trzech miesięcy temu w moje ręce trafił stosunkowo nowy model smartphonu firmy Sony - Xperia S (LT26i). Przyznam się że oczekiwałem na niego z dużą niecierpliwością, jako że wiązałem z tym modelem duże nadzieje, na płynną pracę, wszechstronność i właśnie...  dobrą jakość zdjęć. Zanim przejdę do omówienia interesujących nas najbardziej funkcji, tytułem wprowadzenia pokrótce omówię ogólną budowę i dane techniczne telefonu.
 
część I - Omówienie właściwości modelu
Budowa – pierwsze wrażenia...

Od chwili otwarcia i wyjęcia telefonu z pudełka zachwyca on wysoką jakością wykonania, oraz minimalistycznym wzornictwem. To ostatnie może się podobać bądź nie, lecz trudno odmówić mu gracji. To co jednak jest jedną z najbardziej rzucających się w oczy rzeczy i równocześnie jednym z podstawowych atutów modelu to jego duży ekran. Jest to ekran TFT wielkości 4,3 cala i jako jeden z nielicznych w tej chwili w tym segmencie cenowym mający pełną rozdzielczość HD (1720x1280 px / 16milionów kolorów).

Wszystkie elementy telefonu są doskonale spasowane, nic nie trzeszczy, nie rusza się, a tworzywa z których wykonano obudowę są wysokiej jakość. Ekran został wyposażony w fabrycznie nałożoną folię ochronną, oraz drugą którą po rozpakowaniu należy zdając – zamieszczono na niej wskazówki dotyczące metody zdjęcia tylnej klapki i włożenia karty SIM.
Pierwsze uruchomienie...
Po włożeniu karty SIM, oraz uruchomieniu teflonu... uderzają nas niezwykłe, żywe, oraz głębokie kolory ekranu. Dzięki tak wysokiej rozdzielczości każdy obraz odzwierciedlany jest w najdrobniejszych szczegółach, w żadnym wypadku nie widać poszarpanych brzegów charakterystycznych dla ekranów o małej rozdzielczości. Ekran ten dodatkowo ma implementowaną, włączoną domyślnie funkcję wzbogacania obrazu – Mobile Bravia Engine – będącą zaadoptowaną na potrzeby smartphonów technologią z telewizorów Sony, seria Bravia. Technologia ta dodatkowo zwiększa dynamikę i głębie kolorów.

Interfejs dotykowy, oczywiście działający w standardzie multi-touch (wielopunktowy ekran dotykowy) działa bardzo płynnie, oraz ma wysoką czułość. Można natomiast mieć pewne zastrzeżenia do czułości trzech punktów funkcyjnych, zlokalizowanych tuż nad podświetlanym przeźroczystym paskiem. Ich czułość jest dość niska i wymaga dłuższego przytrzymania by żadna funkcja została wywołana. Należy jednak sądzić że był to celowy zabieg projektantów, co ma chronić użytkowania przed przypadkowym (o co byłoby bardzo łatwo, gdyby ten obszar miał taką samą czułość jak cały ekran) wywołaniem tych funkcji, w tym „cofnij”, „wyjdź”. W każdym razie trzeba się do tego przyzwyczaić. Czasem słyszy się że niektórzy użytkownicy na tej podstawie reklamują telefon, tutaj więc uwaga – to nie jest wada urządzenia, oraz nie podlega ono na tej podstawie reklamacji.

Model wyposażono w system operacyjny Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich, choć ze względu na czas jaki urządzenie mogło spędzić w magazynie do chwili gdy trafiło do nas wymagana może po jego uruchomieniu aktualizacja na nowszej wersji.

Napakowany maluch...
Telefon Sony Xperia S, został wyposażony w naprawdę imponujące podzespoły, jedne z najwyższych w tej klasie urządzeń, notabene jak już nadmieniałem był to jeden z powodów dla których wybrałem właśnie go wybrałem. Model wyposażono w dwu rdzeniowy procesor Qualcomm MSM8260 o taktowaniu rdzenia 1,5Ghz, 1GB RAM, oraz 32GB pamięci wewnętrznej, z której dla użytkownika dostępnej jest około 29 – 30GB (resztę zazwyczaj zajmuje preinstalowany pakiet aplikacji, oraz system operacyjny).

Tak zaawansowane, o dużej mocy obliczeniowej układy elektroniczne gwarantują płynna pracę w każdym z wcześniej wymienionych aspektów, w tym: oglądanie filmów (również w jakości HD / 30 klatek na sekundę), przeglądanie stron internetowych, obsługę portali społecznościowych, granie w zaawansowane gry, obróbkę zdjęć, a nawet prostą obróbkę klipów wideo.

Dotychczas sprawdziłem teflon w każdych z wymienionych zadań i z każdych wywiązywał się doskonale, praca i rozrywka stała się za jego pośrednictwem przyjemnością. Oczywiście nie oznacza to że nie jest możliwe jego „zawieszenie” bynajmniej, co jakiś czas takie incydenty mają miejsce, dotyczy to jednak każdego zaawansowanego modelu smartphonu co wynika z wielu czynników, w tym szybkości dostępnego łączą internatowego (jasne jest że jeśli mobilna sieć, czy Wi-Fi w danym miejscu ma słaby zasięg, strony będą się zawieszały, a przeglądarka nie reagowała), otwarcia zbyt wielu procesów (programów/aplikacji), oraz nie dbanie o stan systemu. Ten ostatni wątek dotyczy zmian w podejściu do telefonu, chodzi by myśleć o nich nie jak o dawnych prostych urządzeniach, lecz o mini komputerach, których sprawność i płynność działania na dłuższa metę zależy w znacznym stopniu od tego jak będzie z nim postępował właściciel.

Podobnie jak ich więksi kuzyni – laptopy i komputery PC, zaawansowane smartphony wymagają okresowego czyszczenia pamięci podręcznej, historii przeglądania, czyli usuwania „śmieci” gromadzących się w toku normalnej pracy, a znacznie z czasem spowalniającego szybkość systemu, tym samym całego urządzenia. W celu tym można zainstalować jedną z wielu dostępnych aplikacji dbających o kondycję naszego telefonu.

W miejscu tym trzeba również dodać że na jaw wychodzi jedna z nielicznych, ale dość istotnych wad modelu. W telefonie zastosowano stałą, połączoną trwale z obudową – baterię. Rozwiązanie takie skutkuje tym że w przypadku poważnego „zawieszenia” urządzenia, nie mamy możliwości jak w przypadku każdego innego telefonu wyjęcia baterii i odpalenia go na nowo... producent jednak przewidział ten problem, dlatego zastosował mechanizm wymuszonego „resetu”, który uruchamia się poprzez przytrzymanie przycisku On/Off i aparatu razem przez kilka sekund. W praktyce jednak różnie bywa ze skutecznością tej funkcji... takie rozwiązanie oznacza również brak możliwości zmiany baterii w przypadku jej rozładowania, choć i tu firma Sony przygotowała zewnętrzny bank energii, choć biorąc pod uwagę jego koszt, trudno uznać takie rozwiązanie za wygodne.

część II - Fotografia – omówienie możliwości
Wyposażenie i możliwości...
Telefon wyposażono w mobilną wersję przetwornika obrazu Exmor, znanej z serii aparatów Cyber Shot. Czujnik tego typu teoretycznie przynajmniej, ma poprawiać właściwościowi zdjęć wykonanych w trudnych warunkach oświetleniowych, w tym fotografii scenerii nocnych bez użycia lampy.

Matryca aparatu posiada rozdzielczość aż 12,1 mega pikseli (12 100 000 pikseli), co również teoretycznie ma poprawiać wygląd zdjęć nocnych, oraz zmniejszać ilość szumów przy wyższych wartościach ISO. Oznacza to że zdjęcia wykonywana przez aparat mają rozdzielczość: 4000x3000px dla fotografii 4:3, oraz 4000x2250px dla kadru 16:9. Jedynie dla porządku wspomnę że aparat udostępnia 16x zoom cyfrowy, dla porządku, w praktyce bowiem powiększenie cyfrowe to nic innego jak powiększenie fragmentu tego samego kadru, co w praktyce zawsze prowadzi do drastycznego spadku jakości zdjęcia, w związku z czym przydatność takowej funkcji jest praktycznie zerowa (taki sam efekt uzyskamy kadrują i powiększając dane fragment fotografii na swoim komputerze...). Model jak przystało na zaawansowany smartphon dysponuje również stosunkowo silną diodą doświetlającą, której skuteczny zasięg w zależności od warunków waha się od 0,5m do 1,5m.
Oprogramowanie – tryby pracy aparatu...
Przyznam się że początkowo miałem spore problemy z opanowaniem funkcji fotograficznych Xperi S, nie chodzi tu o prosta pracę w trybie pełnego automatu, lecz poszukiwania nieco bardziej zaawansowanych funkcji. Ta początkowa dezorientacja wynikła z faktu że większość z funkcji nastaw manualnych ukryta została w chowanym menu. Funkcję te można częściowo re-konfigurować, wyciągając je na ekran główny aparatu, dodając lub odejmując do trzech dowolnych funkcji. Reszta funkcji aparatu wywoływana jest przez naciśnięcie prawego przycisku funkcyjnego pod ekranem.

Po wywołaniu tych funkcji okazuję się że oprogramowanie aparatu umożliwia w dość dużym stopniu, jak na aparaty fotograficzne w telefonach, konfigurację parametrów zdjęcia. Otrzymujemy więc możliwość zmiany takich funkcji jak:
  1. wartość ISO do wyboru mamy: ISO AUTO (automatyczna wartość) ISO100, 200, 400, 800
  2. balans bieli: auto, mocne światło, światło fluorescencyjne, światło dnia (dla światła słonecznego dnia), pochmurnie (dla światła dziennego przy znacznym, lub całkowitym zachmurzeniu)
  3. korektę wartości ekspozycji (EV) z skokiem od -2 do +2
  4. tryb pomiaru światła: środek, wartość średnia, punkt
  5. stabilizacja obrazu (elektroniczna) - ON / OFF
  6. tryb ostrości: automatyczna ostrość jednopunktowa, automatyczna ostrość wielopunktowa, wykrywanie twarzy, nieskończoność, ustawienie ostrości dotykiem
  7. ustawienie trybu pracy doświetlającej: automatyczna, włącz lampę błyskową, redukcja czerwonych oczu, wyłączona
F=2,4 / odchylenie ekspozycji: +2 / ISO 50 / tryb pomiaru światła:
średnio ważony / balans bieli: automatyczny
F=2,4 / odchylenie ekspozycji: +1 / ISO 50 / tryb pomiaru światła:
średnio ważony / balans bieli: automatyczny
Jedną z zalet dostępnych możliwości nastawień manualnych aparatu fotograficznego w telefonie Xperia S jest możliwość zmiany parametrów ekspozycji w zakresie +2 / - 2, co pozwala często uzyskać o wiele lepsze efekty niż oferowane przez automatyczne programy...
F=2,4 / odchylenie ekspozycji: -1 / ISO 50 / tryb pomiaru światła:
średnio ważony / balans bieli: automatyczny
F=2,4 / odchylenie ekspozycji: -2 / ISO 50 / tryb pomiaru światła:
średnio ważony / balans bieli: automatyczny
strona 1 strona 2 strona 3 strona 4 strona następna
powrót do strony głównej artukułów prawa autorskie udostępnij artykuł:
artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2014
POEZJA 2013
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA
FILMY
RĘKODZIEŁO
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKI

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2016 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com