autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
  data publikacji: 24.09.2016 artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)
artykuł: „Światowy Dzień Turystyki w Bielsku-Białej 2016 i wręczenie nagród w XV edycji konkursu fotograficznego Beskidy w kadrze zatrzymane”
 udostępnij artykuł: 
Jak co roku w drugiej połowie września, mają miejsce obchody „Światowego dnia turystyki”. W gwoli ścisłości data tego święta jest sztywna i ustanowiona na dwudziestego siódmego września, same jednak obchody są organizowane bliżej lub dalej tej daty, w różnych miejscach w kraju i na świecie. W roku 2016 inauguracja obchodów, tego pięknego przecież święta, w Bielsku-Białej wypadały na dzień 23.09. W dniu tym miało miejsce okolicznościowe spotkanie w auli Książnicy Beskidzkiej, podczas którego już zwyczajowo, obchody „Światowego dnia turystyki” połączono z galą rozdania nagród w konkursie fotograficznym „Beskidy w kadrze zatrzymane”, w roku bieżącym przebiegającego pod hasłem przewodnim „Wspomnień czar”. 

Pozwólcie że zanim przejdę do omówienia samej uroczystości kilka słów o samym święcie. Organizowane od 1980 roku, powołane zostało do życia przez organizację ONZ (UNWTO), członkiem której jest Polska od 1975 roku. W 1979 decyzją UNWTO uchwalono „Światowy Dzień Turystyki” (po angielsku World Tourism Day / w skrócie – WTD). Każda z kolejnych edycji święta przebiega pod innym hasłem przewodnim, aktualne już 36 obchody, są szczególnie bliskie mojemu sercu, jako osobie niepełnosprawnej, na co dzień walczącej z bólem i chorobą, gdyż hasło tej edycji to „Turystyka dla wszystkich - promocja powszechnej dostępności”.

Hasło jakże pojemne w swej wymowie, hasło które ma wskazać istniejące bariery ograniczające możliwość pozostania aktywnymi i czerpania z piękna naszych beskidzkich szlaków w wymiarze regionalnym przez osoby niepełnosprawne, oraz przede wszystkim aktywizować takie osoby do wyjścia ku temu pięknu. Ma ono też do odegrania ważną rolę społeczną, wskazując na istniejące problemy w tym zakresie, oraz trudny z jakimi czasem muszą się mierzyć osoby niepełnosprawne by móc czerpać z sił i piękna natury.

Wróćmy teraz do samych obchodów 23.09.2016 w auli Książnicy Beskidzkiej. Uroczystość uświetnił swoją obecnością zastępca Prezydenta miasta Bielsku-Białej Pan Waldemar Jędrusiński, przedstawiciele urzędu miejskiego, oraz mediów. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia „Za osobiste zaangażowanie w rozwój turystyki w regionie oraz promowanie walorów turystycznych Bielska-Białej”, wśród wyróżnianych na wniosek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oddział Bielsko-Biała, znalazła się Pani Katarzyna Talik, wieloletni sekretarz oddziału i zasłużony społecznik. Wyróżniono również innego członka tego oddziału PTT Pana Grzegorz Holerek, który jako opiekun SKKT PTTK wyróżniony został za aktywne propagowanie turystyki wśród dzieci i młodzieży.Okolicznościowe spotkanie z okazji rozpoczęcia „Światowego dnia turystyki 2016”
w Bielska-Białej zaszczycił swoją obecnością zastępca Prezydenta miasta Bielsku-Białej Pan Waldemar Jędrusiński.
Podczas spotkania wręczone zostały już tradycyjnie nagrody i wyróżnienia dla zasłużonych działaczy
za wkład w rozwój turystyki i regionu, jak i za swój społeczny wkład w pracę z młodzieżą – wśród wyróżnionych na wniosek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oddział Bielsko-Biała, znalazła
się Pani Katarzyna Talik, wieloletni sekretarz oddziału i zasłużony społecznik.


Wyróżnieni za pracę z młodzieżą, oraz promocję regionu i rozwoju turystyki, nagrody wręczał  zastępca Prezydenta miasta Bielsku-Białej Pan Waldemar Jędrusiński
O stronę wokalną obchodów zadbały dziecięce zespoły pieśni i tańca, które swymi występami nadały obchodom dodatkowy koloryt, budując serdeczną atmosferę wśród uczestników, czemu sprzyjał również sam repertuar pięknie wpisujący się w ramy święta jakiego dotyczył. Zespoły wykonały znane i lubiane, można powiedzieć „klasyczne” górskie piosenki, ale też i mniej górski, za to pełen pozytywnej energii utwór „Iść, ciągle iść, w stronę słońca” pierwotnie wykonywany przez grupę „2+1”.


Jak co roku, organizatorzy spotkania nie zapomnieli o oprawie artystycznej wydarzenia, w roku bieżącym umiliły go występy dziecięcych zespołów pieśni i tańca.
W drugiej części obchodów miało miejsce odczytanie protokołu jury, obwieszczające laureatów XV edycji, dorocznego konkursu fotograficznego „Beskidy w kadrze zatrzymane”. Edycja ta z racji swej rocznicy miała znaczenie szczególne, zamykające we wspólnym nawiasie długą, 15 letnią historię konkursu, była to wspinała okazja do podsumowanie jego historii, przytoczenia również liczb, ilości uczestników i zdjęć które przez te wszystkie lata brały w nim udział. Wszystkie one, powstałe na przestrzeni lat stworzyły unikatowe dziedzictwo zamknięte w fotograficznych kadrach, ukazujące beskidzkie szlaki i zakamarki, takimi jakimi były i jakimi są w dniu dzisiejszym. Na kanwie tej właśnie myśli powstał okolicznościowy album zawierający wybrane fotografie laureatów konkursu od jego pierwszej do dzisiejszej – piętnastej edycji (2002 - 2016r). Album ten otrzymali laureaci obecnej edycji, oraz tych z poprzednich lat, wydany został nakładem 500 sztuk, wydany sumptem Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Wydział Kultury Fizycznej i Turystki.


W drugiej połowie spotkania miało miejsce odczytanie protokołu jury – jubileuszowej XV edycji konkursu fotograficznego „Beskidy w kadrze zatrzymane”
w tej edycji przebiegające pod hasłem przewodnim „Wspomnień czar”. Odczytania dokonał Przewodniczący Jury Pan Jerzy Jurczak.


zdjęcia od lewej: z okazji XV edycji konkursu, dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Wydział Kultury Fizycznej i Turystki wydany został jubileuszowy
album zawierający wyróżnione na przestrzeni 15 lat fotografie, album otrzymali laureaci obecnej edycji konkursu, oraz wyróżnione osoby z lat poprzednich /
...najmłodsi laureaci konkursu, w kategorii wiekowej poniżej 16 lat w oczekiwaniu na wręczenie nagród
Po omówieniu bogatej i doprawdy szczytnej historii konkursu, Przewodniczący Jury konkursowego Pan Jerzy Jurczak przeszedł do odczytania protokołu z obrad Jury i ogłoszenia laureatów XV edycji konkursu, wśród których szczęśliwie znalazłem się i ja sam – otrzymując I nagrodę. Nagrody wręczył zastępca Prezydenta miasta Bielska-Białej Pan Waldemar Jędrusiński. Zapraszam do zapoznania się z protokołem jury...Nagrody w XV edycji konkursu „Beskidy w kadrze zatrzymane” wręczał Pan
Waldemar Jędrusiński, w kategorii wiekowej poniżej 16 lat zwycięzcą
okazała się 11 letnia Maja Mościcka za zdjęcie: „Odbicie Natury”.
Wyróżnieni laureaci konkursu, w kategorii wiekowej poniżej 16 lat.


Laureatem miejsca I w kategorii wiekowej powyżej 16 lat, okazał się być ja, co stało się dla mnie źródłem wielkiej radości, oraz motywacji...
W XV – jubileuszowej edycji konkursu fotograficznego „Beskidy w kadrze zatrzymane” przebiegającego pod hasłem przewodnim „Wspomnień czar” jury w składzie:
 • Jerzy Jurczak - przewodniczący
 • Renata Kopeć
 • Katarzyna Sylwestrzak
 • Barbara Trojan
przyznało 6 nagród głównych, oraz 7 wyróżnień. Podobnie jak rok temu konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych do lat 16 i powyżej. W konkursie udział wzięło 81 uczestników, łącznie nadesłano 219 prac. Do konkursu nie zostało zakwalifikowanych 7 prac. Podział miejsc wyglądał następująco:

Kategoria do lat 16
nagrody główne:
 • I nagroda – Maja Mościcka (lat 11, SP 18) za zdjęcie: „Odbicie Natury”
 • II nagroda – Natalia Młynarczyk (lat 14, Gimnazjum 5) za zdjęcie „Widok na Tatry z Pilska”
 • III nagroda – Kamila Bożek (lat 13, Gimnazjum 5) za zdjęcie „Beskidy jesienią”
wyróżnienia:
 • Emilia Hudecka (lat 12, SP 18) za zdjęcie „… na mglistym szlaku”
 • Kamila Hansel (lat 16, Gimnazjum 5) za zdjęcie „Trudna droga do przebycia”
 • Filip Sitarz (lat 13, SP 26) za zdjęcie „Zima w Beskidach”
 • Szymon Gondek (lat 13, SP 26) za zdjęcie „Śniegowe zaspy”
Kategoria powyżej lat 16
nagrody główne:
 • I nagroda – Sebastian Nikiel za tryptyk „Czas niczym woda, przez górskie potoki toczona, pomimo jego przemijania, zawsze od nowa pięknem natury zachwyca”
 • II nagroda – Maciej Pycia za zdjęcie „Przyszłość minęła przeszłość”
 • III nagroda – Bogusław Hruby za tryptyk „Gloria Victis”
wyróżnienia:
 • Ewa Szczerska za zdjęcie „Szepty”
 • Jerzy Pająk za zdjęcie „Brzezina”
 • Krzysztof Wojtasiński za zdjęcie „Bukowe straszydło na Równicy”
Dodatkowo jury wyróżniło także za liczny udział w konkursie fotograficznym dwie Bielskie szkoły:
 • Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalny nr.1
 • Szkołę Podstawową nr.26


Laureaci XV edycji konkursu fotograficznego
„Beskidy w kadrze zatrzymane” w kategorii powyżej 16 lat
Okolicznościowe spotkanie zakończył ponownie występ wokalny...
KLIKNIJ NA ZDJĘCIU BY POWIĘKSZYĆ


zdjęcia powyżej i na dole po lewej: nagrodzony przez jury XV edycji konkursu fotograficznego „Beskidy w kadrze zatrzymane” mój tryptyk, pod wspólnym tytułem: „Czas niczym woda, przez górskie potoki toczona, pomimo jego przemijania, zawsze od nowa pięknem natury zachwyca” – zdjęcia od lewej: „Wspomnień czar – Potok Wapieniczanka” / „Wspomnień czar – Potok Barbara” / „Wspomnień czar – Potok Leśna” – wszystkie fotografie wykonałem w roku 2016, aparatem FUJIFILM X-M1 z obiektywem FUJINON XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS, w technologii HDR, wykorzystując wielu klatkową ekspozycję o zmiennych wartościach czasu otwarcia migawki.


KLIKNIJ NA ZDJĘCIU BY POWIĘKSZYĆ Po spotkaniu, goście mogli przejść na przygotowany przez
Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych z Bielska-Białej
Organizatorami konkursu byli:Wydział Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, oraz Beskidzkie Koło Przewodników Turystycznych PTTK im. S. Czerneleckiego z Bielska-Białej.

Serdecznie dziękuję całemu Jury konkursowemu za otrzymane wyróżnienie, drogie mi tym bardziej że otrzymane w trakcie jubileuszowej edycji, oraz obchodów „Światowego dnia turystyki” przebiegającego pod tak pięknym i bliskim mi hasłem. Nagroda ta z pewnością będzie dla mnie źródłem motywacji do dalszej pracy nie tylko nad warsztatem fotograficznym, ale również dzielenia się pięknem naszej beskidzkiej przyrody, w każdym z jej wymiarów. Gratuluję również serdecznie Wszystkim pozostałym laureatom.

Po części oficjalnej spotkania, goście mogli przejść do auli Książnicy Beskidzkiej, gdzie na parterze budynku czekał na nich poczęstunek, przygotowany przez Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych z Bielska-Białej, następnie goście mieli okazję odwiedzić wystawę pokonkursową, ulokowaną na I piętrze Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej przy ulicy Juliusza Słowackiego 17, która będzie tam udostępniona do (...).


Po poczęstunku goście mieli okazję odwiedzić wystawę pokonkursową, ulokowaną na I piętrze Książnicy Beskidzkiej
w Bielsku-Białej przy ulicy Juliusza Słowackiego 17 – po lewej autor i laureat miejsca I na tle swoich wyróżnionych fotografii...

LINKI:
tekst, opracowanie i zdjęcia: Sebastian Nikiel 24.09.2016  
Prawa autorskie artykuł do pobrania jako PDF (spakowany w Zip-ie)  udostępnij artykuł: 
START
O MNIE – JAK POMÓC
O MNIE
MOJA HISTORIA WALKI Z CHOROBĄ
JAK POMÓC
DATKI
ULOTKI
OFIAROWANIE 1%
BANERY DO POBRANIA
DANE FUNDACJ

ARTYKUŁY
ARTYKUŁY 2014
ARTYKUŁY 2013
ARTYKUŁY 2012
ARTYKUŁY 2011
ARTYKUŁY 2010


PROZA

RECENZJE
PODZIĘKOWANIA

U MNIE

POEZJA
POEZJA 2014
POEZJA 2013
POEZJA 2012
POEZJA 2011
POEZJA 2010

POEZJA 2009
POEZJA 2008
POEZJA 2007
POEZJA 2006
POEZJA 2005
POEZJA 2003-04

GALERIA
FILMY
RĘKODZIEŁO
PORADNIK

SPRZĘT

KONKURSY


KUP TOMIK
TOMIK NA KRAWĘDZI
TOMIK POZA KRAWĘDZIĄ
SZLAKI
BESKID ŚLĄSKI
BESKID MAŁY
BESKID ŻYWIECKI
GORCE I PIENINY
TATRY WYSOKIE PL
TATRY ZACHODNIE PL
TATRY  SŁOWACKIE

POLITYKA COOKIES
SCHRONISKA
POLSKIE BESKIDY
BIESZCZADY
GORCE I PIENINY
SUDETY
POLSKIE TATRY
SŁOWACKIE TATRY
POZOSTAŁE

LINKI - ZASOBY

KONTAKT
Copyright © 2009 - 2016 by Sebastian Nikiel  ·  kontakt: s.nikiel.mojegory@gmail.com