autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
powrót do strony głównej artukułów  artykuł: "Test i charakterystyka apratu kompaktowego SAMSUNG PL200"     przejście do drugiej strony artykułu
 data publikacji: 26.04.2011.                                                                       strona: 1/4
Tak się złożyło że poproszono mnie ostatnio o wybranie i zakupienie kolejnego taniego aparatu kompaktowego o jak najbardziej rozbudowanej automatyce, oraz oczywiście jak najlepszych parametrach technicznych. Do tego wyznaczono mi dość ostre granice finansowe, koszt aparatu miał zamknąć się w 400zł. Cóż, marzenie każdego z nas, każdego fotoamatora, kupić jak najlepszy sprzęt za jak najmniejsze pieniądze...wybór był nader trudny, szczególnie wobec ograniczenia finansowego, w stosunku do tego z czym możemy spotkać się w segmencie aparatów ekonomicznych. Już wcześniej stanąłem wobec podobnego zadania wybierając wówczas aparat Nikon S3000, który po minionym od tamtej chwili czasie okazał się sprawdzać w stawianych mu wymaganiach w 100% (opis tamtego aparatu znajdziecie tutaj). Jako że od czasu tego minęło już kilka miesięcy, a w kategoriach elektroniki to spory szmat czasu, w segmencie tym przybyło kilka nowych ciekawych propozycji, w tym również takich które wcześniej znajdowały się w znacznie wyższym segmencie cenowym, ponownie więc musiałem przyglądnąć się propozycją jakie oferują różni producenci.

I tak po długim przedzieraniu się przez różne rankingi, oraz informacje techniczne, po kilku wędrówkach po salonach fotograficznych, mój wybór padł na zgoła nie spodziewanego producenta i jego aparat: Samsunga PL200. Było to dla mnie samego pewne zaskoczenie, bowiem producent ten choć od dłuższego czasu obecny na rynku aparatów cyfrowych, nie należy do grona producentów tradycyjnie związanych z fotografiką, jak Nikon, Fuji, Kodak czy inne...nie odnosił on też na tym polu jakiś spektakularnych sukcesów. Z drugiej jednak strony i firma Sony której aparatów jestem wiernym fanem, nie jest tradycyjnie związana z fotografiką a dziś mimo wszystko wiedzie wśród aparatów cyfrowych prym, w tym również lustrzanek. Biorąc więc pod uwagę możliwości oferowane w ramach tych 400zł, za aparat Samsunga, na tle konkurencyjnych propozycji postanowiłem zaryzykować i się nie zawiodłem. Szczegółowy opis tego wyboru opisany został poniżej.

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA:
Model Samsung PL200, należący do segmentu tanich aparatów kompaktowych do 400zł, charakteryzuje się bardzo bogatym wyposażeniem i dużymi możliwościami technicznymi, oraz dobrą optyką na tle innych aparatów jakie oferują konkurencyjni producenci. Do cech szczególnie wysuwających go na czoło tego segmentu należą:
  • dobry, duży zoom optyczny (7x)
  • stabilizacja obrazu optyczna i elektroniczna
  • filmy w jakości HD
  • rozbudowane tryby tematyczne
  • dobry balans bieli z możliwością nastaw manualnych
  • jasny o poprawnej geometrii obiektyw
  • szybie serie zdjęć
OBUDOWA:
Przedni panel wykonany z dobrej jakości tworzywa sztucznego, odpornego na zarysowania i nie palcującego się, tylni zaś wykonany jest z aluminium. Elementy są dobrze spasowane, nic nie trzeszczy, nie ma luzów. Jedynym mankamentem może być listwa z opasującego aparat z srebrnego tworzywa, która wraz z przyciskami spustu migawki i włącznikiem, łatwo się palcują. Obudowa ma bardzo niewielkie rozmiary, tym bardziej że ukrywa dość rozbudowaną optykę o dużym zoomie. Jej wymiary to: 99,8 mm długości, 59,5 mm wysokości, 21 mm grubości. Oznacza to że ma ona wymiary zbliżone do najmniejszych z przedstawicieli tego segmentu cenowego, co znacząco wpływa na jego funkcjonalność, aparat łatwo schować i użytkować w każdych warunkach. Do zalet tej obudowy można również zaliczyć że występuje on w trzech wersjach kolorystycznych. Można go zakupić w kolorach: srebrnym, czarnym i czerwonym.
ERGONOMIA:
Aparat charakteryzuję się bardzo poprawną ergonomią, jest dobrze wyważony, ładnie leży w ręce. Wszystkie przyciski funkcyjne rozmieszczone są w wygodny i intuicyjny sposób. Są dobrze wyczuwalne, łatwe do wciśnięcie o wyraźnym skoku. Pewnym mankamentem jest umieszczenie lampy dość blisko kciuka trzymającej prawej dłoni (po prawej stronie obiektywu) co u osób o dużych dłoniach może skutkować zasłonięciem lampy przez palec. W modelu zastosowano bardzo dobry, duży o ładnym kontraście ekran LCD TFT o przekątnej 3 cali, charakteryzujący się dużym kątem widzenia. Aparat wyposażono w znany z innych, w tym również z bardziej zaawansowanych modeli aparatów, system regulacji zoomu umieszczony na spuście migawki. Pozwala on na płynną i dokładną regulację jego zakresu. Dodatkowo na górnej listwie obudowy, tuż obok przycisku On/Off znajdziemy dodatkowy przycisk SMART, po naciśnięciu którego aparat natychmiast przechodzi w tryb automatycznego doboru parametrów zdjęć o takiej nazwie (Smart). Dzięki temu nie ma potrzeby wchodzenia w menu i przełączanie się pomiędzy kolejnymi funkcjami aby do niego dotrzeć, lecz możemy to uczynić natychmiast za pomocą jednego dotknięcia przycisku. 

OPTYKA:
Optyka jaką oferuje Samsung PL200 to jedna z zasadniczych zalet tego modelu. Obiektyw z którym mamy do czynienia w aparacie jest produktem Samsunga z serii Zoom Lens, wzorowanym na obiektywie powstałym we współpracy z jednym z najlepszych producentów optyki do aparatów na świecie Schneider – Kreuznach, który znajdziemy w innym kompaktowym super zoomie Samsunga – aparacie WB600, WB650 (dostępny z różnymi modyfikacjami w całej serii WB).

Zasadnicza różnica pomiędzy tymi obiektywami polega jedynie na zakresie dostępnego zoomu optycznego, pozostałe parametry są bardzo zbliżone. W optyce aparatu PL200, zachowano większość z zalet tego obiektywu, jest on stosunkowo jasny (F=3,3 – 5,5), o niskich zniekształceniach własnych, dobrze sobie również radzi z zdjęciami pod światło.

Jednak jego zasadniczą zaletą jest naprawdę duży, jak na segment aparatów budżetowych siedmiu krotny zoom optyczny (standardem z którym najczęściej się spotkamy są powiększenia rzędu 3x / maks.5x). Zdjęcia wykonane nawet na pełnym zoomie są wyraziste z dużą liczbą czytelnych szczegółów. Jedynym mankamentem optyki który zwraca uwagę jest tendencja do aberracji sferycznej, czyli spadku ostrości obrazu w rogach zdjęcia. Wada ta jednak nie uwidacznia się w zdjęciach w trybie makro, jedynie w średnich i długich ogniskowych.

W trybach fotografii makro, zdjęcia charakteryzują się dużą szczegółowością i wysoce poprawną geometrią. Do zalet obiektywu należy również zaliczyć bardzo niskie aberracje chromatyczne. Aparat testowałem w zróżnicowanych warunkach oświetleniowych, od ostrego słońca, po lekkie zachmurzenie, oraz w słabym świetle wieczoru, a nawet w nocy. W każdych z warunków spisywał się doskonale, wiernie oddając rejestrowany obraz. 
Widok wysuniętego w pozycji neutralnej obiektywu Widok obiektywu wysuniętego w pozycji maksymalnej (7x zoom optyczny) Obiektyw w pozycji zamkniętej i zabezpieczonej
MATRYCA:
W aparacie zastosowano charakterystyczną dla tego segmentu cenowego matrycę typu CCD  o wielkości 1/2,3', z całkowitą liczba pikseli 14,4 mln, oraz efektywną liczbą pikseli wynoszącą: 14,2 mln (ekwiwalent małoobrazkowy: 31 – 217 mm). Matryca ma wysoką czułość maksymalną równą ISO 3200, o dość niskich szumach, pojawiających się dopiero powyżej ISO1600. Każda z matryc, każdego producenta aparatów charakteryzuję się zawsze pewną tendencją do przekłamywania kolorów w określonej barwie i temperaturze. W wypadku aparatów Samsunga tendencja ta uderza w ciepłe kolory, nieco zbyt nasycając zdjęcia w kierunku czerwieni i brązów. Tendencja ta jednak nie wpływa negatywnie na jakość ogólną zdjęć i wierność oddania kolorów, zdjęcia są po porostu odrobinę cieplejsze.

przejście do drugiej strony artykułu
powrót do strony głównej artukułów Mój kanał informacyjny RSS Prawa autorskie opis do pobrania jako PDF
strona głównao mniepodziękowaniagaleriafilmyartykułypoezjaprozaszlakiporadnik górołazau mniesprzętrecenzjeKonkursyschroniskaTwórczość wydanazasoby-linkikontakt