autorski tomik wierszy "Na krawędzi"
powrót do strony głównej witrynyinformacje o autorze witrynyPodziękowaniaprzejście do galeriiprzejście do działu z filmamiprzejście do działu z artykułamiprzejście do działu z moją poezjąprzejście do działu z moimi opowiadaniamiprzejście do działu z opisami szlakówporadnik górołazamini blog - aktualnie u mniesprzętrecenzje książekkonkursyBaza schronisk górskichTomik - "Na krawędzi"dział z zasobami do pobrania i linkamikontakt
 "O Boreliozie - podsumowanie sezonu letniego 2010" powrót do strony głównej artukułów

Przeminęły upalne letnie tygodnie, noce są coraz chłodniejsze, a dni krótsze...zaczęła się nam jesień. Zakończył się też letni sezon górskich włóczęg. Zapewne wielu z nas może pochwalić się wspaniałymi, barwnymi opowieściami, zdjęciami i wspomnieniami, jakie stały się ich udziałem podczas wędrówek. Jednak są też i tacy pośród nas dla których ten sezon zakończył się mniej przyjemnie, a na ich wspomnieniach, głębokim cieniem położy się niechciana przygoda z kleszczem, oraz następstwami jego ugryzienia. Następstwami z pośród których najdotkliwsze w skutkach może być zarażenie boreliozą. I tak jak wiosną pisałem, apelując o wzmożoną uwagę i zachowanie środków prewencyjnych, przed  w czasie i po wizytach w lasach, tak teraz po sezonie przychodzi pora na krótkie podsumowanie.

Przez okres lata i wiosny 2010 utrzymała się niestety dalsza, obserwowana od kilku lat tendencja zwyżkowa zachorowań na boreliozę i infekcje pochodne. Szczególnie wyraźnie tendencja ta nasiliła się w województwach południowych i wschodnich Polski. Trudno wyrazić ilość zachorowań w dokładnych liczbach bowiem resort zdrowia wprowadził już jakiś czas temu fatalną w skutkach nowelizację, wedle której borelioza nie należy do chorób zakaźnych podlegających obowiązkowi zgłaszania przypadków zachorowań przez lekarzy do centralnego rejestru. Oznacza to ni mniej ni więcej, jak tylko to że maskuje się prawdziwą skalę zjawiska.

Liczba tych zakażeń które zostały potwierdzone, wyniosła za pierwsze półrocze 2010 roku 3280 osób. Dla porównania liczba zakażeń z całego roku 2008 wyniosła: 8255 osób, a w 2009 roku już 10 313 osób! Biorąc pod uwagę że wynik z 2010 roku obejmuję zaledwie pierwsze sześć miesięcy i to w okresie gdy dopiero zaczyna się okres aktywności kleszczy, możemy się spodziewać że liczba ta do końca bieżącego roku może być podobna, lub wyższa od tej z roku 2009. Pamiętajmy również o tym że są to liczby opisujące jedynie przypadki wykryte, potwierdzone i zgłoszone, co ma  ogromny wpływ na ich końcową wartość. Po pierwsze ze względu na powyższą nowelizację, po drugie na możliwy bardzo długi (nawet kilka lat, czasem powyżej 10) okres inkubacji choroby w organizmie, gdy jej rozwój przebiega w sposób bezobjawowy, lub z objawami nieskojarzonymi. Wszystko to oznacza że mamy do czynienia z rozszerzaniem się zakresu zakażonej populacji kleszczy, a co za tym idzie wzrostem zachorowań.
materiały uzyskane dzięki uprzejmości witryny: www.borelioza.org
Niestety odwrotnie proporcjonalne do liczby zachorowań jest zachowanie wobec takiej sytuacji NFZ i Ministerstwa Zdrowia, które nie ustaje w bagatelizowaniu problemu, oraz uparcie opiera się wprowadzaniu jakichkolwiek zmian w sposobie leczenia zakażenia boreliozą. Pomimo wielu apelów i próśb organizacji działających na rzecz chorych na boreliozę, w tym Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę (SCHNB) a nawet doprowadzenia do czytania takiego wniosku przed sejmem RP, posłowie i urzędnicy pozostają niewzruszeni. Cóż jak mówi stare porzekadło: "Jak nie wiadomo o co chodzi...to zazwyczaj chodzi o kasę", tak i tym razem dnem problemu nie są tylko rzeczywiste problemy z ustaleniem właściwej metody leczniczej, ani długości skutecznej antybiotykoterapii, lecz to kto za nią zapłaci.

Biorąc jednak pod uwagę wzrost zachorowań, oraz zmiany postawy w środowisku lekarskich wobec tej choroby w innych krajach, uważam że należy kontynuować nadal walkę legislacyjną, jeśli nie o pełną refundację innych (w stosunku do standardowego leczenia NFZ) metod leczenia, to o ich oficjalną akceptację, jako alternatywnych metod, tak aby pacjent który przeszedł leczenie standardowe, a któremu ono nie pomogło miał świadomość istnienia innych metod leczenia i mógł sam dokonać wyboru.

Z inicjatywy Fundacji Bartek, zajmującej się działaniami mającymi na celu pomoc osobą chorym na boreliozę i inne choroby od kleszczowe, powstała petycja  adresowaną do Premiera Rządu Polskiego, a mająca na celu wpłynięcie na ich oportunistyczna postawę wobec problemu lawinowo  wzrastającej liczby zachorowań na tą okrutną i podstępną chorobę. Link do petycji załączam poniżej:  http://www.gopetition.com/petition/38539.html 

Zachęcam do odwiedzenia stron SCHNB i Fundacji Bartek, gdzie znajdziecie masę przydatnych informacji na temat samej choroby, jak i sposobów jej leczenia. Na stronach tych znajdziecie również wiele szokujących historii ludzi dotkniętych tą chorobą, ludzi którzy dając świadectwo swojego życia, są najlepszym dowodem jak straszna w skutkach może ona być. Pamiętajmy o nich, bowiem nikt z nas "Górołazów" nie wie czy kleszcz który ugryzł nas nie zostawił nam w spadku tej podstępnej choroby i czy kiedyś sami nie staniemy się mimo woli towarzyszami niedoli ludzi chorych na boreliozę.

Wiosna i lato za nami, wraz z nimi okres największej aktywności kleszczy. Przed nami - miejmy nadzieję złota polska jesień, a potem zima. Życzę wszystkim wielu udanych i pięknych wypraw w  nadchodzących miesiącach, a przede wszystkim wypraw bezpiecznych.

Storny powiązane tematycznie:
SCHNB-Stowarzyszenie Ludzi Chorych na Borelioze Fundacja Bartek Sebastian Nikiel
25.09.2010.

www.borelioza.org

www.fundacja-bartek.pl


*Użyta w artykule mapka ilustrująca ilość zakażeń w poszczególnych regionach Polski, oraz wykres krzywej zachorowań, została udostępniona do niniejszego artykułu dzięki uprzejmości moderatorów witryny Stowarzyszenia Chorych  na Boreliozę (SCHNB) za co serdecznie dziękuję.
powrót do strony głównej artukułów Mój kanał informacyjny RSS Prawa autorskie opis do pobrania jako PDF
strona głównao mniepodziękowaniagaleriafilmyartykułypoezjaprozaszlakiporadnik górołazau mniesprzętrecenzjeKonkursyschroniskaTwórczość wydanazasoby-linkikontakt