Obuwie trekkingowe – jak wybrać odpowiednie?

Obuwie trekkingowe – jak wybrać odpowiednie?

17 listopada, 2020 0 By nikiel

Wybór akcesoriów do chodzenia po górach nie jest łatwy. Ze względu na zróżnicowanie trudnych warunków, zabierane ze sobą wyposażenie musi spełniać dość rygorystyczne wymagania. Szczególnie istotny jest odpowiedni dobór butów trekkingowych. Mnogość rodzajów produktów w tej kategorii sprawia, że początkującym czasem trudno jest podjąć decyzję. Na co należy zwrócić uwagę?

Przed czy za kostkę?

Dawniej uważano, że buty noszone na górskim szlaku muszą bezwzględnie zakrywać kostki. Takie rozwiązanie rzeczywiście zapewnia lepszą stabilizację stopy. Dziś, w sklepach znaleźć można również krótkie buty trekkingowe. W jakich sytuacjach się sprawdzą? Główną zaletą niskich butów jest ich lekkość. Ciężkie trapery dedykowane profesjonalnym wspinaczom potrafią skutecznie utrudnić wędrówkę mniej doświadczonym osobom. Wybór obuwia powinien być dostosowany do rodzaju wypraw, w jakich bierze się udział. Buty sięgające powyżej kostki, zapewniające możliwie najlepszą stabilizację, zalecane są przy trudniejszej nawierzchni. Powinny zostać zakupione przez osoby chodzące po kamienistym terenie, gdzie łatwo o przypadkowe wykrzywienie nogi. Wyższe buty trekkingowe powinny również znaleźć się w ekwipunku osób, które doświadczyły kontuzji stawów lub ścięgien.

Obuwie kończące się poniżej kostki sprawdzi się w czasie długich trekkingów przy mniej wymagającej nawierzchni. Dzięki swojej lekkości, obciąża nogi w mniejszym stopniu. Umożliwia więc szybsze poruszanie się i pokonywanie większych dystansów. Wybór niskich butów trekkingowych może być też dobrym rozwiązaniem dla osób, które dobrze opanowały zasady bezpiecznego stawiania nóg podczas górskich wędrówek.

Membrana i dobór podeszwy

Większość osób, kupując pierwsze buty w góry, decyduje się na model wyposażony w membranę. Ciężko znaleźć rozwiązanie, które równie dobrze chroni przed wilgocią z zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że membrana w pewnym stopniu ogranicza oddychalność buta. Obuwie z membraną jest dobrym wyborem na wiosnę, jesień i zimę. Osoby chodzące po górach wyłącznie latem, mogą rozważyć inne opcje.

Buty trekkingowe wykorzystywane przez profesjonalistów zdobywających wysokie szczyty, wyposażone są w twarde podeszwy. Doskonale sprawdzają się w trudnym terenie, zapewniając bezpieczeństwo i doskonałą amortyzację. Nie będą jednak dobrym wyborem dla każdego. Osobom chodzącym po mniej wymagającym terenie, lepszą wygodę zagwarantują podeszwy bardziej miękkie, dedykowane wyprawom trekkingowym. Wybór dobrej jakości butów, dostosowanych do wymagań użytkownika, zapewni optymalną wygodę i bezpieczeństwo w czasie wędrówki.