Jak przygotować się do analizy składu ciała?

Jak przygotować się do analizy składu ciała?

9 września, 2019 0 By nikiel

Analiza składu ciała to badanie, które w dużym stopniu przybliży nam to, w jakim stanie jest nasz organizm pod względem jego zawartości. Jednak, aby analiza przebiegła właściwie, a wyniki były autentyczne, należy odpowiednio przygotować się do badania. 

Analiza składu ciała jest badaniem, które w dużej mierze może pomóc między innymi w zapoznaniu się ze stanem naszego organizmu. Odpowiednie przygotowanie umożliwia uzyskać wynik, w którym dowiemy się między innymi o procentowej zawartości tłuszczu, wody, czy mięśni w ciele, a także o wielu innych parametrach. Z analizy skorzystać może każdy, jednak badanie cieszy się największą popularnością wśród osób chcących dopasować idealną dietę oraz program ćwiczeń, które pozwolą stracić nadprogramowe kilogramy. Warto korzystać z niego także profilaktycznie, w celu zachowania i kontroli właściwych parametrów organizmu. Analizator składu ciała daje niezwykle precyzyjne wyniki, jednak jest kilka zasad, od których zależne jest, czy takie właśnie będą. Jak przygotować się do analizy składu ciała oraz na czym właściwie ona polega?

Na czym polega analiza składu ciała?

Badanie składu ciała wykonywane jest na nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie urządzeniach InBody, umożliwiających impedancję bioelektryczną. Sprzęt ten swym wyglądem przypomina nieco wagę, jest prosty w obsłudze niewielki i bardzo lekki. Z tego też powodu wykorzystuje się go nie tylko w poradniach medycznych, ale także na wielu siłowniach i klubach fitness.

Analizator składu ciała InBody przepuszcza przez ciało osoby badanej sygnały elektryczne o bardzo niskim natężeniu. Jest więc to badanie zupełnie bezbolesne, a przepływ energii pozostaje w zupełności niewyczuwalny. Dzięki odpowiednio interpretowanym reakcjom naszych tkanek, na działanie sygnałów elektrycznych, możliwy jest odczyt właściwych parametrów.

Dlaczego należy odpowiednio przygotować się do analizy składu ciała?

Właściwe przygotowanie do badania jest konieczne, by wyniki były zgodne z rzeczywistym stanem naszego organizmu. Dostarczając sobie wcześniej pokarmów lub napojów, a także wykonując określone czynności, możemy znacznie zaburzyć właściwy odczyt. Podobnie jest z resztą w przypadku badań krwi. Dlatego, jeśli zależy nam na zapoznaniu się z rzeczywistym składem ciała, powinniśmy rzetelnie przygotować je do badania. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby:

  • wykonywać badanie na czczo
  • na 24 godziny przed badaniem nie spożywać napojów alkoholowych i kofeinowych
  • nie wykonywać badania w czasie miesiączki
  • na 12 godzin przed badaniem nie wykonywać intensywnych ćwiczeń.

Posiłki i napoje przed badaniem

Jednym z najczęstszych pytań osób zastanawiających się nad tym, jak przygotować się do analizy składu ciała, jest to, czy można spożywać posiłki przed badanie. Odpowiedź jest w tym zakresie jednoznaczna. Tylko badanie wykonane na czczo lub 3-4 godziny po jedzeniu, da autentyczny wynik. Każda treść w żołądku będzie bowiem wpływać na błędny odczyt poziomu tłuszczu w organizmie. Z tego też powodu zaleca się wykonywać je z samego rana.

Na 24 godziny przed badaniem nie powinno się także spożywać napojów zawierających kofeinę, a także alkoholu. Wodę natomiast wypijać można w dowolnych ilościach, nawet na krótko przed analizą.

Warto także pamiętać o oddaniu moczu przed przystąpieniem do analizy składu ciała. Podczas badania organizm nie powinien być bowiem ani za bardzo, ani za mało nawodniony.

Wysiłek przed analizą składu ciała

Do analizy składu ciała powinno przystępować się na około 12 godzin po ostatnim wysiłku fizycznym. Zasada ta jest niezwykle istotna, ponieważ intensywny trening powoduje, że obecna w organizmie woda koncentruje się w innych partiach, niż miałoby to miejsce w stanie dłuższego spoczynku. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, jeśli analizę składu ciała chcemy wykonać na przykład w klubie fitness. Pamiętajmy, aby trening odbył się wtedy dopiero po badaniu.

Jak przygotować się do analizy składu ciała? – inne ważne wskazówki

Udając się na badanie, warto przygotować się właściwie, także pod względem praktycznym. Jak już wiemy, analizator składu ciała InBody działa poprzez przepuszczanie sygnałów elektrycznych. Dlatego też najlepiej nie zakładać biżuterii, spinek oraz innych elementów metalowych, by oszczędzić sobie późniejszego zdejmowania tego wszystkiego.

Przeciwwskazaniem do badania może być między innymi ciąża, miesiączka, wszczepione implanty medyczne, czy rozrusznik. Z tego też powodu należy zawsze powiadomić osobę wykonującą badanie o takich aspektach, w celu ustalenia, czy może zostać ono zrealizowane bezpiecznie.